«КОМБАТ СКАЗАВ, ЩО МИ УВЕДЕМО В IСТОРIЮ»
Воїн Ярослав свого прізвища не називає, бо у багатостраждальному рідному Маріуполі у нього досі залишаються мама, тато, сестра і бабуся. Але обличчя показати нашим читачам погодився - росіяни все одно його не бачили за маскою штурмовика. Ярослав - один з поранених на Курщині військових, які кілька тижнів лікувались у одному з медичних закладів нашого регіону. Розповісти про операцію на чужій землі він погодився один за всіх побратимів. Комусь зробити це завадили переживання і фізичний біль, комусь - сором’язливість, а хтось навіть після участі у боях досі не має мотивації.
«Генералісимус»
Ярослав - воїн мотивований. І непосидючий. Доки інші ходячі спускаються на вулицю лише покурити, він у вільний час вивчає місто. Через це не загоюється рана на нозі, де досі знаходиться ворожий уламок. Але що робити, якщо має такий характер? За любов до військової справи, майже постійний позитивний настрій і тверду віру у перемогу товариші по палаті кличуть його Генералісимусом.
«Зараз Генералісимус з перев’язки прийде, він говорити не відмовиться», - кажуть лежачі бійці.
За кілька хвилин у відчинені двері заходить середнього зросту, кремезний, коротко стрижений чоловік з перебинтованою ногою. І починає розповідати так, ніби ми давно один одного знаємо. Зразу виявляється, що у його житті були роки, коли доводилось довго мовчати. Зараз надолужує.
Аби не заважати санітарці мити підлогу, виходимо з Ярославом на вулицю. Привітавшись по дорозі з усім медперсоналом, він сідає на лаву і закурює сигарету. А його розповідь у цей час не зупиняється ні на мить.
Ярослав народився у 1990 році в українському Маріуполі. У школі захоплювався вільною боротьбою. У 2011 році, каже, навіть чемпіоном України був. Захоплення почалось у 7 класі, хоча ще у початкових, коли всі зранку спали, бігав біля своєї дев’ятиповерхівки, робив вправи на турніку, без зайвих слів їв мамину кашу і лише тоді йшов до школи. Її закінчив, розповідає, хорошистом, а після... потрапив до в’язниці за розбій.
На цьому періоді докладно зупинятись не будемо, бо, по-перше, Ярослав навіть не думає виправдовуватись, що, мовляв, ні у чому не винен. Провину свою визнає, але за час війни вже, у прямому сенсі, давно змив її кров’ю. І це по-друге. Шкодує лише, що через той минулий спосіб життя немає у нього тепер ні сім’ї, ні дітей. Але ж то справа наживна.
Покарання відбував на Донбасі. З початком бойових дій там написав заяву, що вважає себе українцем і попросив перевести його для подальшого відбування терміну ув’язнення на підконтрольну територію. Так, побувавши у Горлівці, Макіївці, Оленівці, чоловік перевівся до Одеси. Хоча пропозиції воювати за «ДНР» до того, каже, весь час надходили. Одного разу до них у камеру навіть один з польових командирів зайшов. Ярослав був один з небагатьох, хто тоді відмовився воювати за квазіреспубліку. Інших, каже, брали пропагандою. Розповідали, що Донбас «годує» вугіллям всю Україну. Хтось цьому вірив.
«Страшно, коли дивишся два телеканали одночасно, - згадує той період військовий. - «Росія-1» і «ICTV». Там пропаганда і тут вона. Але тут - своя, рідна, якщо можна так сказати».
Вчився на другій лінії
Перед тим, як потрапити на фронт, Ярослав, каже, автомата у руках ніколи не тримав. Але навчився. Спочатку сподівався, що військові проб’ють коридор до Маріуполя, і вдасться забрати всіх рідних. Тим часом його рідні у місті виживали з останніх сил. Згадує неохоче, що тоді він втратив свою дружину і друга. Хоча обоє зараз живі. «Там було так важко, що мій друг настільки допомагав моїй дружині, що вони стали жити разом, - зітхає, закурюючи чергову сигарету. - А мама мене розуміє. За три місяці до війни, до речі, вона встигла продати нашу квартиру у селищі Володарському (Нікольському зараз). І та квартира вціліла, бо там бойових дій не було, літаки не бомбардували. І батьки живі залишились, хоча зараз вони там - люди третього сорту. А дружині було тяжче. Доводилось робити «вилазки» у магазини. Їх тоді повідкривали. Був, наприклад, магазин «Метро». Вони склади повідкривали: приходьте, беріть. Але ж туди треба дійти!.. Моїх друзів, що вибігали за водою, вбило уламками. Було таке, що росіяни впритул розстрілювали цивільні автомобілі, бо були без розпізнавальних знаків».
