GOROD.cn.ua

На дачі Івана Плюща під Мотронівкою від гербіциду постраждали кущі смородини

Будинок, який називають дачею Плюща
У людей «погоріли» грядки, а Борзнянське СТОВ «Авангард» зазнало збитків на 400 тисяч гривень. Загинули 52 гектари кукурудзи і 34 гектари соняшнику.

Дача Плюща — так називають особняк поблизу хутора Мотронівка Борзнянського району. Поряд з музеєм-заповідником Пантелеймона Куліш а «Ганнина пустинь». Будували музей, спорудили і дачу. Кажуть, Іван Степанович буває там не часто, два-три рази на рік. Приїздив і на Трійцю, з дружиною Світланою двома друзями — подружньою парою. Снідали, обідали, їли суп з куркою, налисники. У 2011-ому Іван Степанович привозив американця Пітера (прізвища місцеві не розібрали). Нібито Пітер розбирається у садівництві. І от восени минулого року тут висадили тисячу кущів смородини, трьох сортів. Обгородили парканом. Працювали студенти Борзнянського сільгосптехнікуму, це їм як практичні уроки. Говорять, що смородина непроста — кожен кущик коштував 10-12 доларів, а дехто стверджує, що всі 15 доларів. А наприкінці травня літак пролетів, гербіциди потрусив, і — «Вона пожовтіла!» — розповідають місцеві жителі. Плющ походив, подивився, наряди роздав. Багато говорив про політику, а от про смородину не сказав нічого.

— Музей і його грядки не постраждали, — запевнив Юрій Блоха, директор «Ганниної пустині». — Я ходив, дивився смородину. Кущі трохи прикрутились. Можливо, це не від гербіцидів, а від жучків-шкідників. Приїде агроном з Києва, подивиться.

Тим часом поряд, на хуторі Мотронівка, від гербіцидів з літака постраждали людські городи.
— Крім картоплі, нічого не вціліло — ні буряки, ні морква, ні капуста, — говорить Михайло Лях, сільський голова Оленівки (на території Оленівської сільради розташована і Мотронівка). — Під «роздачу» потрапили грядки 15 чоловік.
На хутір уже приїздили представники TOB «Агроінвест-Борзна». Навіть Іван Іваній, директор, депутат облради від Партії регіонів, був. А з ним — льотчик. Склали акт про пошкоджені грядки, пообіцяли людям компенсацію.

Але найбільше від отрути з повітря постраждали поля борзнянського CTOB «Авангард».
— Згідно з актом обстеження посівів від 28 травня (акт склала спеціально створена управлінням аграрного розвитку Борзнянського району комісія), загинули 52 гектари кукурудзи і 34 гектари соняшнику, — розповів Микола Проскура, директор «Авангарду». — Розмір збитків господарства — 400 тисяч гривень. З нашими полями межують тільки поля TOB «Агроінвест-Борзна», — продовжує Микола Миколайович. — Директор господарства Іван Іваній. Нашу кукурудзу від їх ріпаку відділяє 4 метри дороги. Посіви кукурудзи знищено на 250 метрів по периметру. Вони обробляли своє поле з літака«АН-2», за попередніми даними, препаратом «Антей» від бур'янів. «Антей» за тиждень-два повністю знищує як надземну, так і кореневу систему злакових бур'янів. Уже через годину після його застосування ні температура повітря, ні дощ не впливають на ефективність препарату.

Коли літак препаратом «Атлант» обробляв ячмінь на полі ТОВ «Агроінвесту», через декілька днів «згорів» наш соняшник. Ми побачили, що поля почорніли, в суботу, 26 травня. «Атлант» теж надзвичайно потужний препарат, ще сильнішай від «Антея».
Я подзвонив Іванію, і на полі підходив до Івана Григоровича. Домовились, що він зустрінеться із засновниками нашого господарства. Але зустріч так і не відбулася. Якщо проблема завданих нам збитків не вирішиться шляхом перемовин, будемо звертатися до суду. А поки що написали в прокуратуру, міліцію. Ми вважаємо, що обробка полів з повітря відбувалася з порушеннями. Два місяці працює літак, і жодного разу не попереджали людей, ні чим буде обробляти, ні коли це буде. Не виставляли попереджувальних знаків. Детально про правила обробітку гербіцидами з повітря йдеться в наказі МОЗ України (№382 від 18.12.1996 року, ст.5). Літак полтавський, власник у Дніпропетровську. Льотчики не називаються, але зізналися мені, що вони попереджали, що отрута може потрапити не тільки туди, куди треба, адже дні були вітряні.

Ми навіть наземну обробку гербіцидами в ці дні, з 16 по 22 травня, не проводили, — говорить Микола Миколайович. — А літак літав.
— Ми констатували загибель рослин, — підтвердив Сергій Зайко, начальник державної інспекції захисту рослин у Борзнянському районі. — Будуть лабораторні дослідження, співставимо, хто якою рідиною обробляв поля і від якої рідини загинули рослини. Тут землі тільки «Агроінвест-Борзни» та «Авангарду», інших поряд немає.

