Із 1 січня 2024 року в Україні подорожчали паспорти та інші біометричні документи. В Ічнянському секторі Державної міграційної служби України у Чернігівській області назвали нові ціни, які будуть діяти у поточному році, та підбили підсумки діяльності за минулий рік. Розмовляємо із завідувачкою Ічнянського сектору УДМС у Чернігівській області Ярославою Дубиновською.
- Із 1 січня 2024 року відбулося здорожчання паспорта громадянина України у формі Ю-кар- тки. На сьогодні вартість нетермінового документа, терміном виготовлення 20 робочих днів, коштує 504 гривні, у 2023 році було 450. Терміновий документ оформлюється 10 робочих днів і коштує 874 гривні, коштував 820 гривень.
- Чи треба доплачувати за виготовлення документа тим громадянам, які з якихось причин не встигли оформити паспорта, але гроші уже сплатили?
- Ті громадяни, які звернулися на оформлення у 2023 році і вже мають оформлену заяву-анке- ту, за виготовлення паспорта не будуть доплачувати, а ті громадяни, які оплатили за старими цінами, але ще не звернулися за оформленням і звернуться у 2024 році, повинні будуть доплатити різницю вартості.
Оформлення первинної ID-картки у 14 років є безплатним. Термін дії такого документа - 4 роки.
- Хочу нагадати нашим читачам, що Ічнянський сектор, після восьми місяців простою, весною минулого року відновив свою роботу. Ярославо Леонідівно, за цей час багато відвідувачів звернулися до вас за послугами?
- Наш сектор відновив свою роботу 17 березня 2023 року. За цей період підрозділом оформлено 889 ID-карток і 913 закордонних паспортів. Від наданих послуг у місцевий бюджет надійшло 429 тисяч 986 гривень 20 копійок.
За цей час у паспорти-книжечки вклеїли 323 фотокартки при досягненні 25 і 45 років. Ця послуга є беплатною. Якщо до воєнного стану після виповнення 25 і 45 років потрібно було у місячний термін замінити фото, то під час воєнного стану термін на вклеювання фотокартки є подовженим до його закінчення.
Разом з тим люди самі можуть обирати: вклеювати їм фотокартку у паспорт-книжечку чи виготовляти паспорт у формі ID-картки.
- Раніше був ще один віковий ценз - 60 років. Зараз при його досягненні не вимагають нове фото у паспорті?
- Законодавством передбачено вклеювання фото у 25 і 45 років. У паспорті громадянина України зразка 1994 року навіть сторінки такої не передбачено для фото у 60 років.
- А як часто змінюється ID-картка?
- Згідно із законодавством, ID-картка видається терміном на десять років. Первинна Ю-картка - на чотири. На зворотному боці документа зазначений термін дії, тож громадяни України повинні дотримуватися цього терміну^і за місяць до закінчення або після закінчення дії можуть приходити на виготовлення нової Ю-картки. Поки що на зміну Ю-картки приходять переважно діти, які отримали документ у 14 років. Якщо первинне виготовлення паспорта було безплатним, то заміна здійснюється за оплату.
Проте є й дорослі громадяни України, які змінюють ID-картки. Причини різні: втратив, пошкодив, змінив прізвище. Зараз до нас звертається багато військових. Зауважу, що військових ми завжди обслуговуємо без черги, і громадяни ставляться до цього з розумінням.
- Буває таке, що люди путають ID-карту і закордонний паспорт?
- На жаль, буває. Обидва документи є біометричними, але виїхати за кордон за паспортом громадянина України у вигляді ID-картки нині можна лише у Туреччину та Грузію, з якими у нас діє безвізовий режим перетину кордону. Для виїзду до всіх інших країн українці повинні мати закордонні паспорти. Оформлюється паспорт громадянина України для виїзду за кордон від народження. Дітям до 16 років документ виготовляється на чотири роки. З досягненням 16-річчя діти отримують документ на 10 років. Хлопець чи дівчина особисто звертаються на виготовлення біометричного документа. Однак зазначу наступне: хоча діти й виготовляють документи особисто, але здійснювати перетин кордону до 18 років повинні з одним із батьків або законним представником.
