Їх обох звуть Дмитро. Один із Півночі України, другий із Півдня. А зустрілися під Бахмутом, у смертельній небезпеці 5 лютого 2023 року. Одному снайперська куля в голову й довге очікування на морозі майже не лишили шансів вижити. А другий нереальними зусиллями намагався його врятувати...
І ось рівно через 11 місяців, 5 січня 2024-го, вони зустрілися в Чернігові...
ПОЗИВНИЙ МАЛИШ
Лариса і Дмитро Жукови з Ніжина разом понад 20 років. У них двоє дітей і онук. Вдома за майже рік вони були від сили два тижні. Не розлучаються практично ні на хвилину — Лариса покладає всі сили на відновлення здоров'я чоловіка після поранення.
Їхні реабілітаційні дні проходять однаково, і в день особливої зустрічі тренування Дмитрові ніхто не відміняв, тож спілкуємося, поки Лариса надіває чоловікові на ногу фіксаційний ортез і всіляко допомагає зібратися на заняття з фізичним терапевтом. Паралельно вона розказує:
— Діма — залізничник, працював у воєнізованій охороні на залізничному транспорті. Його мобілізували у 2014-му в першу ж хвилю і відправили в саме пекло — у Щастя. Він — учасник бойових дій, нагороджений знаком «Золотий хрест». Демобілізувався у червні 2015-го, а в березні 2022 року його знову призвали. У нього спеціальність — заряджальник САУ. Тоді він служив у 1-й танковій бригаді, ми думали, що й цього разу туди потрапить. Але його, на наш подив, відправили... в штурмовики. З його-то комплекцією! Це зараз він схуд і має 135 кг, а тоді важив усі 160 кг. плюс амуніція!
До речі, Лариса не знала, й тільки коли я поцікавилась, спитала у чоловіка про його позивний.
— Малиш, уявляєте? — розсміялася. — Військові не втрачають почуття гумору навіть на війні...т
— У складі роти охорони Діму відправили у Дніпро, а потім — під Бахмут. 4 лютого 2023 року він подзвонив і сказав, що його дві доби не буде на зв’язку. Та коли й на третю добу не подзвонив, я почала добиватися до його командирів. Увечері 6 лютого мені зателефонував бойовий медик Тимур і сказав, що у Діми — кульове поранення в голову і що він у Дніпрі, в реанімації лікарні імені Мечникова. Там йому спочатку зробили операцію — витягли кулю. Вона прошила каску наскрізь. Чомусь він був у чужій касці, не у своїй. Його каска лишилася ціла.
Зранку ж я виїхала у Дніпро. Те, що я там у реанімації побачила... Це було дуже тяжко! Ідеш коридором, і на всіх каталках лежать хлопці. Стільки їх!.. Коли я зайшла до Діми, він був у комі. Почала до нього говорити, і він... стиснув мою руку своєю, причому правою — нерухомою (у нього паралізувало праву частину тіла).
Після Дніпра Діму мали перевезти у Київський військовий госпіталь, але завдяки волонтерці з Ніжина та двом народним депутатам 8 лютого нам вдалося потрапити до лікарні «Феофанія». Там Діма вийшов із коми, у якій був із 5 до 18 лютого.
У київській клініці «Оберіг» Дімі поставили титанову пластину в голову. До слова, виявилося, що в постанові Кабміну протезування черепа... не прописане! Там ідеться лише про відшкодування від держави за протезування кінцівок. Тобто встановлення пластини в голову треба або оплачувати з власних коштів, або шукати якийсь благодійний фонд. Я звернулась із цією проблемою до народного депутата України Валерія Зуба, він подав відповідну пропозицію про зміни в постанові на профільний комітет. Надіюся, зміни внесуть якнайшвидше, адже війна триває і мій чоловік не один із таким пораненням! Ми, звісно, чекати не стали. Титанову пластину й операцію нам оплатили два благодійних фонди.
Коли постало питання подальшої реабілітації Діми, ми вийшли на Чернігівську міську лікарню №4. Зараз тут уже вшосте. Також буваємо в інших медзакладах, де інші підходи й методи, і комплексно проходимо реабілітацію. Майже рік «мандруємо» лікарнями. Реабілітація в чернігівській 4-й — одна з найкращих, не поступається дорогим приватним клінікам. Хоч це й звичайна міська лікарня.
