GOROD.cn.ua

Як продати чи купити авто через смартфон на Чернігівщині

 

З нового року кожен охочий має можливість продати чи придбати авто через телефон, а документи та номер­ні знаки отримати у зручному відділенні Укрпошти. Це стало можливим завдяки послузі у мобільному засто- сунку Дія, де транспортні засоби можна перереєструва­ти онлайн. Як це діє? Начальник начальник ТСЦ №7444 регіонального сер­вісного центру МВС в Чернігівській області (філія ГСЦ МВС) Ігор Скрипка розповів деталі цієї новинки.



На фото Ігор Скрипка, фото з сайту "susidy.city"


- Чи на всі транспортні засоби і кому саме доступ­на ця послуга?
- Договір купівлі-продажу онлайн можуть укласти лише фізичні особи, а сама послуга доступна для власників легкових авто, мотоциклів та мопедів. Для зміни власни­ків мікроавтобусів, вантажівок чи іншої техніки доведеть­ся звертатися до сервісного центру МВС.

- Як можна онлайн продати чи купити авто?
- Щоб скористатися послугою, потрібно мати технічні паспорти в Дії. Той, хто хоче продати авто, повинен
авторизуватись у застосунку Дія. Для переоформлен­ня авто через Дію необхідно мати верифікований подат­ковий номер, паспорт або посвідку на проживання, заде­клароване місце проживання, а продавець - ще й техніч­ний паспорт, згенерувати QR-код та поділитись ним із по­купцем. А далі покупець має виконати такі дії:
- залишити наявний номерний знак або забронювати новий зі спеціальною серією DI (на номерних знаках),
- оформлених онлайн, не вказуються коди регіонів, а натомість додано літери відповідно із способом оформ­лення. Автомобілі, оформлені через портал Дія, мають спеціальну серією DI чи PD;
- при замовленні нового номерного знаку обрати плат­ну чи безкоштовну комбінацію;
- обрати вид свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (електронне чи виготовлене на бланку);
- вказати відділення Укрпошти для отримання номер­них знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного
засобу;
- підтвердити правильність введених даних;
- оплатити послугу.

- Як відбувається перевірка відомостей про про­давця, покупця та автомобіль?
- Відомості про продавця, покупця та автомобіль пе­ревіряються автоматично засобами Єдиного державно­го реєстру транспортних засобів. Якщо є якісь обмежен­ня чи обтяження, то договір не укладається. Про це си­стема автоматично генерує повідомлення.

- Коли Дія може відмовити в укладенні угоди купів­лі-продажу?
- Це може статися, якщо:
- виявиться, що транспортний засіб або фізична особа перебувають у розшуку;
- коли у Єдиному державному демографічному реєстрі відсутня інформація щодо зареєстрованого місця прожи­вання;
- коли під час перевірки відомостей виявлені неправ­дива інформація або розбіжності.
Варто пам'ятати, що продаж транспортних засобів че­рез Дію можливий тільки для користувачів, які у відповід­них реєстрах визначені власниками транспортних засо­бів. Тобто, переоформити авто онлайн за генеральною довіреністю поки що не вийде. Можливо це стане доступ­ним у майбутньому.
- А якщо перевірка успішна?
- Якщо перевірка успішна, то формується договір ку­півлі-продажу, який підписують покупець та продавець, але також за допомогою Дія. Підпис. Підписані докумен­ти надходять до сервісного центру МВС. Адміністратор закріплює обрані номерні знаки та видруковує свідоцтво про реєстрацію авто за новим власником.

- Де і як новий власник авто може отримати доку­менти на придбане авто?
- Готовий пакет документів працівник ДП «ІНФОТЕХ» передає до Укрпошти, а поштовий оператор направляє його на вказану замовником адресу.

- Чи існують ще якісь умови щодо укладання дого­вору купівлі-продажу?
- Договір купівлі-продажу заповнюється впродовж 24 години з початку формування. Анулювати його можна лише до моменту підписання. Також слід пам'ятати, що у застосунку Дія доступний виключно перший продаж авто упродовж поточного року. Тим, хто протягом календар­ного року продаватиме більше одного транспортного за­собу, доведеться звертатися до сервісного центру МВС. Річ у тім, що перший у році продаж автомобіля, мотоци­кла чи мопеда не оподатковуються, а з другого, третьо­го і кожного наступного продажу потрібно сплатити 5% та 18% податку з доходів і 1,5% військового збору.

