Відомий український гончар Олег Луцук зі Стольного (на Менщині) став на захист країни в цьогорічному червні. У 53 роки. До цього робив для Перемоги що міг — проводив розіграші своїх виробів, а виручені кошти передавав ЗСУ, виготовляв «кікімори» для маскування бійців, створював для них патріотичні обереги. Для цивільних, аби їм легше було переживати страхи і виклики воєнного часу, заснував «Швидку гончарну допомогу» — влаштовував майстер-класи, на яких учив розкачувати глину, ліпити, розмальовувати вироби.
Його автівку чекали в усіх куточках області — і малюки в дитсадках, і працівники в офісах. Нерідко працювати доводилося у бомбосховищах. Для багатьох, за відгуками, гончарна терапія була як рятівне коло. Вона ніби перемикала на іншу хвилю — відволікала, заспокоювала, приносила радість. Тому багато людей, дізнавшись, що їхній улюблений гончар ще служити, молилися за нього — щоб уцілів і повернувся до своєї справи. А коли він повідомив, що машина «гончарної допомоги», якою він поїхав на війну, «притомилася і взяла паузу», гуртом зібрали кошти на іншу. Просили його за можливості давати знати про себе в соцмережах. Він пообіцяв, іноді робив це — знімок і кілька рядків: про бойових побратимів, про те, що знайшов глину, про вірного чотирилапого — собаку на кличку Шашлик...
Про те, що йому самому довелося пережити, друзі і шанувальники «читали» за фотографіями. Особливо показові дві — де Олег на початку і через 4 з лишком місяці служби. На останній — стільки втоми, стільки смутку в очах... Як практично в усіх, кому випало воювати на Донеччині, зокрема на Покровському напрямку.
Справжнє пекло там почалося цієї весни, коли армія країни-агресора прорвала лінію фронту в районі Очеретиною. Після того загарбники почали просуватися вглиб Донецької області, зосереджуючи зусилля на Курахівському, Лиманському, Куп’янському а особливо на Покровському напрямках.
Битву за Покровськ, що є базою матеріально-технічного забезпечення ЗСУ та основним транспортним вузлом (тут перетинаються численні автомобільні і залізничні лінії), аналітики називають кульмінацією цьогорічної військової кампанії москви.
Підрозділ Олега Луцука воював на цьому напрямку понад місяць тому. Тоді, за оцінкою американського журналу Forbes, росіяни мали тут перевагу в живій силі мінімум у 4 рази.
— Ми потрапили в оточення. Вирвалися 19 вересня. Стільки хлопців полягло... Справжніх Героїв, — Олег Станіславович розказує про ті страшні дні кількома словами. У кожному з них — біль. Йому пощастило вижити. Хоч зазнав контузії і все тіло посічене — лікарі вийняли з нього більш ніж 20 осколків. Каже:
— Це не всі. З рештою доведеться жити.
Крім цього, роздроблена стопа, пошкоджені коліна, переламані пальці на ногах.
Та Олег Станіславович вважає, що йому пощастило. Навіть двічі, бо не тільки живий, а й руки цілі — зможе ліпити. Почав ще у своєму другому госпіталі в Умані (перший був у Запоріжжі) — глину надало підприємство народних художніх промислів «Кераміка Літинська». Його засновники — І подружжя Михайло Зобків і Оксана Ропотілова — постійно допомагають ЗСУ.
Майстеркласи були для поранених, які лікувалися разом з ним, для вихованців дитбудинку. Туди гончаря, щойно він почав робити перші після поранення кроки (з милицями) привозили місцеві волонтери.
— Це було для мене свято. Я зміг на кілька годин повертатися до улюбленої справи. Це було щастя, — посміхається. Найкращими ліками він називає підтримку та увагу зовсім не знайомих людей.
Згадує: після операції хотів скоріше стати на ноги, тому намагався більше ходити. Територією госпіталю, до найближчого АТБ. Бабусі, що торгували вирощеним урожаєм неподалік магазину, жодного разу не відпустили без фруктів. Перехожі просто на вулиці тиснули руку, дякували.
— Ніколи не забуду хлопчини, що був моїм суперником на аукціоні. Його влаштували — для підтримки ЗСУ — після концерту групи «Антитіла» (на концерт я потрапив теж завдяки волонтерам). Лотом, за який ми змагалися, був розписаний ящик з-під боєприпасів. Я зупинився, коли ціна сягнула 5 тис. грн. Він заплатив 6 тисяч. А потім обійняв мене зі словами вдячності і подарував мені цей ящик. Я плакав.
Привіз ящик із собою. Віддам у музей.
Для себе залишу плакат групи з автографами співаків. Вони виступали в Умані в рамках Всеукраїнського туру, протягом якого планували відвідати з концертами 43 міста України.
Отримав неабиякий заряд позитиву від їхніх пісень, від спілкування. Було неймовірно приємно, коли лідер гурту Тарас Тополя сказав, що хотів би, аби його діти (їх у співака і його дружини, співачки Альоші, троє. — Авт.) навчалися в мене гончарства.
Серед речей, які стали для Олега Станіславовича особливо дорогий під час війни, - козацький хрест подарований співаками і музикантами відомого чернігівського гурту «Голос душі»: — Він пройшов зі мною пекло.
А оберегом була ікона Божої Матері, написана спеціально для нього українським іконописцем Левом Скопом на дошці від ящика з-під снарядів.
— Моїми фетишами, які рятували і були стимулами вижити, стали шолом із навушниками і плитоноска від Олексія Прищепи (відомого на Менщині волонтера — Авт.), від моїх київських друзів Міли та Романа Ку - чинських які підтримують захисників з початку повномасштабного вторгнення.
Запитую, наскільки змінили його ці 4 з лишком місяці.
— Вони допомогли відчути війну зсередини. Побачити її справжнє обличчя. Зараз дуже важко говорити про це. Можливо розкажу пізніше.
— А що у планах, крім лікування і реабілітації?
— Все залежить від висновків лікарів. Можливо повернуся в ЗСУ. Якщо ні, то є ідея щодо створення арт-терапевтичної майстерні для реабілітації ветеранів війни. Зі старого — «Швидка гончарна допомога», робота з учнями. Я дуже сумую без них.
До того ж, каже, хотілося б створити щось масштабне — на зразок найбільшого в Україні (заввишки 169 см) — свищика, який він зліпив у 2021 році Національний рекорд тоді був зафіксований 19 червня.
Багато шанувальників гончаря мріють про те, щоб він залишився і продовжував рятувати їх від війни.
Перше, що він зробив, приїхавши додому, для швидшого закінчення — виставив на аукціон таріль, якого виготовив ще до мобілізації, — щоб передати кошти військовим, які зараз захищають країну.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: майстер, гончарк, Луцук, Стольне, військовий