Чернігівський Вал - привабливий і... небезпечний
Среда, 12 Сентября 2012 15:05 | Просмотров: 5314
Чернігівський Вал - привабливий і... небезпечний
Чи давно ви, шановні жителі нашого міста, прогулювалися Валом? Якщо так, то, напевно, вже відзначили, що цього року історичний центр і «серце» стародавнього Чернігова - княжий Дитинець - стало набагато охайнішим і комфортнішим для відвідувачів. Так, на алеї біля Спасо-Преображенського собору з'явились нові ковані лавочки та фотостенди з цікавими світлинами, встановлені вказівники до основних архітектурних об'єктів і музеїв, облаштовані торговельні точки.
Нові цікавинки Валу
Фотостенди - це своєрідна «подорож у минуле». За допомогою репродукцій художника і краєзнавця Григорія Петраша, а також фото- листівок з приватних колекцій Володимира Руденка та Костянтина Яго- довського чернігівці та гості нашого міста мають змогу представити ни побачити, як виглядало наше стародавнє місто за часів Київської Русі та до середини XX ст.
Паркові лавочки адміністрація заповідника придбала за рахунок коштів з Державного бюджету. На жаль, у нашому місті ще не прижилася мода дарувати місту лавочки від певних організацій чи приватних осіб. Ажурні вказівники, про які вже згадувалося, створені ковалем, членом Національної спілки художників України Віталієм Омельяненком та декоратором-оформлювачем Олегом Родіним. Щоправда, для іноземців було б варто зробити написи англійською. Туристам з-за кордону доведеться орієнтуватися на місці за допомогою мапи.
Мені сподобалося, що на алеї з гарматами облаштовані цивілізовані місця для відпочинку та продажу сувенірів. «Козацький дворик», «Княжий Вал» та торгова точка фабрики «Ярославна» з вишитою продукцією зведені коштом підприємців. Вони досить гармонійно вписалися в звичний для ока пейзаж. Тут з'явилися нові майстри з цікавими виробами, а також нова розвага - тир для лучників та стрільби з арбалету. У вихідні та святкові дні поруч з тиром можна зустріти «лицарів» чи «козаків» у старовинному вбранні - це члени клубу історичного фехтування та реконструкції. З'явилися й симпатичні «живі скульптури», з якими можна сфотографуватися.
Проблемні зони: східці та машини
Підприємці, які «працюють» на Валу, допомогли відремонтувати ліхтарі, почистити гармати від написів, але проблем залишилося чимало. Так, навіть до Євро-2012 у міському бюджеті не знайшлося коштів на ремонт дерев'яних сходів, що ведуть до Річкового порту. А там такі дірки, що можна не тільки ногу зламати, а й шию звернути! Тож прогулюючись мальовничим Валом, будьте обережні та дивиться під ноги! Полагодити сходи до Дня міста обіцяють в КП «Зеленбуд». Дубові дошки на прохання адміністрації Національно-архітектурного заповідника «Чернігів стародавній» надасть начальник облуправління лісового та мисливського господарства Валерій Лозицький.
Багато нарікань у працівників заповідника, краєзнавців і просто патріотів міста викликав і той факт, що на тротуарні доріжки Валу та зелені зони часто заїжджали автомобілі.
- І це при тому, що в'їзд на територію Валу заборонено: біля Історичного музею встановлено від
повідний дорожній знак! Навіть різноманітні металеві обмежувачі руху не допомагали, - розповідає вчений секретар заповідника Сергій Черняков. -
Деякі депутати та чиновники вважали, що для їхніх авто Правил дорожнього руху не існує. На наші численні звернення відреагували правоохоронні органи. Відтепер у вихідні та святкові дні на Валу виставляється додатковий наряд ДАІ, щоб зупинити порушників.
У планах - ботанічна екзотика
Ще одна добра новина: цього року Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» вперше отримав кошти на догляд за рослинами на території Валу. Переможцем тендерного конкурсу стало чернігівське підприємство «Зеленбуд». За словами Сергія Чернякова, і це відповідає дійсності, на Валу справді чисто, прибрані численні сміттєзвалища на схилах, обрізані сухі гілки дерев, що нависали над перехожими і падали просто під ноги, та спиляні аварійні дерева.
- Полкову канцелярію - пам'ятку архітектури національного значення - довелося буквально рятувати від зарослів-хащів, щоб сонячні промені мали доступ до споруди, - розповів Сергій Черняков. -
Вчасно здійснюється і укошування зелених газонів. Однак роботи на Валу ще чимало, адже десятиліттями він заростав деревами-самосівами та бур'янами. А хочеться, щоб парк був доглянутий. Маємо думку посадити тут цінні екзотичні дерева, створити нові клумби, щоб туристи з різних куточків світу милувались не лише величними архітектурними шедеврами, а ботанічними дивами та красою.
Особисто мені хочеться вірити, що благоустрій Валу триватиме і після виборчих перегонів, адже це - головна, після Катерининської церкви, візитівка нашого міста.
Вікторія Кудіна, «Любимая черниговская газета» №29 (059) від 10.09.12
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.