Товариш Ярослава, з яким відбували ув’язнення, пішов на фронт сапером. «Півтора роки прожив, - розповідає. - Бахмут захищав. А я пішов у штурмовики. Спочатку нас вивезли майже у чисте поле. Ось, мовляв, «учебка». Але я «м’ясом» бути не хотів, тому попросився до знайомого комбата у штурмову роту. І там мене не два тижні навчали. Близько півроку я брав активні дії на другій лінії. Потім був перший штурм. Я себе показав і став командиром відділення. Воював за Часів Яр. Але наше завдання - маленьке. Прийшов, всіх вбив, зброю забрав. Після того заходить і закріплюється піхота. Герої, насправді, піхота, а не ми».
Наказ проривати кордон
«На початку травня, а, може, і на пару днів раніше, приїхали до нас командири, назвали прізвища і знову забрали нас в «учебку», - розповідає боєць про зовсім недавні події.
- Видали найкраще екіпірування. У мене броня за 48 тисяч була!»
Боєць показує фото у телефоні, де його можна пізнати лише за очима: «Це я у формі ДРГ заходив у Курську область. Це ми у російській формі разом з товаришем. Тут я вже перевдягся, бо наші по мені стріляли. Ось 18 серпня ми сиділи у підвалі - був жорсткий обстріл. З цих хлопців вижили не всі. Це ми даємо клятву перед тим, як зайти у Курську область».
На екрані бачу бійців з прапором 225 окремого штурмового батальйону, що досі воює на Курщині.
«До цієї операції нас готували три місяці, - згадує боєць.
- Це було пекло. Я ж вже до того рік воював, але навантаження у «учебці» були такі, що я блював! Працювали ми трієчками. Разом їмо, разом п’ємо, разом в туалет ходимо. У нас організми працювали настільки однаково, що, якщо хочу курити, то точно знаю, що і товариші хочуть. А коли після навчання привезли нас у Сумську область, вишикували, то комбат сказав: «Хлопці, ви увійдете в історію». А ми ж до того навіть не знали, що прориватимемо кордон з Росією. Думали, що інтенсивка якась - і все. Типу: бігати, стрибати, стріляти. А комбат каже: «Така-то людина дала наказ проривати кордон».
Бійцям розклали на землі план, показали маршрути, з’єднали з супутником телефони, аби знали, де саме знаходяться.
І з просто штурмової роти перейменували на спеціальну штурмову роту. Кордон проривали на бронетранспортерах «Козак».
Всі рвались у Росію
«Так було страшно, якщо чесно, - згадує Ярослав. - І незрозуміло чому. Потім стало зрозуміло, що ми заходимо першими. Хлопці спочатку засипали танковий рів на кордоні, пошкодили «зуби дракона». Цим піхота займалась. Розвідка доповіла, де які сили знаходяться. Першу ДРГ я втратив дуже швидко. Повернувся на доукомплектацію. Потім штурмували село. Ми йшли однією вулицею, а другою - інша наша бригада».
«Ми настільки були раді, що ми у Росії! - продовжує боєць. - Ми ж до того були в оточенні. І всі, хто воював, як тигри, рвались у Росію. Навіть зі звичайними автоматами. Потім дізнався, що багато хто хотів з нами брати участь, але у них не вистачило підготовки. Одна хороша людина говорила: «Ми не йдемо воювати, ми йдемо на полювання, і від самих наших феромонів вороги мають непритомніти, відчуваючи, що ми йдем!» Ми так і йшли. Коли забрав першу російську рацію, то там кричали: «Це НАТОвські війська! Якісь трикутнички, нічого незрозуміло, українці так не воюють!»
На запитання, проти кого саме воювали українці, боєць відповідає: «810 бригада морської піхоти. «Вагнерівці» були. Двох таких вправних бачив, що від стегна стріляли. Строковика не бачив жодного».
«Феромони були такі, що якби fpv і підтримка авіації, ми вже б Курськ взяли! - продовжує боєць. - Але було і важко. Вчотирьох тримали кругову оборону. А треба ж іще вверх комусь дивитись! І до цього 5 діб не спали. Так весь день працюєш і наскрізь мокрий заходиш у посадку. Стоїш, трусишся, потім на декілька хвилин все ж відключаєшся. А коли прокидаєшся, то ні про що не жалкуєш. Маєш роботу - і йдеш вперед».
Поранення
Перше поранення на Курщині Ярослав отримав, коли зачищали село. «Біля одного з будинків вбили двох військових, а всередині були цивільні, - згадує чоловік. - Один був поранений. Можливо, куля зачепила. Я заліз на горище - а там два росіянина (традиційно заміняємо нецензурне слово, яке використовують українські бійці, на «росіяни» і «окупанти» - авт.) сидять. Один стріляє і збиває мені каску. Інший зачіпляє голову».
