GOROD.cn.ua

Реконструювати сміттєзвалища доведеться всім

 



Фото ілюстративне

У рамках реформи сис­теми управління відходами з 1 січня 2030 року всі сміт­тєзвалища в Україні мають бути приведені у відповід­ність до європейських стан­дартів екологічної безпеки або ж... закриті, тож уже за­раз громади мають потур­буватися про їхню рекон­струкцію. Цього року поча­ло реалізовувати масштаб­ний проєкт «Реконструкція сміттєзвалища в сучас­ний полігон» КП «Послуга» у Прилуках. Його перший етап — облаштування в міс­ті понад 50 сучасних май­данчиків для збору сміття.

— Із початку року ми вже облаштували вісім май­данчиків для збору сміт­тя (встановили 24 контей­нери). Найближчим часом плануємо облаштування ще трьох (це 9 контейнерів). Два мікрорайони — БАМ та Військове містечко №12 — і взагалі забезпечені сучасними пунктами з роз­дільного збирання побуто­вих відходів. А до кінця року в рамках Проєкту ПРООН (Програми розвитку ООН. — Авт.) ми маємо отрима­ти від наших міжнародних партнерів із Японії близь­ко 150 сучасних сміттєвих контейнерів. Вони дозво­лять забезпечити роздільне збирання сміття по всьому місту, — говорить директор КП «Послуга» Сергій Страхов. — Іще чотири роки то­му ми почали просвітницьку діяльність серед споживачів щодо роздільного збиран­ня сміття. Тоді ж були вста­новлені перші найпростіші пункти сортування. Спочат­ку люди за звичкою викида­ли в баки з певними фрак­ціями несортоване сміття, плуталися, куди яке сорто­ване сміття покласти. Та за­раз більшість уже чудово розуміє, як (і головне наві­що!) сортувати відходи. Ко­ли ж нам надійдуть нові ко­льорові євроконтейнери, буде ще зручніше — через колір і спеціальні позначки переплутати їх буде доволі складно.

В усіх країнах Європи значення кольорів контей­нерів для сортування сміт­тя уніфіковані: зеленим по­значаються баки для збо­ру виробів зі скла; синій ко­лір означає, що сюди скла­даються паперові вироби; жовтим позначаються кон­тейнери для пластикових пляшок і упаковок; у корич­неві контейнери викида­ють органічні відходи; чер­воні баки використовують для небезпечних або спеці­альних відходів (батарейок, лампочок, хімікатів тощо); у фіолетові контейнери мо­жуть збирати текстиль або інші специфічні типи відхо­дів; для збору змішаних або загальних побутових відхо­дів, які не підлягають пере­робці, призначено чорний бак.

— Аж такого різноманіття в нас не буде, — каже Сер­гій Володимирович. — Кон­тейнери, на які ми очікуємо, будуть чотирьох кольорів — зелені, сині, жовті та ко­ричневі. Із сортуванням на папір, скло, пластик та орга­ніку прилучани точно справ­ляться.

Але реформа системи управління відходами — це не лише про сортування. Згідно з її підходами, необ­хідно трансформувати і са­мі полігони. Підприємства, які їх обслуговують, ма­ють передбачити цілу низ­ку обов’язкових заходів, що стосуються вдосконалення технічного стану, оновлення необхідного устаткування, створення системи вилучен­ня та знешкодження філь­трату і біогазу, впроваджен­ня системи контролю та мо­ніторингу впливу на довкіл­ля і, звісно ж, організації на­лежної протипожежної без­пеки та умов праці. Уже за­раз громади мають подума­ти, де їхні відсортовані від­ходи перероблятимуться, адже в майбутньому поліго­ни прийматимуть лише те, що не піддається рециклін- гу (процесу переробки від­ходів у матеріал, який можна використовувати повторно).

— До реалізації нашого проєкту ми йдемо поетапно. Зараз прораховуємо вар­тість реконструкції полігону в Прилуках. Поки що точної цифри не знаємо, але це ве­личезна сума, якої в нашого підприємства немає, — гово­рить Сергій Страхов. — Коли буде готовий проєкт і фінан­сове обґрунтування, шукати­мемо шляхи реалізації. Бу­ло б добре і тут знайти мож­ливість залучення грантових коштів. Наш проєкт демон­струє відповідальність за збереження навколишньо­го середовища та прагнення до сталого розвитку нашої громади, у розв’язанні еко­логічних проблем ми хочемо стати прикладом для інших. Отож плануємо і працюємо над реалізацією!

Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: сміття, Прилуки, сміт­тєзвалища, сортування