У Чернігові станом на 29 листопада 13 504 дитини отримали статус постраждалих внаслідок воєнних дій. До міського управління у справах дітей, за один робочий день, приходять від 20 до 40 людей. Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця управління Олена Зінченко.
"Запис у нас на 2025 рік. Але є люди, які не приходять, тому є варіанти і на цей рік (2024 — ред.). Якщо людина приходить з повним пакетом документів, з висновком, то ми записуємо і на грудень. Раніше було 100 звернень за день. Наразі ситуація стабілізувалась", — розповіла Зінченко.
Хто може розраховувати на статус дитини, яка постраждала від воєнних дій
"Дитина або людина, якій станом на 24 лютого 2022 року було 18 років і яка проживала або була зареєстрована в місті Чернігові. Навіть якщо дитині вже виповнилось 18 років, але на час активних бойових дій (24 лютого — 3 квітня 2022 року, — ред.) вона не була повнолітня, така дитина має право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів".
Також, Олена Зінченко повідомила: якщо діти зареєстровані та проживали у Чернігові, а потім виїхали, вони теж мають право отримати такий статус.
"Але діти міста Чернігова, які народилися після 3 квітня 2022 року, коли Чернігів вже не був у зоні бойових дій, вони не мають право отримати цей статус".
Ті діти, які виїхали за кордон, повернувшись теж зможуть отримати цей статус, каже керівниця.
"Постанова не має обмеженого терміну. Вона буде діяти доти, доки в Україні діє воєнний стан, і навіть після закінчення воєнного стану, тому що діти будуть повертатися з полону".
Який алгоритми дій для отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій
"По-перше, треба визначити, що саме в результаті збройної агресії отримала дитина: поранення, контузію, каліцтво, сексуальне чи фізичне насильство. Або діти були викрадені або незаконно вивезені за територію України, залучались до участі в діях воєнних чи збройних формувань, незаконно утримувались, в тому числі в полоні, зазнали психологічного насильства. Відповідно, по цих пунктах потрібні медичні документи й документи від правоохоронних органів, що підтверджують факт вивезення, факт викрадення чи факт фізичного насильства".
За словами начальниці міського управління у справах дітей, в Чернігові — це в основному діти, які зазнали психологічного насильства або були змушені виїхати за межі міста або залишились у місті.
"Батьки цих дітей, які хочуть отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій, звертаються спочатку до міського центру соціальних служб, що на Хлібопекарській, 24А."
У центрі роблять висновок оцінки потреб сім'ї.
"Якщо в дитини один з батьків загинув під час війни, то дитина також має право на такий статус. Член сім'ї загиблого захисника, захисниці також має право на такий статус".
Також, Зінченко зазначила, що це все стосується тільки міста Чернігова, по області люди мають звертатись у свою територіальну громаду.
Документи, які потрібні для отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій:
свідоцтво про народження дитини;
паспорт громадянина України або закордонний паспорт одного з батьків, хто буде подавати заяву на отримання статусу;
довідка про ВПО (за наявності);
витяг з реєстру територіальної громади (береться в Дії або довідка з ЦНАПу про склад сім'ї, але з вказівкою на те, коли дитина була зареєстрована).;
у разі отримання дитиною травм під час активних бойових дій або наявність пошкодженого житла, надати відповідні документи.
Загалом, право отримати такий статус мають 43 739 дітей міста, каже Зінченко. На даний час, із пільги передбачених за цей статус — це безкоштовне харчування у навчальних закладах.
З 1 червня 2023 року діти з Чернігівщини почали отримувати статус постраждалих внаслідок воєнних дій. Тоді набули чинності зміни до відповідної Постанови Кабміну №268.
Джерело: "Суспільне Чернігів"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: діти, постраждалі, війна