GOROD.cn.ua

За рік віддрукував понад 250 кг виробів: житель Прилуччини на 3D-принтері виготовляє деталі для ЗСУ

 



За роки повномасштабної війни до яких тільки зборів ми не долучалися: на автомобілі, на засоби РЕБ, на дрони, шини, ремонт авто, речі для госпіталів... Часто ми не знаємо і не вникаємо у те, як щось із всього цього, на що проводимо збори, використовується вій­ськовими безпосередньо у роботі, зате точно знаємо, з якою метою. А от про вироби, віддруковані на 3D-принтерах, які стають у пригоді нашим захисникам, ми знає­мо зовсім мало, як і про тих людей, хто з початком пов- номасштабної війни навчився цієї справи і невтомно робить її. Як ось житель Талалаївки Олександр Чуба. Понад 20 років він працює черговим залізничної станції «Талалаївка». Майже рік тому, як волонтер, він долучив­ся до «ДрукАрмії» — спільноти волонтерів, яка створює все, що може бути корисним для використання воїнами ЗСУ у захисті України від російських загарбників.

— Що не кажіть, а якось іще незвично зву­чить «віддрукував макет міни», корпус ліхтарика чи якусь іншу річ. З чого починали свою, таку спе­цифічну волонтерську діяльність? — запитую в Олександра.
— Було це на початку квітня минулого року. З одним із моїх товаришів детально обговорили питання 3D-друку, тобто те, що військовим на той час була дуже потріб­на така специфічна допомо­га. З ним і купили перший простенький 3D-принтер. Скажу, що на вироби «Друк­Армії» тоді була черга, не зменшується попит і тепер. Віддрукувати вироби треба було максимально швидко. Вже у травні змогли придба­ти ще один принтер, а згодом ще два — на кошти наших земляків, які проживають у Чехії, США та Німеччині. 5-й принтер і пластик для робо­ти придбали за кошти, зібра­ні на благодійному ярмарку, організованому учнями і вчителями Талалаївського ліцею. 6-й принтер — за до- нати друзів та кошти з «бан­ки». На даний час працюю на чотирьох принтерах. Два, які придбав першими, потребу­ють ремонту.

У грудні минулого року Олександр зареєструвався як волонтер. Постійно ро­бить публічні звіти про дохо­ди і витрати, які надходять на його волонтерський раху­нок та банку в Монобанку.
— Витрата пластику що­дня збільшується, — розпо­відає чоловік. — За весь час віддрукували понад 250 кг виробів для військових. Більшість виробів друкарні виходять із поміткою «публі­кація у соціальних мережах заборонена», отож, не завж­ди маю змогу показувати у соцмережах свої вироби. Замовлення беру на сайті

«ДрукАрмія» або ж напряму від військових. Якість виро­бів має бути бездоганною, бо від цього час залежить життя наших людей.

— І, все ж таки, роз­кажіть дещо про те, які саме вироби виготовляє­те на 3D-принтерах?
— Спочатку було бага­то замовлень на різні види лоадерів — це пристрої, які дозволяють швидко й ефек­тивно заряджати автомати. Були замовлення на скиди будь-яких видів, корпуси мін нажимної дії, веновізо- ри, бліндажні ліхтарі, грілки для рук, евакуаційні зачепи та стартові платформи для дронів, навчальні макети мін, гранат та багато іншого.

Робити все це вчився сам, бо було і є велике ба­жання допомогти нашим хлопцям. Цікавлюсь новин­ками, багато читаю матеріа­лів, спілкуюся з колегами по «ДрукАрмії». Сайт «Друк-Армія» постійно оновлю­ється, є детальні інструкції з налаштування принтерів, форум для обміну досвідом. Коли виникають питання, завжди можна отримати кон­сультацію куратора. На сайті розміщені замовлення, які потрібно друкувати. Також вказано промокоди, які да­ють можливість зекономити.

— За рік роботи на­бралися досвіду?
— Так. Маю плани пе­рейти працювати на більш високотехнологічні принте­ри. Звісно, що вони дорого­вартісні, але мають більший ресурс. Скоро стане тепло, тож маю можливість поста­вити ще декілька принтерів у приміщеннях, які не треба опалювати. У моїй роботі не обійтися і без помічників. Із самого початку співпрацюю з Ніною Галаган, допомагає також брат Олег, а вдома моя помічниця донька-шко- лярка Софія.

— Багато кому було б цікаво побачити, як працює 3D-принтер. Зви­чайно, можна загуглити і подивитися онлайн сам процес. Чи складно Вам було освоювати цю зов­сім нову для вас справу?
— Якщо маєш бажання, то всі складнощі поступо­во вирішуються. Одним із найважливіших елементів 3D-друку є філамент — це пластикова нитка, яка вико­ристовується в 3D-принте- рах для створення об'єктів методом пошарового нане­сення. Під час нагрівання фі­ламент плавиться і видавлю­ється через сопло принтера, формуючи об'єкт. Головна вимога до філаменту — він повинен бути сухим і з пра­вильним діаметром.
Принципово не вико­ристовую дешевий пластик, працюю з тим, який можна друкувати на відкритому принтері PLA, TPU і PETG. Якісні вироби виходять тільки із якісного матеріалу. Дуже важливо підібрати нитку для 3D-принтера, також врахува­ти те, якої гнучкості, міцності, рухливості має бути надруко­ваний об'єкт.

Принтер створює дуже точні та деталізовані об'єкти. Все це вимагає часу — ма­ленький об'єкт може друку­ватися годину, великий — де­кілька годин, днів. Час друку залежить від складності де­талей. Протягом усього про­цесу важливо стежити за принтером, щоб переконати­ся, що все йде добре.

Найнеобхідніше у робо­ті — це наявність пластику. За місяць використовую його приблизно 30 кг. Замовляю через Інтернет, також якіс­ніший пластик надсилають із-за кордону. На випадок вимкнення електроенергії маю інвертор, акумуляторну систему, адже процес друку має бути безперервний.

Замовлення є завжди. Найбільше моєї продукції йде на Харківський, Доне­цький напрямки. Принтери не стоять без роботи, періо­дично їм треба проводити техобслуговування, а це — теж кошти. Донатять друзі, близькі, земляки із Німеччи­ни, США, Чехії. Хотілося б, щоб більше людей підтриму­вало нашу справу. Долучай­теся до «ДрукАрмії»!

Реквізити для поповнення банки «для 3D-друкарні»

Отримувач: Чуба Олександр Анатолійович

IBAN: UA50 322001 00000 26202346509013
ІПН / ЄДРПОУ: 2855305395
Призначення платежу: Поповнення рахунку банки.
Волонтерський рахунок Олександра Чуби: 5375411219849879

Джерело: “Трибуна хлібороба”, Інна ПОЛОВКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Чуба, принтер, Талалаївка, армія, допомога