На Міжрегіональному форумі щодо реформування місцевого самоврядування, який відбувся З червня в Батурині, зібралися представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Чернігівської облдержадміністрації, голови сільських і селищних рад із 12 регіонів України, делегати з Литви та інші поважні гості. Усі вони обговорювали нагальні проблеми та перспективи децентралізації в Україні.
Процес об’єднання громад триває вже понад рік, але порозуміння і належної підтримки населення майже немає. Зокрема, на Чернігівщині таких об’єднань створено лише п’ять, тоді як у інших регіонах України - суттєво більше. За словами експертів, люди бояться змін. Депутат Чернігівської обласної ради, голова постійної комісії з питань реформування органів місцевого самоврядування, децентралізації та євроінтеграції Ірина Грозенко вважає, що Чернігівщина пасе задніх переважно через позицію сільських голів та працівників сільських рад, які бояться втратити робоче місце. А переваги від децентралізації очевидні.
- П’ять об’єднаних громад, створених у нашій області, вже відчули істотні зміни. Основна з них - у формуванні місцевого бюджету, адже деякі збори, які раніше спрямовували до обласного й державного бюджетів, залишаються на місцях. Це податок із доходу фізичних осіб, акцизний збір, екологічний податок тощо. До того ж Міністерство регіонального розвитку виділило мільярд гривень для розбудови інфраструктури об’єднаних громад, - каже Ірина Грозенко.
Аргументи на користь децентралізації навела Парафіївський селищний голова об’єднаної територіальної громади Валентина Карпенко. До речі, ця громада ухвалила рішення про участь у пілотному проекті про об’єднання ще у квітні 2014 року.
- Ми у більш вигідних умовах, ніж ті громади, що не об’єдналися. Адже, окрім податків, які в нас залишаються, отримуємо допомогу від держави - щомісяця близько 630 тисяч гривень. Загалом має надійти 6 мільйонів гривень. Завдяки цьому вже замовили проекти на капітальний ремонт школи та дитячого садочка у Парафіївці та Іваниці, Будинку культури і дитсадка в селі Южне, - повідомила пані Валентина.
У форумі брав участь і народний депутат від Чернігівщини Валерій Давиденко. Він вболіває за якнайшвидші якісні зміни і сподівається, що цей процес в Україні буде безповоротним. А влада на місцях нарешті стане підзвітною людям.
Поділитися власним досвідом із децентралізації приїхали латвійці. Голова Відземського регіону Латвійської Республіки Хардіс Вентс зауважив, що реформа в його країні була болісною і тернистою, але результат того вартий.
Ірина Осташко, "Деснянка" №24 (604) від 9 червня 2016
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.