Військовий знімає кепку і показує великий шрам на голові. Після чого продовжує: «Я стріляю у відповідь. І чую, як клацнула чека гранати. Розумію, що за три секунди нічого зробити не можу, тому просто групуюсь. Мене викидає вибухом. При падінні ламаю п’ять ребер і колінну чашечку. А будинок шкода - згорів від вибуху».
Вдруге герой нашої розповіді був поранений, каже, коли виводив групу з зачищеного села на КСП. Ледве йшов, дуже все боліло, особливо, голова. І треба було перейти перехрестя. Ярослав сподівався, що зможе це зробити напряму, хоча поряд була лісосмуга. «Але ж то хащами, а тут - асфальт, - розповідає. - Хлопці пробігли, я біжу, а воно не біжиться. І тут біля мене опускається дрон і скидає вибухівку! Слава Богу, що саморобну. Три уламка отримав, два з них вже дістали. Один близько біля кістки застряг.
І чашечка болить. Жалкую, що поранення вивело мене з ладу. Ходити не можна, навантаження на ноги давати - ні. Вчора просто присів - і ледве встав потім. І ноги, і ребра треба підлікувати. Під бронежилетом чітко по них вдарило - тріщини навіть рентген не показав, а лише МРТ. Але я все одно радію, що просто поранений, адже у хлопців і руки повідривало. По всій Україні у лікарнях лежать».
Надійний тил
Оскільки Ярослав все одно ігнорує рекомендації лікарів (чим, на жаль, затягує своє видужання) і ходить-їздить Прилуками, запитую його, як йому місто і люди.
«Якось робив експеримент, - відповідає. - Їхали зі знайомим машиною. Кажу йому: «Давай у будь-який двір зайдемо і попросимо хоч щось дати для ЗСУ». Двір вибирали не дуже багатий, не фортецю, а так, щоб можна було зайти.
Зупиняємось, заходимо - дві такі великі морди - і просимо у чоловіка: «Батю, дайте 50 літрів солярки». А він: «Хлопці, нема, але я зараз збігаю і куплю. А поки тримайте відро меду і два мішки картоплі»... Та за це варто воювати! Коли тебе так з війни зустрічають! А як прилучанки нас годують (волонтерки взяли над пораненими «шефство» і щодня передавали їм їжу, хоча їх у лікарні і так годували - авт.), привозять нам смачне. Чого лише у холодильнику нема! Навіть зараз м’ясо лежить і голубці. Кажу їм: будете скидатись мені на новий броник, бо той вже не застібнеться, настільки погладшав через вашу смакоту! Це дуже приємно. А лікарі з медсестрами піклуються про нас так, що малою дитиною себе відчуваю».
«Коли під Часовим Яром гнив в оточенні, коли підривник у руці вибухнув, було тяжко, - згадує воїн. - Про евакуацію і не думав, бо її роблять лише тоді, коли ногу відірвало і кульове поранення щільне. Коли ти вже не бойова одиниця і не потрібен, бо заважаєш. А у мене лише палець вивернуло».
Ярослав показує шрами біля великого пальця.
«А тут я відчуваю, що про мене турбуються, - продовжує.
- Дівчата, які роблять перев’язки, уколи, не можу назвати їх за іменами і по-батькові, але це молодці! І робота яка важка у них. Коли, наприклад, вночі після аварії людей привозять - я б не витримав. І коли одна з них якось сказала мені «Дякую!», я відповів: «Ужодному разі. Ми ж команда з вами. Тож дякувати треба всім». Коли ти знаєш, що у тебе такий тил, коли знаєш, що є ті, хто підпере тебе позаду, хто тебе чекає з війни, і воюється легше. Бо тил - це 70 % перемоги».
- А ще з мене жодного разу не взяли за проїзд у маршрутках, - продовжує вдячний боєць. - З військового ж на мені лише кепка і штани. Один водій хіба якось спитав про документи. Я й відповів, що поки їх знайду, то мені легше 15 гривень йому заплатити. Не встиг і гроші взяти, як він зупинив: «Не видумуй. Проходь у салон».
Користуючись нагодою, боєць Ярослав попросив нас через газету передати його подяку завідувачу ортопедо-травмато- логічним відділенням Прилуцької центральної міської лікарні Володимиру Васильовичу Дзюбі і всім його працівникам, а також іншим небайдужим людям, які опікувались весь цей час пораненими, які допомогли їм швидше видужати і залишили лише вдячні спогади про Прилуки і прилучан.
Джерело: газета “Прилуччина”, Андрій Бейник
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Прилуки, Курськ, військовослужбовець