— У січні було дві потужних хвилі тепла — у перших числах місяця та 18- 21 січня. їх спричинило тепле повітря з Африканського континенту, що безперешкодно дійшло до України. Також посприяв теплому січню антициклон, що вже був на території України. У той же час був безсніжний період - енергія не витрачалася на сніготанення. На 115 метеостанціях України зафіксували рекордні значення температур за всю історію метеорологічних спостережень, що налічує близько 140 років, — повідомила на початку лютого синоптик Укргідрометцентру Наталія Птуха.
Доволі теплим був січень і на Чернігівщині. Якщо проаналізувати дані Обласного центру з гідрометеорології, то температура у більшості днів місяця перевищувала середньодобову, хоч «теплі рекорди» побиті і не були. Однак, незважаючи на це, у своїх січневих квитанціях за тепло споживачі чомусь побачили аномально високі суми до сплати — у порівнянні з груднем вони зросли на понад 30%.
В AT «Облтеплокомуненерго» пояснили — усе через... низьку температуру:
— На збільшення сум у платіжках вплинув фактор низької середньомісячної температури зовнішнього повітря. За даними Обласного центру з гідрометеорології, середньомісячна температура повітря в січні склала мінус 4,58 градуса, тоді як у грудні минулого року — мінус 1,27 градуса. Для порівняння: у січні 2023-го середньомісячна температура була мінус 0,68 градуса, а в січні 2022-го — мінус 2,04 градуса, що відповідно на 3,9 та 3,31 градуса тепліше, ніж цього року.
І зазначили, що нарахування залежали від спожитих мешканцями кожного конкретного будинку обсягів тепла, що зафіксовані лічильниками теплової енергії.
— Нарахування за теплопостачання здійснюються згідно з показаннями загальнобудинкових приладів обліку. За методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг весь обсяг теплової енергії, спожитої будівлею, розподіляється між усіма власниками квартир та нежитлових приміщень, — пояснила керівник департаменту «Теплозбут» АТ «ОТКЕ» Марія Романова.
Так само суми у платіжках за теплопостачання пояснюють і в КП «Теплокомуненерго»:
— Порівняно з груднем минулого року січень, за середніми показниками, виявився значно холоднішим. КП «Теплокомуненерго» подає тепло до 583 житлових будинків. У 515 з них встановлено загальнобудинкові прилади обліку теплової енергії. І нарахування за теплопостачання здійснюються згідно з їх показаннями. У квитанціях, які щомісяця отримує кожен споживач КП «ТКЕ», міститься інформація щодо споживання будинком теплової енергії, вказано обсяг спожиті будинком теплової енергії та частку, розподілену на його приміщення (квартиру). Дані у квитанціях за січень 2024 року і за грудень 2023-го року мають суттєві відмінності в кількості спожитої теплової енергії і, як наслідок, в нарахуваннях. Для якісного і безперебійного теплопостачання необхідною умовою є дотримання норм чинного законодавства, яким передбачено подачу теплоносія в мережу опалення згідно з температурним опалювальним графіком якісного регулювання відпуску тепла на опалювальний період, погодженого органами місцевого самоуправління. Враховуючи ці фактори, зрозуміло, що рахунки за тепло — обґрунтовані.
Однак споживачі підозрюють, що справа тут зовсім не в показаннях лічильників тепла.
— Я живу у звичайній панельній дев’ятиповерхівці. Тепловий лічильник у домі ми встановили 4 роки тому. Збирали кошти на нього всім будинком, щоб зекономити на опаленні. І перших два роки це було реально помітно. Подачу тепла регулювали, у теплі періоди батареї булиголоднішими, тож економія була і в платіжках, але останніх два роки ми її чомусь не бачимо. Чи то вже ніхто того лічильника не прикручує, чи то його показання просто ніде не враховуються, — розводить руками чернігівка Антоніна Миколаївна (теплопостачанням у її будинку займається АТ «Облтеплокомуненерго»). — Таке враження, що при похолоданні просто накидають на попередню платіжку якийсь відсоток і все.
— А нас більше дивує те, що в теплі періоди батареї у квартирі такі гарячі, що не доторкнутися, дихати в кімнатах нічим, то доводиться постійно залишати вікна в режимі провітрювання. Коли ж на вулиці мороз, батареї практично холодні, тоді кутаєшся у три ковдри або вмикаєш обігрівач, - розповідає ще одна мешканка Чернігова Катерина Володимирівна (в її будинку тепло постачає КП «Теллокомуненерго»).
— У чому логіка такого теплопостачання і хто його так регулює, не зрозуміло.
Для порівняння ми взяли дві платіжки аналогічних квартир: 9-поверхівки ЧН серії, трикімнатні квартири площею 75 квадратних метрів. Ось тільки постачальники тепла у них різні. І (от диво!) суми до сплати у грудні минулого року і січні цього року в обох абсолютно однакові — 1795 гривень та 2512 гривень відповідно. Цікавий збіг, чи не так? Невже теплові лічильники в обох місяцях нарахували абсолютно однакові обсяги використаного тепла?
Як би там не було, сплачувати за тепло (а робити це треба обов’язково!) споживачам доведеться саме ті суми, які стоять у платіжках, бо довести правильність чи неправильність нарахувань — справа не з легких. Пощастило тут лише тим, у кого лічильники тепла передбачені в кожній квартирі.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Огієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.