Днями в Борзнянському райсуді на лаві підсудних опинився 28-річний Олександр Шутько, котрий минулого місяця забив до смерті свою дружину Ірину. Щоправда, зараз душогуба судили не за цей злочин (за ним розслідування ще триває), а за попередні «гріхи» — шахрайство і незаконне поводження зі зброєю. За сукупністю йому дали три роки тюрми. Це означає, що вердикт за вбивство він, скоріше за все, зустріне вже у статусі ув’язненого.
Шутько родом із Забілівщини Другої, що під Борзною. Виріс у багатодітній сім’ї. Розказують, що після школи він більше ніде не навчався й офіційно не працював. Промишляв підробітками, полюбляв випити. І не раз встрявав у різні неприємні історії. Так, у 2016-му напідпитку побив свою знайому. Медики діагностували в неї перелом носа, рвану рану голови та кілька синців і саден. Винуватця судили за ч. 2 ст. 125 ККУ (умисне завдання легких тілесних ушкоджень). Присудили 150 годин громадських робіт. Відробляти направили спершу в КП «Борзна-Комунальник», а пізніше — до Шаповалівської сільради. Але на роботу Шутько виходив через раз. Тож на нього завели ще одну кримінальну справу — за ухилення від відбування покарання. На суді Олександр заявив, що працює за наймом і на громадські роботи буцімто не встигає. Втім відмазка на суддю не подіяла і він присудив порушнику три місяці арешту. А в 2019-му Шутько знову потрапив на лаву підсудних. Цього разу — через крадіжку з металобази. Йому знову дали 150 годин громадських робіт, а відпра-цьовувати покарання відправили на «старе» місце — в КП «Борзна-Комунальник». Там, як і минулого разу, Олександр показувався зрідка. Тож його ще раз судили за ухилення від відбування покарання. Тепер уже дали рік обмеження волі. Правда умовно.
І Шутько, як і раніше, марнував життя і не пропускав можливості випити. Зокрема був частим гостем на «застіллях» у свого старшого брата Едуарда і його цивільної дружини Ірини Галушки. Пара мешкала в Кинашівці, ростила трьох дітей. Та злагоди в родині не було: чоловік часто бив Ірину. Особливо коли випивав. А близько року тому Едуард повісився.
У жовтні 2023-го Олександра призвали до війська. Прослужив він усього 4 місяці. Встиг побувати на фронті і навіть зазнати поранення. Після лазарету, у січні, Шутько мав би повернутися на передову, та замість цього самовільно приїхав у Кинашівку і став жити з Іриною.
А вже в лютому вони розписалися. Поговорюють, що ініціатором шлюбу був Олександр. Мовляв, таким чином він сподівався звільнитися із ЗСУ (адже однією з підстав є утримання трьох неповнолітніх дітей, навіть якщо вони не рідні). Що стосується Ірини, то їй цей шлюб приніс лише страждання. Уже за тиждень після одруження чоловік сп'яну зламав їй щелепу. І в подальшому бив мало не щодня. Аж поки в ніч на 16 червня не забив до смерті.
На той момент Шутько вже перебував під слідством за двома статтями Кримінального кодексу. Річ у тім, що після втечі з лазарету його внесли до списків СЗЧ (тих, хто самовільно залишив частину) і йому перестала приходити зарплата військовослужбовця. А жити за щось треба було. Ще й новоспечену дружину з дітьми годувати. У цій ситуації Шутько не придумав нічого кращого, ніж «розвести» сусідів. В одного попросив покористуватися болгаркою та електролобзиком, а в другого — перфоратором. Інструменти здав у ломбард, а всі виручені гроші (близько 4 тисяч гривень) витратив. Коли настав час повертати інструмент, Шутько заявив сусідам, що знати нічого не знає. Ті звернулися в поліцію. Правоохоронці відкрили провадження за ст. 190 ККУ (шахрайство) і нагрянули до Шутька з обшуком. Під час нього знайшли реактивну протитанкову кумулятивну гранату РПГ-22. Таким чином до шахрайства додалася ще й стаття про незаконне зберігання зброї (ст. 263 ККУ). На початку червня справу Шутька передали до Борзнянського райсуду. А за тиждень він скоїв убивство. Його затримали і помістили до Чернігівського СІЗО, тож на суд у попередніх справах його привозили вже під конвоєм.
— Я дійсно привласнив і збув чужі болгарку, перфоратор та електролобзик, бо мені терміново потрібні були гроші. Жалкую, що таке вчинив. Що ж стосується РПГ, то я забрав її додому після участі в бойових діях. Це не майно ЗСУ, а «трофей», який я забрав у росіян. Хотів його залишити собі як сувенір, — сказав Шутько в суді.
Оскільки він повністю погодився із пред'явленим обвинуваченням, то справу розглядали у скороченому форматі. Без дослідження доказів. Суддя визнав Шутька винним за обома статтями і присудив за шахрайство 1.5 року обмеження волі, а за незаконне поводження зі зброєю — 3 роки позбавлення волі. За чинним законодавством більш м'яке покарання поглинається більш суворим, тож у підсумку Шутько отримав 3 роки тюрми. Але попереду в нього ще суд за вбивство, і покарання за нього буде значно серйознішим.
P. S. До набрання вироком законної сили Шутько залишатиметься в Чернігівському СІЗО.
Джерело: газета “Гарт”, Юрій Нікітін
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: вбивсвтво, шахрайство, зброя, Шутько