- Умова щодо кількості угод стосується і продав­ця, і покупця?
- Ні, для покупців такого обмеження немає: вони про­тягом календарного року можуть переоформити онлайн необмежену кількість транспортних засобів. Головне - аби у продавця це були перші угоди у звітному періоді.

- Чи можна зробити онлайн першу державну реє­страцію авто в Україні?
- На жаль, ні. Це не можливо зробити, бо дані про тран­спортний засіб ще відсутні в єдиній базі. Крім того, під час першої реєстрації потрібно сплатити збір на обов'яз­кове державне пенсійне страхування. Його розмір зале­жить від вартості авто та прожиткового мінімуму - від 3% до 5%.

- Коли покупець зможе користуватись транспорт­ним засобом?
- Якщо покупець залишив за собою наявний номер­ний знак, користуватись автівкою можна одразу, як тіль­ки свідоцтво про реєстрацію з'явиться в Дії. Якщо ж по­купець замовив нові номерні знаки, то керувати автомо­білем зможе лише після того, як отримає їх від поштово­го оператора. Нагадую, що користуватися авто із стари­ми номерами заборонено: якщо номери на авто не збіга­тимуться з номерами в документах, власнику загрожува­тиме штраф 850 грн.

- Скільки коштує переоформлення авто?

- Вартість послуги перереєстрації авто що онлайн, що офлайн у сервісному центрі майже не відрізняється.
Послугу оплачує покупець, а остаточна сума залежить від вибору опцій:
- вартість послуги - 350 грн;
- виготовлення фізичного техпаспорта - 405 грн (циф­ровий - безкоштовно);
- отримання номера - безоплатно або 360 грн, якщо вибирати серед наявних самостійно;
- вартість платних комбінацій номерів - від 20 тис до 80 тис грн;
- вартість доставки до вибраного відділення Укрпошти - 294 грн.

Тож якщо замовляти фізичний техпаспорт з доставкою та обирати номери серед наявних, то вартість послуги становитиме 1 409 грн. Вартість аналогічних послуг у сервісному центрі МВС - 1 105 грн. Слід врахувати, що названі суми вказані без врахування ПДВ.

У разі скасування онлайн-договору купівлі-продажу вся сплачена покупцем сума йому повертається. Зазвичай це відбувається протягом одного дня. Юридично ж цей процес може тривати від 3 до 30 днів.

Якщо покупець під час оформлення договору обрав виготовлення тільки цифрового техпаспорта, то пізніше він може звернутися до сервісного центру мВс, замови­ти фізичний та оплатити його.

- Минув місяць, як запрацювала ця послуга. Чи мо­жете назвати її «плюси» та «мінуси»?
- З «плюсів» назвав би те, що за нормального доступу до мережі інтернет та роботи Єдиного порталу держав­них послуг Дія процедура перереєстрації авто займає близько 15 хвилин. Вона виключає будь-які підозри щодо недоброчесності наших працівників, а отже виключає ко- рупційні ризики.

Ще однією перевагою нової послуги є те, що докумен­ти на транспортний засіб можна отримати в найближчо­му відділенні Укрпошти, оскільки послуга перереєстра­ції транспортних засобів онлайн реалізується завдя­ки співпраці Міністерства цифрової трансформації, Дп «ІНФОТЕХ» та АТ «Укрпошта».

Що ж до «мінусів», то назвав би те, що послуга має низку обмежень від держави, які звужують коло потенцій­них користувачів. Зокрема, це стосується кількості тран­спортних засобів, які можна переоформити онлайн.
Є й ще один недолік: хоча доступ до Дії цілодобовий і постійний, документи мають пройти фізичну перевір­ку працівником сервісного центру МВС. Отже, можливо­сті перереєструвати авто в будь-який момент не буде, оскільки заяви про перереєстрацію, направлені до сер­вісного центру, обробляються відповідно до його графі­ка роботи.

- Якщо зареєструвати авто можна онлайн, то чи не означає це, що відвідувати сервісний центр зовсім не обов'язково?
- Завітати до сервісного центру МВС таки доведеться - щоб здати старі номери й техпаспорт. Зробити це мож­на в будь-якому центрі, а сама процедура не займає ба­гато часу. Крім того, часові рамки відвідання сервісного центру не прописані. Сервісний центр можна відвідати для того, щоб провести експертний огляд авто. Оскільки у червні 2023 року уряд скасував обов'язковий огляд, тож нині це більше питання довіри між покупцем та про­давцем.

Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Сергій Полевий

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: авто, Скрипка, продаж, купівля, смартфон