Вторник, 13 Ноября 2012 10:24 | Просмотров: 4319
Шахраї підстерігають нас на кожному кроці: на вулиці, базарі, у крамниці, транспорті, вокзалі і навіть у власному будинку. Від «фокусів» та «магії» спритників, на жаль, не застрахований ніхто. Надмірна довірливість – ось головний козир, який спрацьовує на руку злодіям. Назвавшись соціальними працівниками, співробітниками Пенсійного фонду чи ще кимось, вони, зловживаючи довірою і обманюючи, потрапляють до помешкань стареньких та заволодівають їхніми заощадженнями та цінностями.
Таке сталося й із жителькою села Григорівщина, що на Варвинщині, Варварою Погибко. Жінці – за сімдесят, живе сама. Все своє життя тяжко працювала у колгоспі. Знає ціну кожній копійці. Ніколи не купалася у розкоші й зневажає тих, кому гроші падають із неба.
Хіба думала Варвара Погибко ще кілька років тому, коли був живий її дорогий чоловік Павло, що її ошукають на чотирнадцять тисяч гривень та ще й у власній хаті? Про цю подію гуде увесь район. Дехто вважає, що історію з шахрайством бабуся вигадала, інші ж лише співчувають. Втім, як би там не було, ми вислухали Варвару Погибко і перейнялися тим, що їй болить.
– Минулого тижня приходили до мене якісь хлопці, – розповідає бабуся Варя. – У середу з’явився один, а наступного дня вже удвох із товаришем завітали на автомобілі сірого кольору. Якби я не була такою неповороткою, то хоча б номерний знак запам’ятала й записала… А так – шукай вітру в полі.
Непроханий гість зайшов у хату й одразу мовив: «Ви дуже хвора, давайте я вас у лікарню відвезу». Назвався представником якогось фонду, що піклується про інвалідів війни та одиноких. Вигляд у цих незнайомців – звичайний, ще не старі і «некруті». Для мене – діти!
Варвара Погибко переконана, що шахраї приїхали саме до неї, бо знали, що вона нещодавно продала автомобіль «Ниву» покійного чоловіка:
– Може, їм хтось із наших людей розповів, що я зберігаю вдома гроші, що сама живу і що хворію дуже…
Із собою вони привезли якісь папери. Все так гарно розповідали, вимірювали тиск на… нозі, завдяки якомусь чудодійному апарату масажували спину, ноги, шию… Окуляри мені приміряли. Сказали, якщо їх носити кілька годин на добу, можу позбутися багатьох очних хвороб… Словом, усі «чарівні» речі, що у цій мисці, коштували дуже дорого, але я їх купила всі й одразу, отож отримала знижку…
Два місяці мої дванадцять тисяч від продажу автомобіля лежали у кишені старої куртки, – згадує жінка. – Ще дві тисячі «з хвостиком» із пенсії зберігала у дивані. Але всі заощадження, що мала, сама й віддала шахраям. У перший день – десять тисяч, у другий – ще чотири. Усе робила так, як наказували «гості». Придбала за автомобіль сам непотріб… Ось ця миска – моя «Нива»! Тут і електрозвуковий прилад для прання, три апарати для масажу, два лікувальні пояси, окуляри, слуховий апарат, пристрій для вимірювання тиску… Все старе, а дещо вже навіть не працює… Ніхто у мене не питав, чи купуватиму, віддала їм та й усе. Ніби хто туману в очі напустив…
Крім того, «добродіям» сподобалися старовинні фарфорові статуетки, що стояли на серванті. Одну, у формі собачки, я їм подарувала, але інші п’ять зникли разом із гостями.
Варвара Погибко зрозуміла, що її ошукали, лише наступного дня, коли перераховувала гроші, які залишилися. Але то вже були копійки.
– У міліцію не зверталася, – каже бабуся Варвара, – бо немає у мене вже ні сили клопотатися, ні здоров’я у Варву добиратися. Ось так і буду тепер сидіти – без грошей. Після цього випадку двері навіть вдень зачиняю, та толку? А якби послухала двоюрідну сестру Галю і поклала гривники в банк, мо’ й не сталося б те, що вже сталося.
За словами начальника сектору зв’язків із громадськістю УМВС України в Чернігівській області полковника Сергія Бриля, випадки шахрайства у нашій області непоодинокі. До чого лише не вдаються нечисті на руку, аби нажитися. Спіймати їх не завжди вдається, бо люди або пізно звертаються, або замовчують усе, що з ними сталося. Він розповів «Деснянці вільній» про кілька випадків шахрайства і застеріг громадян бути обережними.
– Нещодавно було ошукано п’ятеро людей. Одна з потерпілих – 89-річна жителька обласного центру, – каже Сергій Бриль. – Увечері до її квартири завітала незнайома жінка, яка відрекомендувалася господині працівницею соціальної служби і запропонувала їй допомогу. Хоча старенька відмовлялася від її послуг, та все ж «непрохана гостя» зуміла відволікти увагу господарки і поцупила дев’ять тисяч гривень.
Після аналогічного візиту двох незнайомок залишилася майже без чотирьох тисяч гривень і 83-річна жителька села Поділ Срібнянського району. А 84-річний дідусь із Кропивного, що у Бахмацькому районі, недорахувався після відвідин злодюжок удвічі більше грошей.
Сергій Бриль наголосив, що люди мають знати і пам’ятати, що у нашій державі не вилучають з обігу грошових купюр будь-якого номіналу та не проводять їхній обмін:
– Не будьте надто довірливими: грошової реформи не існує! Крім того, буває багато випадків, коли шахрайки за допомогою ворожіння «знімають пороблене», обираючи, зазвичай, жінок та дівчат. «Ворожки» протягом тривалого часу видурюють у них коштовності і гроші. Розповідають про велике горе, яке буцімто очікує родину, і беруться зняти злі чари за допомогою маніпуляцій із волоссям, голками, хрестами… Не підготовлені до такої психологічної атаки, потерпілі віддають шахрайкам золоті речі та великі суми грошей. Так, надовго запам’ятає свою зустріч із псевдоворожками на вулиці Рокосовського 22-річна чернігівка, яка зосталася без золотих прикрас – шести каблучок, двох ланцюжків, двох кулонів, браслета та двох мобільних телефонів. Також перекочували до кишень спритниць і сім з половиною тисяч доларів США та 1700 гривень. Нині злодійок активно розшукують співробітники міліції.
Користуючись нагодою, звертаюся до всіх жителів нашої області. Будьте обачними, обережними і не довіряйте першому ліпшому. Перевіряйте документи, коли до вас приходять з подібними пропозиціями, – застерігає Сергій Бриль. – Якщо на вашому подвір’ї, вулиці чи у населеному пункті з’явилися підозрілі особи – негайно повідомляйте про це міліцію за телефоном «102». За можливості занотуйте номерні знаки транспортних засобів, на яких вони, зазвичай, пересуваються. Ця інформація неабияк може знадобитися. І пам’ятайте: лише разом ми зможемо подолати подібні негативні явища!
А щодо потерпілої Варвари Погибко із Григорівщини, то дуже шкода, що вона не звернулася до правоохоронних органів, – насамкінець сказав полковник Сергій Бриль.
Лариса Галета, тижневик «Деснянка вільна» №89 (388)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: шахраї, «Деснянка вільна», Лариса Галета