Тут ніч бригада 11 Першої підстанції Чернігівської станції екстренної медичної допомоги та медицини катастроф запам'ятає назавжди. 2 квітня о 1.31 надійшов виклик, причину якого сухою медичною мовою можна описати так:«Обструкція верхніх дихальних шляхів стороннім тілом/рідиною. Повна обструкція/неефективне дихання». Це означає, що пацієнт чимось вдавився або захлинувся. А цьому пацієнтові — всього 7 днів! Бригада у складі лікарки Гюльшен Младенової, фельдшера Олександра Гнипа і водія Анатолія Кравця помчала рятувати немовля...
Олександр Гнип (йому 35) на «швидкій» працює 15 років, Гюльшен Младенова (їй 33) — майже 8, а в одній бригаді вони трудяться з 2022-го. Їхнє єдине спільне фото датоване 31 березня 2022 року. Олександр згадує про той страшний час облоги Чернігова:
— Ми з колегами жили тут, на підстанції, і працювали щоденно, адже через бомбардування міста було багато постраждалих. Ми виїжджали рятувати поранених від авіанальоту на вулицю Чорновола, від скидання касетних боєприпасів на центр міста...
— Як після таких виїздів відновлювалися?
— Працював далі, — усміхається. І вже серйозно додає: — Тоді я надавав допомогу дорослим, а ось реанімувати таку малесеньку дитину мені довелося вперше.
До речі, своїх дітей ні в Олександра, ні в Гюльшен поки що немає.
— Зате ще до повномасштабного вторгнення я двічі мусив приймати пологи. Обидва рази вони були стрімкими, коли породілля народжувала у квартирі. В обох випадках діток реанімувати не доводилося. Хоча в першому було обвиття пуповиною, це важка ситуація, але вдалося з нею впоратися.
— Мені пологів приймати не випадало. Тож пацієнт, до якого нас викликали 2 квітня, — найменший у моїй практиці, — говорить Гюльшен.
Багато розказати про цей екстраординарний для обох випадок вони не можуть — через лікарську таємницю. Із того, що дозволено оприлюднити: на момент прибуття бригади дитина (хлопчик) була без свідомості, з порушеним диханням. За словами матері, під час годування грудним молоком немовля перестало дихати, знепритомніло. Лікар із фельдшером почали реанімаційні заходи за показаннями.
— Я застосувала прийом Геймліха: спочатку п’ять плавних ударів між лопатками, потім п'ять натискань на грудину двома пальцями. До речі, якраз у кінці березня я проходила тренінг з реанімації дітей і відпрацювала цей прийом на манекені. Так вийшло, що й тижня не минуло, як ці навички знадобилися.
Серцево-легенева реанімація немовляти тривала до 10 хвилин. Далі справа була за Анатолієм Кравцем.
— Наш водій навчається на медичного техніка. У цьому випадку участі в реанімації він не брав, але зі своєю задачею впорався навіть не на 100, а на 120 відсотків — максимально швидко й обережно доправив нас до Обласної дитячої лікарні.
— Я навіть не зауважила, як швидко ми їдемо. Уже потім водій сказав, що витискав 100 км/год. Дитинка вже почала дихати, але не так ефективно, як треба. Тож дорогою ми допомагали їй — вентилювали легені мішком Амбу. А за лічені хвилини вже були на місці. Анатолій Васильович — молодець: нас швидко домчав і за адресою виклику, і до лікарні! — додає свою похвалу до Олександрової Гюльшен.
— У відділення реанімації ми передали дитя о 2.00. Вже там воно заплакало, почало ефективно дихати. Ми почекали, поки перевірять усі параметри, показники. Впевнилися, що з малюком усе добре. І поїхали працювати далі. За кілька днів були раді дізнатися, що наступного дня нашого пацієнта з реанімації перевели у відділення і батьки забрали його додому (у лікарні «Гарту» це підтвердили. — Авт.).
— Вам із подякою не телефонували?
— Ні. Бабуся дитини подякувала ще на місці виклику. Та ми ніколи й не чекаємо цього, для мене найкраща подяка — якщо з пацієнтом потім усе гаразд.
Бо найчастіше реанімації, на жаль, неуспішні. Це рідкість, коли вдається повернути людину до життя (в основному, коли зупинка кровообігу стається при нас або коли від того моменту пройшло небагато часу).
— Цей виклик був морально тяжкий, ми його потім обговорювали. І дійшли висновку, що прийняли максимально правильне рішення і зробили все, що від нас залежало, — підсумував Олександр.
Нехай же так само благополучно завершуються якомога більше викликів цієї та інших бригад швидкої допомоги!
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова. Фото Чернігівського ОЦЕМД та МК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: немовля, реанімація