Незадовго до Дня працівників сільського господарства ми зустрілися із засновником СТОВ «Десна», що спеціалізується на вирощуванні картоплі, Миколою Пономаренком. Це сільгосппідприємство із 2006 року співпрацює з закордонними фірмами.
- Миколо Дмитровичу, з чого б хотіли розпочати бесіду?
- Привітати всіх сільгоспвиробників району, які своїм розумом, серцем, невтомними руками плекають квітучу ниву. Бажаю високих урожаїв, добробуту, мирного неба, погожої днини, щоб наші поля оминали стихії.
- Яку позицію займає СТОВ «Десна» на картопляному ринку України?
- Там працюють свої закони, що визначають попит на ту чи іншу продукцію. І хоча в нас ринок ще досить стихійний, усе ж сьогодні нашу картоплю знають у багатьох областях України завдяки якості - й товарної продукції, й насіннєвого матеріалу.
- Як цього досягнули?
- Усе розпочалося з лихих 90-х, коли я займався підприємницькою діяльністю в галузі сільгоспвиробництва. Через кілька років дійшов висновку, що картоплярство в Україні занедбане. Зайнявся пошуком якісного насіння й зрозумів, що отримати його можна тільки з Європи. У 2006 році було завезено перші 20 тонн насіннєвого матеріалу з німецької фірми «Солана-Гамбург». На той час мали 75 гектарів площі. Зібравши врожай, були просто здивовані результатом, який зацікавлював розвиватися далі. У Боромиках уклали договори на оренду 100 гектарів паїв і засадили картоплею (наскільки дозволили технічні можливості, адже до цього земля кілька років не оброблялася) 50 гектарів. З часом розширили партнерство й почали співпрацювати з голландською компанією «Європлант».
- Що скажете про виробничий ресурс товариства нині?
- На сьогодні СТОВ «Десна» має в обробітку 502 гектари, розробляється документація ще на 300. Орендуємо частково землі також на території Мохнатинської й Хмільницької сільрад. Відповідно до розробленої виробничої програми на 10 років нам потрібно загалом 1200 гектарів, щоб дотримуватися сівозміни, адже картопля має потрапляти на те саме поле один раз у чотири роки. Зараз свою програму виконуємо на 50 відсотків.
- Чи змінилося щось у партнерських взаєминах за останні роки?
- Стосунки із закордонними партнерами розширилися. Крім уже названих, співпрацюємо із французькою компанією «Еспандіс», голландською насіннєвою структурою «Солани» - «Ден-Хартік», а також із підрозділом німецької фірми в нашій державі «Солана-Україна». Вирощуємо насіння кращих сортів і для себе, й для українського підрозділу фірми, що займається його реалізацією, зокрема, в Білорусь. Налагодили тісні партнерські взаємини з провідними європейськими компаніями із захисту рослин, зокрема, «Сингента», «БАСФ», «Байєр». Ми надаємо їм так звані демополя, де вони випробовують свої препарати на відповідних сортах у наших кліматичних умовах.
- Скільки ж сортів картоплі культивуєте?
- Останнім часом завезли до сорока, але це не означає, що всі вони «пропишуться» на наших полях. На дослідних ділянках випробовуємо картоплю з різними характеристиками. Звичайно, хотілося б мати у виробництві й вітчизняні сорти. Кілька таких проходять апробацію. Поки що найкраще зарекомендували себе в наших умовах і відповідають міжнародним стандартам такі сорти, як Тоскана, Гранада, Беллароса, Ред Леді та Коннект. Але підприємство розвивається, й пошук триває. Часто доводиться бувати в європейських партнерів. У вересні в складі української делегації ми з генеральним директором СТОВ «Десна» Валерієм Шевчиком відвідали в Німеччині сільськогосподарську виставку. У листопаді передбачається поїздка в Бельгію у складі членів асоціації картоплярів України.
- Працюючи на територіїтрьох сільських рад, як долучається ваше підприємство до соціального партнерства?
- Ми користуємося землями громад, тож прислухаємося й до їхніх потреб. Допомагаємо в благоустрої населених пунктів і фінансами, й технічно, надаємо певну допомогу місцевим навчальним закладам тощо. У Боромиках долучилися до спорудження храму Пантелеймона Цілителя, а нині підтримуємо рівнопільців у прагненні побудувати храм на честь Казанської ікони Божої Матері. Земля для будівництва вже виділена, розробляється проектна документація.
- Миколо Дмитровичу, засноване вами підприємство, виходить, випереджаючи час, стало на шлях євроінтеграції? Отже, ваш девіз і принцип діяльності...
- Певно, одним словом не сказати. У різних ситуаціях дороговказами для мене є Біблія й прозорливі слова Тараса Шевченка. А над робочим столом слова молитви повсякчас нагадують про вдячність Господові й незаперечні істини життя, спонукають думати спершу про людей, а потім про своє благополуччя, бути чесним у ділових стосунках і відповідальним за все, що роблю.
Ніна Петровська, "Наш край" № 92-93 (9336-9337) від 15 листопада 2014 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.