Зателефонувала Івану Іванію.
— Є факт. Але це не ми зробили. В районі створена комісія, зараз вона працює. Нехай встановить: чи він сам кукурудзу і соняшник попалив, чи хтось інший? Заключення повинне бути експертне. Мені теж важливо встановити правду.
— Чи справді не відбулася ваша зустріч із засновниками «Авангарду»?
— Я сам запросив одного із засновників, Валерія Міщенка. Він приїхав, запропонував зустрітися о другій дня. Я в цей час не міг поспілкуватися, запропонував зустрітися о 10-ій вечора. Він сказав, що не може чекати, у нього літак. Так і не поговорили. У Мотронівці мої люди були, подивилися, заміряли. Домовилися з людьми про компенсацію.

* * *

Тут потрібно роз'яснення. Донедавна район і область вважали, що Іван Іваній генеральний директор і один із власників товариства. Також неофіційним власником називали, за чутками, самого Івана Плюща. Називалось товариство TOB «Борзна-Агроінвест». Так і досі значиться на офіційному сайті обласної ради, у даних депутата облради Іванія. Але зимою нинішнього року, кажуть місцеві жителі, ситуація змінилася. Як і назва господарства. Тепер це TOB «Агроінвест-Борзна». Його власником називають, знову ж таки за чутками, киянина Сергія Савицького (компанія «Транс Оіл ЗАТ», здійснює продаж хімікатів для сільського господарства, миючих засобів, фарб, клеїв). Зміна власників відбулася нібито через великі борги господарства, які виникли до 2011 року. Отож довелося залучати кошти зі сторони. Напевно можна сказати тільки одне — як і раніше, TOB обробляє більше трьох тисяч гектарів землі у селах Оленівка, Велика Загорівка та під Борзною.

* * *

До речі, городи жителів Великої Загорівки теж постраждали.
Пожовтіли фруктові дерева, квіти, навіть клени не витримали такої кількості отрути.

«Відшкодували збитки курям на сміх»

Розповідає Катерина Мусіяко, жителька Великої Загорівки:
— 23 квітня поле обробляли гербіцидами, у нас пожовтіли після цього вишні, абрикоси, полуниці, навіть клени пожовтіли.
На городі викопали часник, він вже відходить, а їсти його не можна — розпадається. Я висадила більше 60 кущів смородини. Думала, на ягодах трохи зароблю. А тепер вони жовті, листки відходять, а цвіту нема. Не буде ягід у мене.
Я звернулася по відшкодування до Іванія. Відшкодували... курям на сміх. Дали обмішки такої, що худоба не хоче їсти — сміття! І центнер пшениці.
Кажуть, ми ж вам добру справу робили, гербіциди всім треба. А я їм: як нам треба буде, ми самі собі купимо й обробимо.

«Я не хочу відшкодування чимось, мені треба гроші»

Ніна Сохацька з Великої Загорівки теж постраждала:
— Моя мати, Ольга Сохацька, інвалід. Я кинула роботу в Ніжині і переїхала за нею доглядати. Із доходу у нас тільки пенсія матері. А вона вся йде на ліки. Ми жили з того, що я вирощувала і продавала ягоди. Від картоплі відмовилася: дуже багато з нею мороки й продавати довго, а ягоди на базарі швидко продаю і їду додому.
Майже весь город засадила ягодами: малиною, смородиною, г клубникою. З ягідних грошей купую паливо на зиму (газу у селі нема. — Авт.). І на прожиття вистачає.
У мене город за 10 метрів від поля TOB « Агроінвест-Борзиа» з озимою пшеницею. На городі погоріло все. Стоїть без цвіту, ягід вже не буде. Моя сестра їздила до Івана Григоровича, але його постійно нема.
Я не погоджусь на відшкодування чимось, мені треба гроші. За обмішку чи зерно топлива не купити. Як нам з матір'ю зимувати?
Ще й матері було погано, як вони тут обробляли. Голови боліли у всіх сусідів.

«Мертві бджоли валялися біля вуликів!»

Іван Драбинога з Великої Загорівки — ліквідатор Чорнобильської аварії, нині інвалід, має хворе серце. Його пасіка загинула від «другої хвилі» обробітку полів отрутою з повітря.
— У мене пасіка 18 бджолосімей, — говорить Іван Гаврилович. — Раніше нас повідомляли про обробку полів, ми закривали бджіл. А цього разу (29 травня) не повідомили. Я приїхав додому, заглянув до пасіки і чуть не вмер — мертві бджоли валялися біля вуликів! У нас іще є пасічники, у яких знищили пасіки. Всі подали заяви в прокуратуру (7 чоловік). Я так порахував, що мені шкоди завдано на 30 тисяч гривень.
Створили комісію, щоб скласти акт. Там і сільський наш голова Сергій Кравченко, і представники районної санстанції. Склали акт про втрату. Бджіл дохлих забрали зробити аналізи, від чого вони подохли. Аналізи треба робити в Чернігові, а платити за це свої гроші. Поїхав до комірника спитати, якими препаратами обробляли, щоб не перевіряли на інші. Сказав «Антижук».
Я не вірю, що справа піде в суд, а збитки відшкодують. На Івана Григоровича багато хто скаржився, а результату нема...

Ольга Макуха, Євгенія Анцибор, тижневик «Вісник Ч» №23 (1361)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дача Плющп, гербіциди, смородина, вулик, соняшник, збитки, врожай, «Вісник Ч», Ольга Макуха, Євгенія Анцибор