20 лютого 2013 року в Україні другий рік поспіль відзначається День соціальної справедливості. Він був проголошений задля привернення уваги громадськості до вирішення таких значущих питань, як соціальний захист населення, рівноправність жінок і чоловіків у різних галузях життєдіяльності, подолання бідності та підвищення рівня добробуту. З цієїнагоди у всіх центрах зайнятості області пройшли заходи для роботодавців, зайнятого населення та безробітних. Зокрема, відбулися дні відкритих дверей, семінари, засідання «круглих столів» та клубів, ярмарки вакансій, тренінги з пошуку роботи.
День соціальної справедливості послужив добрим приводом для організації широкомасштабного інформування громадян про послуги служби зайнятості, додаткові соціальні гарантії зайнятості для вразливих верств населення, а також конструктивного обговорення з представниками влади та роботодавцями найгОстріших проблем ринку праці. Головний меседж заходів - усі люди мають рівні права та можливості для реалізації свого творчого і професійного потенціалу. Соціальна справедливість, крім рівних можливостей, включає й інший важливий компоненту - державний соціальний захист і допомогу непрацюючим, малозабезпеченим, людям з інвалідністю, тобто гарантії для тих, хто за об’єктивними причинами (вік, стать, здоров’я, сімейні обставини тощо) нездатний забезпечити собі рідне життя та не може на рівних умовах конкурувати на ринку праці.
Так, в Чернігівському міському центрі зайнятості з нагоди Дня соціальної справедливості відбувся День відкритих дверей, в рамках якого було проведено низку заходів.
Пйтання соціальної справедливості порушувалося на всіх семінарах, організованих для шукачів роботи. Акцент було зроблено на роз’ясненні законодавства про зайнятість і загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та інформуванні присутніх про широкий спектр послуг служби зайнятості. Наприклад, на інформаційному семінарі для окремих категорій громадян, .зокрема для людей з інвалідністю, йшлося про додаткові соціальні гарантії у сприянні працевлаштуванню вразливих категорій населення. Основні аспекти започаткування власної справи розглядалися вже на іншому семінарі для фізичних осіб-підприємців. На семінарі «Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми та експлуатації дитячої праці» фахівці служби зайнятості розповіли про загрози та наслідки цих явищ. Учасники заходу дізналися про переваги легальної зайнятості,отримали рекомендації як не потрапити в тенета трудового рабства.
Щоб допомогти безробітним визначити свої професійні здібності та переваги і навчити правильно їх презентувати, було проведено тренінг «З центру зайнятості - до продуктивної зайнятості».
Дізнатися про актуальні вакансії, умови праці та вимоги до кандидатів, зустрітися з роботодавцями та домовитися про подальшу співбесіду шукачі роботи мали змогу на міні-ярмарку вакансій. Щойно розпочався ярмарок, як біля роботодавців відразу зібралася юрба людей. Підприємниця, що має торгівельний бізнес, пропонувала безробітним роботу продавця непродовольчих товарів. Представники КП «Чернігівське тролейбусне управління» шукали на ярмарку кондукторів громадського транспорту та електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування.
Не залишилася поза увагою організаторів і тема тендерної рівності. Її розглянули на засіданні жіночого клубу. Учасників заходу ознайомили з кращими світовими зразками забезпечення рівних прав жінок і чоловіків у різних сферах діяльності суспільства та шляхами її становлення в Україні.
З метою ознайомлення молоді з послугами служби-зайнятості, формування навичок впевненої поведінки на ринку праці, активізації мотивації до трудової діяльності дітей-сиріт, котрі навчаються у професійно-технічних навчальних закладах міста, було запрошено до центру зайнятості. Спочатку для них провели екскурсію, під час якої учнів ознайомили з розміщенням та призначенням функціонально-просторових секторів та послугами, які надає служба зайнятості. Потім відбулася зустріч з потенційними роботодавцями, тобто тими, хто готовий надати молоді реальну можливість працювати. Свої підприємства презентували представники ТОВ Виробничо-торгова фірма «АВЕ САН», ПАТ Будівельна компанія «Домобудівник», КП «Шкільне», ПАТ «Базис», Чернігівське УВП УТОГ, ПрАТ «ВТПХВ «Ярославна», ПрАТ «Чернігівський автозавод», ТОВ «Укркард», ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл». Вони розповіли молодим шукачам роботи про діяльність підприємства, вільні робочі місця, умови праці, вимоги до кандидатів, заробітну плату та соціальні гарантії робітників. Серед озвучених вакансій переважала потреба у робітничих кадрах. Розуміючи, що ця зустріЧТ- унікальна можливість поспілкуватися з представниками підприємств, отримати відповіді на свої запитання і справити позитивне враження на роботодавців, молоді люди активно цікавилися вільними робочими місцями і перспективами працевлаштування. Натомість фахівці служби зайнятості поінформували учасників заходу про можливість здобуття за сприяння служби зайнятості нового фаху, освоївши який, можна без труднощів знайти роботу.
До діалогу за «круглим столом» на тему «Соціальна справедливість - основопо-ложна цінність суспільства» були запрошені представники органів влади та соціальних партнерів, роботодавці Чернігова. Ключові питання дискусії окреслив, відкриваючи засідання, перший заступник директора обласного центру зайнятості Вячеслав Бєлогура. Він розповів про роль та місце служби зайнятості в утвердженні принципів соціальної справедливості, акцентувавши увагу на роботі з громадянами, Що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та людьми з інвалідністю.
Упродовж 2012 року послугами служби зайнятості скористались понад тисячу осіб з інвалідністю, що на 57% більше, ніж у 2011 році. Рівень їх працевлаштування підвищився до 36%. На обліку в центрах зайнятості перебувало 8 тисяч осіб квотних категорій, з яких працевлаштовано 2,4 тисячі осіб, в тому числі 824 - шляхом надання дотації роботодавцям, 287 - на заброньовані робочі місця, 32 - отримали допомогу по безробіттю одноразово та започаткували власний бізнес. 114 випускниюв вищих та професійно-технічних навчальних закладів забезпечені першим робочим місцем. Першочерговим попитом користувалися кухарі, тракгористи-машиністи сільгоспви-робництва, слюсарі з ремонту автомобілів та бухгалтери.
До уваги роботодавців було представлено роз’яснення норм нового Закону України «Про зайнятість населення». Начальники профільних відділів обласного центру зайнятості детально розповіли про новації та відповіли на численні запитання.
Обговорення теми дня проходило конструктивно. Зокрема, наголошувалося на потребі створення нових робочих місць та сприянні розвитку підприємництва, важливості ведення соціально відповідального бізнесу, дотриманні чинного законодавства у сфері трудових відносин, вчасної й легальної виплати заробітної плати. Зазначалося, що соціальну несправедливість породжують: заборгованість із виплати зарплати, високий рівень безробіття серед молоді та людей передпенсійного віку, тінізація економіки та трудових відносин.
Підбиваючи підсумки, Вячеслав Бєлогура наголосив на важливості співпраці служби зайнятості з соціальними партнерами та роботодавцями задля досягнення ефективних результатів.
Валентина Федусь, Оксана Полтавська, газета "Чернігівщина" №9 (389) 28 лютого 2013
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.