GOROD.cn.ua

У Чернігові змагалися у стрільбі з традиційних луків

У дитинстві майстрували собі луки, мабуть, чи не всі хлопчаки, споряджаючи їх саморобними стрілами та стріляючи у що доведеться. Але, як виявляється, стрільба із саморобних луків, зроблених за історичними зразками, може бути не лише дитячими іграшками, а і серйозним спортом, яким займаються і цілком дорослі люди, і не тільки чоловіки, а й слабка стать.

14 лютого у одній зі шкіл Чернігова відбулися чергові змагання по стрільбі із традиційного лука "Шлях стріли". Організатори - чернігівський стрілецький клуб "Симір", який щороку проводить подібні змагання лучників у нашому місті. На жаль, цього року представницький склад учасників виявився чи не найменшим за всі роки проведення змагань. Через напружену політичну та економічну ситуацію в Україні від участі у чемпіонаті змушені були відмовитися декілька сильних команд із різних міст. Добралися до Чернігова лише спортсмени із Києва та Дніпропетровська, які і змагалися за перше місце із нашими лучниками. Але Валерій Дикаренко, голова клубу "Симір", каже, що свято все-одно вдалося.



- Наш стрілецький клуб існує вже шість років. Сьогодні Ви бачите змагання по традиційному луку, крім цього, ми тренуємося і по олімпійській стрільбі. За цей час тільки по традиційному луку ми вже провели декілька подібних турнірів у Чернігові, стараємося щоб це було і влітку, і взимку. На жаль, цьогорічний найменш представлений учасниками, ситуація в країні зараз дуже складна, і доїхати змогли далеко не всі. А у кращі роки на подібні змагання приїздило до п’яти десятків стрільців.
Лук чудово підходить  для спортсменів різного віку і статі, у нашому клубі, наприклад, є стрільці від 13 до 60 років. Є людина, що внуків за собою водить, а все-одно стріляє. Це вид спорту, яким можуть займатися практично всі. Наприклад, у такій країні як Англія змагання із лука є надзвичайно популярними, вони проводяться регулярно і у багатьох містах. Стрільці виступають там у історичних костюмах. Є змагання, куди навіть глядачів допускають лише у історичному одязі. Виглядає це дуже красиво. Тому наша мета - зробити лук таким же популярним і в рідній країні. 
Лук - це не просто іграшка. Сучасний потужний лук вимагає гарної фізичної підготовки, і займаючись вправами у стрільбі, можна неабияк розвинути фізичну форму.
   
Втім, і в Чернігові багато хто із лучників одягнені у історичні костюми різних фасонів. Виглядає така еклектика дуже цікаво та атмосферно, немовби потрапив якщо не у якусь древню епоху, то хоча б на фестиваль реконструкторів. Стрільба у історичному костюмі - не тільки данина традиції. Організаторами вона заохочується і на офіційному рівні. Наприклад, для тих, хто виступає у звичайному одязі, вступні внески мають дещо більший розмір. Ось така стимуляція.

Традиційний лук, із яким можна вдало виступати на змаганнях - не така проста річ, як може здатися на перший погляд. При їх виготовленні використовуються найсучасніші матеріали і технології. І хоча при майструванні сучасних традиційних луків використовується історичний дизайн, кажуть, сучасний лук у багатьох умовах покаже себе краще, ніж аналог кількасотрічної давності.
До речі, сьогодні на змаганнях присутній один із найвідоміших в Україні майстрів, що виготовляють традиційні луки, чернігівець Сергій Толочко. За три з половиною роки заняття цим хобі із рук майстра вийшло вже більше трьох сотень луків, і з деякими із них виступають відомі спортсмени нашої країни та зарубіжжя.



- В один момент мені стало дуже цікавим питання, чи можна самостійно виготовити лук. Я перелопатив весь інтернет у пошуках, зробив один лук, інший. З’їздив тричі до Росії, де живе один із кращих майстрів Андрій Афанасьєв, щоб підняти свою кваліфікацію. І так мені це діло сподобалося, що продовжую ним займатися і понині.
Повністю виготовлення лука займає днів 14-15. Деякі матеріали я заготовляю сам, дещо купую. На те, із чого робилися луки в історичні епохи, уваги не звертаю. Мої луки  хоч і традиційні за конструкцією, але вони модерні, і повністю виготовляються із сучасних матеріалів. Ось цей лук, із яким я виступаю зараз, наприклад, зроблений із дерева, ламінованого однонаправленим склопластиком. Може, у майбутньому я і дійду до історичних луків, побачимо.
Зараз із моєї зброї стріляють лучники не тільки нашої країни. Є мої луки і в Росії, і в Польщі, і в Туреччині. Знаю, що з моїм луком людина зайняла друге місце по 3Д-стрільбі на чемпіонаті Росії, це хороший результат. Хоча, звісно, багато важать руки, в які потрапляє лук.     

Чернігів на змаганнях представлений чотирма лучниками, із яких дві - жінки. Одна із них, красива молода дівчина Маша, на відміну від багатьох, одягнених у костюми, що можуть бути воїнськими чи мисливськими, виступає у одязі, що на мій аматорський погляд нагадує одяг середньовічної домогосподарки. Тим не менше, стріли у мішень Маша відправляє одна за одною досить вправно.



- Стріляється сьогодні чудово. Я вперше на подібних змаганнях, мені дуже подобається: і атмосфера гарна, і люди приємні зібралися, всі у гуморі, посміхаються. Я стріляю вже два роки, але до цього займалася в іншому клубі. Зараз, можна сказати, вчуся заново. Думаю, у мене ще все попереду. 
Крім стрільби я займаюся історичною реконструкцією, і сьогодні на змагання прийшла у костюмі, який шила власноруч. Це 16 сторіччя, Німеччина, так одягалася дружина ландскнехта, німецького воїна. Насправді я і до лука прийшла через реконструкцію, якою займаюся досить довгий час. Дивлячись на реконструкторів-лучників, якось вирішила спробувати сама. Спеціального костюма для стрільби я поки не пошила, та і у Європі жінки із лука не стріляли. Це хіба що шити якийсь вигаданий ельфійський костюм.
     
На жаль, цього дня удача від чернігівських лучників відвернулася, і перші місця дісталися приїжджим спортсменам. Серед чоловіків переміг Зіборов Денис із Дніпропетровська, серед жінок - киянка Терлецька Наталя. Наші земляки Сергій Толочко та Ксенія Алєксєєва вимушені були задовольнятися лише третіми місцями. Сподіваємося, наступні виступи принесуть більш високі сходинки на п’єдесталі.

Ну а для тих чернігівців, хто зацікавився стрільбою з лука  і хоче спробувати себе у цьому виді спорту, наводимо групу стрілецького клубу Симір вконтакті: vk.com/public_sk_simir



































Богдан Гуляй

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: "Симір", стрільба, лук, Богдан Гуляй, Валерій Дикаренко