Днями в Новозаводському райсуді Чернігова судили підполковника СБУ Віктора Котова (Ім’я і прізвище обвинуваченого змінені). Слідство інкримінувало йому вбивство з необережності. Трагедія мала місце два роки тому. Котов вистрілив з автомата в озброєного чоловіка, якого прийняв за диверсанта. Куля прошила його тіло і влучила в 49-річного колегу Котова Олександра Павлюка, котрий намагався затримати незнайомця. Рана виявилася смертельною. За скоєне підполковнику світило від 3 до 5 років за гратами, але суд пожалів його і дав умовне покарання. При цьому зобов’язав виплатити родині загиблого 500 тисяч гривень моральної компенсації.
Фото - ілюстративне
Віктор Котов — уродженець Ніжинського району. Розлучений, має малолітню дитину. В СБУ працює з березня 2003-го. Нині служить у контррозвідці Управління СБУ в Чернігівській області. Інформацію про це озвучили на відкритому судовому засіданні.
Усе сталося 25 лютого 2022-го на Кіровоградщині. За день до того зведена група співробітників СБУ з різних областей України, у складі якої були Котов із Павлюком. перебувала на завданні в Луганській області. 24 лютого у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії бійцям надійшов наказ передислокуватись у Знам’янку Кіровоградської області. Туди вони прибули о пів на першу ночі.
Переночувати зупинилися в міському «будинку піонерів» (так місцеві називають Центр дитячої та юнацької творчості). Кругом виставили спостережні пости. Уранці готувалися до від’їзду, коли близько 10-ї біля «будинку піонерів» з’явився невідомий чоловік, який намагався зайти в будівлю. Його не пустили. Один із рівненських есбеушників запитав у чернігівських: «То часом не ваш колега на подвір’ї?» Виглянувши у вікно, чернігівці сказали, що ні. І вирішили з'ясувати особу підозрілого чоловіка (той мав кремезну статуру, високий зріст і був у камуфляжних штанах).
Котов узяв автомат Калашникова і вийшов на вулицю. А разом із ним — кілька його підлеглих (без зброї. Підполковник із двома колегами стали навпроти незнайомця. Іще один есбеушник став справа від нього, а Павлюк (він служив водієм у Чернігівському управлінні СБУ) — зліва.
Незнайомець почав розпитувати: «Ви хто такі? Що тут робите? На якій підставі перебуваєте в будівлі?» Котов представився і пред’явив йому посвідчення співробітника СБУ. А тоді попросив чоловіка показати свої документи. Той занервував і почав відходити назад. Павлюк із колегою спробували затримати його, та незнайомець відштовхнув їх: завів свою руку за спину, а хтось із есбеушників крикнув: «У нього ствол!» Пролунав постріл із пістолета. Підполковник різко звів запобіжник і навів автомат на незнайомця. А коли їхні стволи порівнялися (нападник теж направив пістолет на Віктора) — Котов вистрелив. Незнайомець упав замертво. Павлюк теж...
Своєї вини підполковник не визнав. На суді пояснив: часу на попереджувальний постріл у нього не було, діяв за ситуацією. Вистрілив лише раз. За словами Котова, потім на місце події приїхала слідчо-оперативна група поліції й забрала в нього автомат (у магазині нарахували 29 набоїв із 30), а ще вилучили пістолет убитого (де також не вистачало одного патрона).
«Про те, що куля, яку дістали з тіла Павлюка, була стріляна з мого автомата, я дізнався лише в жовтні 2022 року — коли мені оголосили підозру.
Але я в колегу не стріляв. Куля влучила в нападника, і вже в його тілі змінила траєкторію. Тому цивільного позову (рідні Павлюка запросили 500 тисяч гривень моральної компенсації. — Авт.) не визнаю. Хоча й жалкую про трагічні наслідки», — заявив на засіданні Котов.
Експертиза підтвердила, що куля спершу влучила в нападника (у нього було наскрізне вогнепальне поранення), а потім боком попала в груди Павлюку і зосталася там. Детальні пояснення експерт надав на суді: «Той факт, що куля зайшла боком, свідчить про те, що вона втратила кінетичну енергію внаслідок зіткнення з перешкодою, зокрема м’якими тканинами людини. Крім того, вона могла зрикошетити від ребра».
Потерпілим у справі проходив син Олександра Павлюка — Сергій. Він наголосив, що, поки тривало розслідування, Котов навіть не вибачився. І просив суддю призначити обвинуваченому суворе покарання. Проте сама по собі правомірність застосування зброї підполковником ніким не оспорювалася.
Позиція прокуратури зводилася до того, що Котов діяв недбало. Захист же стверджував, що в тих умовах Віктор не мав іншої можливості відвернути загрозу своєму життю. Суд погодився з доводами прокурора: «Обвинувачений в силу свого професійного досвіду та навичок володіння зброєю міг передбачити, що постріл з автомата з близької відстані в нападника потенційно може завдати ушкодження іншим особам. Крім того, Котов, який тримав автомат на відстані 26 сантиметрів від тулуба нападника, міг зміститися вбік і провести затримання зловмисника, що з урахуванням реального співвідношення сил (на подвір'ї було не менш ніж 8 співробітників СБУ) стало б більш ефективним заходом і не створило б смертельної небезпеки оточуючим».
Обираючи міру покарання, суддя зважила на позитивну характеристику Котова з місця служби і на той факт, що він жалкує про скоєне. Тож йому присудили 5 років тюрми, замінивши його іспитовим строком у З роки. Офіцерського звання позбавляти не стали. А ось цивільний позов потерпілого все ж таки задовольнили — у повному обсязі. Тепер у сторін є місяць, щоб оскаржити вердикт або ж прийняти все як є.
Джерело: газета “Гарт”, Юрій Нікітін
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: вбивство, підполковник