GOROD.cn.ua

У 2025-му на Менщині чекати бебі-буму?

 

Незадовго до Новоріччя у Менській громаді назрівав скан­дал. Він був пов'язаний із при­пиненням виплат одноразової грошової допомоги при наро­дженні дитини. Їх не було впро­довж усього 2024-го, і невдо­волення, що накопичувалося весь рік, ось-ось мало вибух­нути.

Ці виплати — в сумі 2 тисяч гривень міськрада запровадила у 2022 році не стільки для підтримки сімей з новонародженими, скільки для збіль­шення кількості пологів у Менській лі­карні. Це дало б пологовому відділен­ню шанс на подальше існування.

Загроза його закриття виникла ще у 2021-му. Тоді тут прийняли 141 пологи — на 9 менше, ніж потрібно, аби укласти договір і отримувати фі­нансування від Національної служби здоров'я України. Тож щоб «дотягти» до 150 пологів, виплачували допомо­гу всім (як місцевим, так і іногород­нім) жінкам, які народжували в Мені.

У 2022-му пологів було 153. Зда­валося б, фінансування забезпечене. Але, на біду, НСЗУ, вирішуючи це пи­тання, орієнтувалася не на річні, а на квартальні показники — за липень, серпень і вересень. За ці три місяці у Менській лікарні народилося 35 немовлят, у той час як для отримання полого­вого пакета медичних гаран­тій потрібно було 38. Тож усі зусилля виявилися даремни­ми.

Разом з тим пологове від­ділення працювало майже увесь 2023 рік, незважаючи на те, що заклад втрачав чима­лі кошти — адже послуги по­роділлям надавалися за тера­певтичним пакетом. А, згідно з ним, фінансування від НСЗУ складає 8 635 грн на одного пацієнта — у той час як за од­ні пологи до каси лікарні над­ходило б 15 137 грн.

І тільки після того, як ста­ло очевидним, що відділен­ня зберегти не вдасться (за 10 місяців минулого року тут прийняли всього 45 пологів), депутати прийняли рішення про його закриття. Воно було ухва­лене на сесії, що відбулася 22 листо­пада 2023-го. Вслід за цим депута­ти проголосували за припинення ви­плат породіллям починаючи з ново­го, 2024-го року.

Незважаючи на те що ця д опомога мала інше походження, багато меш­канців громади вважали її аналогіч­ною до тієї, яка надається при наро­дженні дитини в інших ТГ. Скажімо, в Сосницькій ТГ вона складає 10 тис. грн, у Сновській — 3 тисячі.



Марина Москальчук, фото з сайту Менщина

— Усім, хто звертався, ми пояснювали різницю, а також причину припи­нення виплат, — каже очільниця відді­лу соціального захисту населення та охорони здоров’я Менської міськра­ди Марина Москальчук, яка є також і депутаткою міськради.

Але обурень не меншало. Осо­бливо з боку тих, чиї діти з'явилися на світ у нинішньому році, коли підтрим­ка перестала діяти.

— Тому винесли це питання на розгляд гуманітарної і бюджетної ко­місій міськради, — продовжує Мари­на Віталіївна. — Під час обговорення дійшли висновку, що допомога при народженні дитини має бути. На се­сії, яка відбулася 19 грудня, депута­ти підтримали цю пропозицію. Було прийнято відповідну Програм. Мате­ріальна допомога буде надаватися в розмірі 5 тис. грн. Причому не мати­ме значення, де саме жінки народжу­ватимуть. Головне, щоб вони були за­реєстровані в Менській громаді.

— Коли ця Програма почала ді­яти?
- З першої хвилини 2025-го во­на розрахована на 3 роки. Гадаю, ми її будемо продовжувати.
У результаті пристрасті довкола цього питання, вляглися. Як рішення депутатів вплине на показник народжуваності у Менській громад, покаже час.



Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко, фото з сайту "Менщина"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Менщина, пологи, виплати