“Усіх нас просто шокувало підняття тарифу на електроенергію. Зараз одне з головних питань, яке турбує, мабуть, кожного українця, — економія на світлі. Ще раніше я чула про зонне споживання, але аж такої потреби в ньому не було. Тепер же іншої можливості зекономити просто немає. При цьому, хоч наш будинок повністю електричний, у квартирах встановлені звичайні електронні лічильники, які не можна перевести на зонне споживання. Чому «Чернігівобленерго» встановило у нас звичайні лічильники, а на тій же Шерстянці з її п'ятиповерхівками, які мають газові плити, лічильники багатотарифні, незрозуміло, бо з такою витратою електроенергії, як у наших квартирах, вони потрібні нам як нікому. Підкажіть, де взяти зонний лічильник і який саме за характеристиками він має бути? Яким чином можна замінити свій електронний на зонний і взагалі як документально перевести свою квартиру на споживання за зонами?
Буду дуже вдячна за відповідь”. Валентина Галушко, м. Чернігів. З таким запитанням звертаються споживачі електроенергії до журналістів.
Нагадаємо, із 1 червня вартість електроенергії для населення зросла до 4 гривень 32 копійок (була 2,64 грн.). Причому незалежно від обсягу споживання. Враховуючи, що прибутки українців за останні роки не те що не зросли, а навпаки — упали, не дивно, що люди хочуть зекономити. І Валентина — не єдина, хто звернувся в нашу редакцію із запитанням щодо зонного споживання, бо ж дійсно в сучасних реаліях це — єдиний реальний спосіб платити за спожиту електроенергію менше. Отож відповідаємо.
— Облік електроенергії, при якому враховується споживання протягом певних встановлених періодів доби, називається багатозонним, або багатотарифним. Він передбачає наявність кількох часових зон з індивідуальними тарифними ставками, що дозволяють заощаджувати на електроенергії. Маючи тарифну диференціацію, більшу частину електрообладнання споживач може вмикати під час настання «дешевої» тарифної зони. Отут можна обирати, що вам зручніше і вигідніше, адже багатотарифний облік поділяється на двозонний та тризонний, — пояснює начальник служби технічного аудиту АТ «Чернігівобленерго» Сергій Рубець.
— Двозонний тариф рахує окремо кількість електричної енергії, спожитої вдень (із 7-ї до 23-ї години) та вночі (з 23-ї до 7-ї години). Вдень вартість електроенергії залишається стандартною — 4,32 грн/кВт-год, вночі зменшується до 2,16 грн/кВт-год. Тризонний тариф ділить день на нічний період (з 23.00 до 7.00), напівпікові (із 7.00 до 8.00, з 11.00 до 20.00, з 22.00 до 23.00) та пікові (з 8 до 11 години, з 20 до 22 години). Звісно, і тут найвигіднішим є нічний тариф — 1,728 грн/кВт- год, натомість спожита в пікові години електроенергія обліковуватиметься за тарифом, що складає 150% фіксованої ціни, а це — 6,48 грн/кВт-год. Що вигідніше, обирати споживачеві.
Тепер щодо самих лічильників. Починаючи із 2020 року АТ «Чернігівобленерго» почало активно замінювати звичайні лічильники на «розумні» (багатозонні) за кошти своєї інвестиційної програми. Щороку наше підприємство аналізує стан приладів обліку побутових споживачів області і визначає, де саме має бути здійснена заміна цих приладів. Однак основна мета підприємства при встановленні «розумних» лічильників — не зонний облік, а відстеження даних роботи енергосистеми та дистанційне зчитування даних лічильників (особливо де є утруднений доступ до них). Багатотарифність — це, можна сказати, лише їхня додаткова функція.
— Чому такі лічильники встановлюються у конкретних населених пунктах або окремих мікрорайонах міст і не замінюються точково?
— Бо перед їх встановленням трансформаторні підстанції, від яких живляться ці обрані населені пункти або мікрорайони, обладнуються спеціальними маршрутизаторами, які допомагають лічильникам автоматично передавати інформацію. Без цього обладнання виконувати свою головну функцію вони не будуть.
Але споживачі, оселі яких не потрапили в інвестпрограму підприємства, можуть встановити зонні лічильники у своїх домогосподарствах за власний кошт. Передавати дані автоматично вони не будуть, якщо поряд немає обладнаної для цього підстанції, а ось зонний облік забезпечать.
— То що саме має зробити споживач?
— Найперше — придбати відповідний зонний лічильник (однофазний або трифазний). Зробити це можна у Сервісному центрі АТ «Чернігівобленерго», у магазині або ж через Інтернет. Головне — лічильник має бути рекомендованим на території діяльності АТ «Чернігівобленерго». Знайти повний перелік цих моделей лічильників можна на офіційному сайті «Чернігівобленерго» у розділі «Побутові споживачі». Потім споживач звертається із заявами про заміну лічильника на зонний і перехід на зонне споживання у підрозділ, який обслуговує його населений пункт. У цьому ж підрозділі його лічильник параметризують (якщо лічильник встановлює споживач саме АТ «Чернігівобленерго», первинна параметризація у наших підрозділах буде для нього безкоштовною), а Сервісний центр Товариства робить розрахунок вартості самої заміни. Після оплати рахунка бригадою енергетиків виконується сама заміна, робиться відповідний акт, після «т лічильник автоматично потрать у програмний комплекс «Чернігівобленерго» і постачальника. Все — можете оплачувати електроенергію за зонами!
А побачити, що ваша заявка на зонне споживання виконана, можна під час передачі показів лічильника — будь-який онлайн-сервіс (телефонія, чат-бот, Особистий кабінет) «опитає» окремо про покази денної та нічної зон.
Отож рахуйте, що вигідніше конкретно у вашій оселі, — залишити звичайний лічильник і намагатися зекономити фізично чи заплатити за зонний, але економити при сплаті за електроенергію.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Огієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: електроенергія, лічильник, споживання