- Якщо дітям надається право без батьків виготовляти документи, то як часто вони вдаються до зміни прізвища, імені, по батькові. Знаю такий випадок, що мати навіть не знала, як син змінив прізвище.
- На сьогодні можна змінювати прізвище, ім’я та по батькові. Це передбачено законом. Але цю процедуру треба пройти у відділі державної реєстрації актів цивільного стану. Після цього на руки видається свідоцтво про зміну імені, а ми на його підставі оформлюємо новий паспортний документ.
Додам, що зараз навіть чоловіки часто змінюють прізвища з якихось особистих причин. Також є випадки, коли чоловіки беруть прізвища своїх дружин. До війни у нас було таких випадків близько 15.
- Зараз можна виготовити паспорт не лише за місцем проживання. Розкажіть про це більше.
- Оскільки з початком повномасштабної агресії багато українців виїхали за межі країни, то Державна міграційна служба і ДП «Документ» у країнах Європи відкрили багато паспортних сервісних центрів, де люди можуть виготовити або ж обміняти паспорти. У Польщі діє п’ять таких центрів, є в Іспанії, Німеччині, Туреччині. Це пересувні станції та стаціонарні відділення, де наші громадяни можуть виготовити не тільки закордонні паспорти, а й паспорти громадян України у формі ID-картки, водійські посвідчення та розпочато виготовлення посвідок на тимчасове та постійне проживання в Україні для іноземних громадян. Такий сервіс започаткований для зручності наших громадян і він дедалі розширюється. Нам приходять на оброблення документи і ми бачимо, що люди користуються цим сервісом. Єдина відмінність: якщо у нас виготовлення первинної Ю-картки безплатне, то за кордоном така послуга платна. На сайті ДМС постійно оновлюються дані про такі центри: в яких містах вони працюють, номери телефонів та адреси.
- Зараз через пошту можна замовити пересилання водійського посвідчення. А паспорт можна переслати?
- Так. Для зручності громадян України ДМС надає таку послугу. Наприклад, в Ічні людина замовила виготовлення документа, але виїхала в іншу область. У цьому разі вона може звернутися до будь-якого підрозділу міграційної служби і написати заяву на пересилання документа для видачі за тим місцем проживання, де вона зараз знаходиться. Приходять і нам такі заяви і ми пересилаємо документи. Щоправда, це відбувається не за день-два, а дещо довше, та все ж такою послугою користуються, найчастіше внутрішньо переміщені особи.
У грудні минулого року на території України проводилися профілактичні заходи під назвою «Мігрант». З 4 до 22 грудня спільно працювали Національна поліція, СБУ, ДМС, підрозділи прикордонної служби та міграційна поліція з виявлення мігрантів, перевірки законності перебування громадян інших держав на території України. Ми теж за відповідним графіком із поліцейським офіцером громади Олександром Генці та працівниками другого відділення поліції (м. Ічня) проводили спільні профілактичні дії з перевірки можливих місць перебування іноземних громадян на території обслуговування. Виявили декількох порушників міграційного законодавства і мною були складені адміністративні протоколи на загальну суму 6 800 гривень. Тому хочу наголосити іноземним громадянам, які проживають на території України, що їхні документи повинні бути приведені у відповідність до українського законодавства. Наприклад, сучасні посвідки на постійне, тимчасове проживання мають термін дії, а тому треба звертати увагу на це.
Масовим порушенням в Україні є і закінчення терміну дії паспортів в іноземних громадян. Особливо це часто зустрічається у громадян російської федерації та республіки білорусь. На сьогодні такі громадяни не можуть змінити документи в Україні, оскільки у нас немає ні консульств, ні посольств краї- ни-агресора. Тому вони повинні виїхати в інші країни, де є консульства чи посольства російської федерації і обміняти документи. Свідомі іноземні громадяни дотримуються міграційного законодавства, обмінюють вчасно документи і повертаються на проживання в Україну.
Із вересня минулого року громадяни білорусі можуть замінити документи безпосередньо у країні їх походження. Раніше це можна було зробити у консульствах, посольствах, а з вересня минулого року ця процедура проводиться винятково у республіці білорусь.
Ще раз наголошую іноземним громадянам, які проживають на території України, дотримуватися міграційного законодавства та тримати свої документи у відповідності.
Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Дубиновська, паспорт