Той самий графік роботи, ті ж самі чотири хвилини, упродовж яких — після отримання виклику — треба виїхати до пацієнта, той самий склад бригад — для сторонніх у житті Городнянського відділення екстреної медичної допомоги останнім часом нічого не змінилося. А колектив каже: у ньому стало менше радості. Бо тепер нікому чекати повернення медиків на базу, бігти назустріч машині «швидкої», стрибати навколо і лізти цілуватися — всім дуже бракує надзвичайно позитивного безпородного пса зі смішною кличкою Бублик. Він сам обрав їх за господарів — прийшов і залишився.
— Раніше жив у військових, що стояли у нашому місті ще в 2022 році. Навіть їздив із ними «на нуль». Вони спочатку називали його Замполітом. Потім перейменували на Бублика. Звикли до нього. Коли змінювали дислокацію, дуже шкодували, що не можуть взяти із собою. З нами Бублик був більш ніж два роки, — розказує фельдшер Яна Позняк.
Вона найбільше приятелювала із собакою. Із чоловіків любимчиками Бублика були водій Юрій Горбатенко і фельдшер Ігор Чигринець.
Зустрічаючи і проводжаючи Юрія, пес завжди намагався стягнути його з велосипеда, щоб той хоч трохи пройшовся з ним поряд. А легковик Ігоря охороняв до його повернення з викликів. Яну постійно супроводжував додому.
— Часто залишався ночувати. Дочки (Марії' 14, Вікторії 10. — Авт.) теж його любили. Казали: приводь частіше, він же на війні був, хай відпочине в родині.
Бублик і сам міг прийти — навчився відчиняти хвіртку. Чекав на мене вдома. Побачить на вулиці — летить прожогом, стрибає через паркан. Або зустрічає на ганку. Стане на задні лапи, передні покладе на плечі, лащиться. Часто ходив зі мною в магазин. Поки не вийду — з місця не зрушить. У Городні багато хто знав його. Діти підходили погладити. Бублик охоче давав їм лапу.
Іноді ми з ним проводжали дівчаток у школу, а потім разом ішли на роботу. Тут стояла його нова тепла будка. Та Бублик не любив обмеженого простору. Ночував у гаражі. Ми там облашту- вали йому лежанку зі старого автомобільного сидіння, накрили пледами. Теплого костюма, який залишили військові, не хотів носити. У нього була красива густа шерсть коричневого окрасу. Тож дехто називав його Каштаном. Але останнім часом він відзивався тільки на Бублика. Їжу для нього всі приносили з дому. Коли було холодно, розігрівали її в мікрохвильовці.
Він любив пити з нами каву з шоколадними цукерками.
Такі моменти теж випадають. Передбачити їх попередньо неможливо. Адже виклики приймає оператор у Чернігові, потім переадресовує їх. на те чи інше відділення екстреної допомоги. Буває, одна бригада, виїхавши вранці, не повертається до вечора, бо на шляху її «наздоганяють» нові виклики — оператор задіює насамперед ту «швидку», яка ближче до пацієнта. А інша бригада під час зміни може виїхати всього раз чи два. Хоча таке буває вкрай рідко.
Коли все ж таки траплялося, ми могли поспілкуватися за кавою. Бублик — з нами. Сидів, слухав. Слухачем він був неймовірним. Я й сама до нього часто говорила, коли ми залишалися вдвох. Особливо якщо було важко на душі. Він не ворушиться. Дивиться в очі. І, здається, все розуміє. Я читала, що собаки здатні вловлювати серцевий ритм людини — відчувати зміни в частоті серцебиття і за цим визначати емоційний стан господаря. Бублик точно мав таку здатність. І не тільки таку. Міг, скажімо, якимось дивом відчути наближення нашої «швидкої», коли ми ще навіть не під’їжджали до відділення. Вибігав зустрічати. Скучав без нас. А ми — без нього. Він став ніби частиною нашої команди. Нікому навіть на думку не спадало, що колись ми приїдемо, а його немає.
Та 11 листопада саме так і сталося. Бригада поверталася з виклику, коли Яні зателефонували знайомі: «Вашого собаку збила машина. Лежить на узбіччі. Їдьте швидше, може встигнете».
Примчали за лічені хвилини. Уже сутеніло, і вони, перш, ніж побачити, почули свого Бублика.
— Він стогнав як людина, — зітхає Яна. — Впізнав нас, хотів, як завжди, кинутися назустріч і... не міг. У нього були перебиті хребет, лапи, ушкоджені внутрішні органи, з носа йшла кров. Ми ввели йому знеболювальне, показали ветеринару. Та він нічим не міг зарадити.
Хтось виклав фотографію скаліченого собаки в Інтернет. Багато містян зразу впізнали Бублика. «Якщо сильно травмований, треба негайно в обласну ветклініку. Везіть, я оплачу дорогу», — наполягала Вікторія Баранова. «Скажіть, куди під’їхати, я сам заберу», — просив Дмитро Кабанець. У подальшій розмові він розказав, що зразу домовився зі знайомими в Чернігові про ветеринарну допомогу пораненому собаці. Дмитро працює начальником караулу в місцевій пожежній частині. Дуже любить тварин.
— Їду у відділення «швидко ї», а в голові лише одне: аби тільки довезти бідолаху в Чернігів живим. Та було вже пізно. Так шкода.
— Бублик помер у мене на руках, — каже Яна. Їй 39. Із них 15 пропрацювала в реанімації, три останні — на «швидкій». Доводилося бачити всяке, тож навчилася стримувати емоції. А тут плакала разом із собакою...
Наступного дня медики знайшли неподалік місця, де збили їхнього вірного друга, пошкоджений бампер від легковика. Чий, з’ясувати так і не вдалося.
Згідно з Правилами дорожнього руху (та й просто по совісті), водій у разі причетності до ДТП повинен надати допомогу потерпілому або доправити його до лікувального закладу. Той, що збив Бублика, навіть не зупинився.
Щороку 10 грудня світова спільнота відзначає День прав людини і День прав тварин. Поєднати їх запропонувала Генеральна Асамблея ООН — щоб підкреслити: тварини мають таке ж саме право на свободу і життя, як і люди.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.