Одне з найбільш небезпечних та агресивних онкозахворювань, що може розвинутися зі звичайної родимки та вражати майже всі життєво важливі органи: головний мозок, легені та кіски. Щороку другий понеділок травня у світі – день боротьби з меланомою. Медики кажуть, ця злоякісна пухлина локалізується, переважно, у шкірі, характеризується метастазуванням вже впродовж першого року і загалом є доволі поширеною – за інформацією НСЗУ, нині в Україні понад 21 тисяча пацієнтів і пацієнток зі встановленим діагнозом меланоми, з них більше 800-от на Чернігівщині. За 2022-23 по області фіксували до 80-ти нових випадків за рік.
– Вона розвивається з меланоцитів, тобто, з пігментних клітин. Саме більше їх знаходиться у нас у невусах, тобто невуси це родимі плями, родимки. Вона має дуже прихований період, проявляється дуже пізно і має швидке дуже метастазування. Але при вчасному зверненні пацієнта вона піддається добре лікуванню і якщо це на перших стадіях (перша-друга стадія) там виліковування йде 98-99%, – повідомила завідувачка відділенням первинної медичної допомоги 3-ої поліклініки Чернігівської міської лікарні №2 Світлана Редька.
Небезпечними, за словами завідувачки відділення, можуть бути як видозміни наявних невусів, так і незвичні утворення, що маскуються під нові родимки, нарости чи пігментні плями. До патологічних змін в клітинах шкіри можуть призводити генетичні та екологічні чинники, світла шкіра, множинні травми та сонячні опіки. Однак, основним пусковим тригером меланоми є інтенсивне ультрафіолетове опромінення – як природнє, від сонця, так і штучне, в соляріях.
Тож медики закликають, якщо утворення швидко росте або змінюється і не зникає, звернутися до сімейного лікаря і профільних фахівців.
– Всі родимі плями, які чи кровоточать, чи змінили свій колір, чи змінили свої розміри, чи ви їх травмували, треба звертатися і дивитися, для цього є дерматоскопія. Тобто це один із методів ранніх неінвазивних сучасних виявлення меланом. Вона має роздільну здатність високу, збільшує у 20-400 разів лікар не проводячи ніяких інвазивних методів, таких там як біопсія, гістологія, може визначити зміни, чи вони є уже такі онкологічні, чи це запальні зміни шкіри, і вже ж направить до відповідних спеціалістів, якщо там єсть якась підозра на онкологію, – зазначила Світлана Редька.
Діагностика, обстеження та лікування меланоми передбачені Програмою медичних гарантій. За тиждень пройти дерматоскопію та отримати консультацію дерматолога безоплатно навіть без направлення і незалежно від підписаних декларацій можна буде, зокрема у поліклінічних відділеннях міської лікарні №2 у Чернігові. Єдине, аби медики розраховували свій прийом, бажано попередньо записатися.
– 21 і 22 числа в другій поліклініці і в третій поліклініці безкоштовно, абсолютно, без електронних направлень будуть оглядатись пацієнти. Тому закликаємо, щоб люди зверталися – в реєстратуру, коллцентр, будуть направлять, наші фахівці будуть , – анонсувала Світлана Редька.
Контакти для запису можна знайти на сайтах та сторінках у соцмережах закладу. Соціальні ж акції безоплатних оглядів в рамках програми EUROMELANOMA, учасниками якої є 30 європейських держав, від 20-го травня проводитимуться по всій країні, аби підвищити рівень обізнаності людей про захворювання і важливість його раннього виявлення та лікування.
Джерело: телеканал "Новий Чернігів"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: обстеження, меланома