Нашу розмову, перервав фізичний терапевт Максим Васянін — забрав Дмитра на заняття. Тим часом лікар фізичної та реабілітаційної медицини ЧМЛ №4 Олександр Лантух розповів:
— Дмитро потрапив до нас у травні 2023 року у важкому стані внаслідок кульового поранення головного мозку: не міг сам себе обслуговувати, пересуватися. Уся наша мультидисциплінарна команда його оглянула й поставила цілі: короткотривалі — на два-три тижні і довгострокові — на пів року і більше. Усі вони майже досягнуті завдяки нашій команді та фахівцям із реабілітації інших закладів. А також завдяки його дружині, яка активно бере участь у його реабілітації. Участь і підтримка родичів у реабілітації поранених дуже важлива!
На сьогодні Дмитро вже самостійно (з деякою допомогою) пересувається. Є ще порушення мовлення: він поки що не говорить повноцінно, але якщо брати в динаміці, то прогрес помітний.
Реабілітація у нього триватиме все життя, однак прогноз оптимістичний: він максимально адаптується до середовища й себе обслуговуватиме, потихеньку пересуватиметься.
ЗУСТРІЧ
Історію поранення чоловіка Лариса приблизно знала зі слів його командира.
— Мені розказали, що 5 лютого його «зняв» снайпер. Розказали і ще деякі деталі. Аж 3 січня їдемо сюди, в лікарню, й мені телефонує подруга: там у марафоні «Єдині новини» показували військового, який розповідав про порятунок твого чоловіка. Я показала відео Дімі. Він навіть не знав свого рятівника в обличчя, бо той працював у балаклаві. А тут побачив, почув, як він про нього розказує і передає йому вітання... Ми обоє плакали...
Через Аллу Скорик (шеф-редакторку «Суспільне Чернігів») я розшукала телефон того військового, написала йому, подякувала. Завдяки його наполегливості й тому, що він не кинув мого чоловіка під обстрілом, мій Діма взагалі живий! І мені так захотілося, щоб вони зустрілися. Алла допомогла це організувати.
5 січня Дмитро Поляк приїхав із Києва до Дмитра Жукова в лікарню. Зайшов, коли той якраз займався з фізичним терапевтом. Зустріч була стримана, але зворушлива: Поляк підійшов, доторкнувся до правої руки Жукова з привітанням, у того виступили сльози. Видно було хвилювання обох — і не стільки через присутність телекамер і журналістів, скільки через спогади про пережите...
ПОЗИВНИЙ ГРЕК
47-річний Дмитро Поляк родом з Одеси. Там керував виробництвом.
— Я наполовину (по тату) етнічний грек, тому й такий позивний. Після строкової служби (яку, до речі, проходив на Чернігівщині — у «Десні») зарікся, що військової форми більше не надіну. Але коли почалась повномасштабна війна, зрозумів, що рано чи пізно воювати доведеться всім. Став готуватися: скупляв амуніцію, передавав справи заступникам. І в серпні 2022 року пішов добровольцем у 210-й окремий спеціальний батальйон ЗСУ «Берлінго».
Розповідаючи про той день, сержант Поляк час від часу перепитував Жукова: «Так, Дімо?» Той ствердно кивав. Описати все почуте не вистачить і цілої сторінки. Нам, цивільним, неможливо навіть уявити, настільки тяжкі кожна хвилина і кожен крок на передовій!
Ми потрапили в оточення. На той момент із «Берлінго» нас залишилось двоє: я і мій напарник Олександр Ступак, позивний Орбіт (на жаль, зараз його вже немає). Нас обох контузило. Із нами працювала група з роти охорони — 26 чоловік, серед них і Дмитро. Хлопці молоді, необстріляні, Дмитро був найдосвідченішим із них. Вони навіть не знали, що з Дніпра їдуть у Бахмут. Я всіх їх бачив уперше. Всю дорогу до місця виконання бойового завдання проводив інструктаж, аж охрип.
Того дня нас почали штурмувати, із сьомої до одинадцятої ранку ми чотири штурми відбили. Нам дали «добро» прориватися з оточення. Ми зайняли кругову оборону. Я прикривав і чекав, поки хлопці вийдуть, мій напарник з кулеметом ззаду їх усіх збирав. Я почув крик і зрозумів, що трьохсотий. Один Дмитро зголосився піти зі мною, прикривав мене справа, щоб я міг підійти до хлопця. Мене чимось зачепило теж — попало в бочину, завдяки броніку лише перекрило дихалку. Однак хлопця пораненого витягли. Коли ми з Дмитром відходили, один хлопчик вистрибнув із окопу і його «зняли». Із групи це тоді був один двохсотий.
Ми зібрали докупи всіх хлопців, вийшли з тієї посадки, але метрів за п’ятдесят нарвались на засідку. По нас відкрили стрілянину. Ми прийняли бій. У цей час група російської десантури зайняла ту посадку, звідки ми вийшли. І вони теж почали нас крити. Ми також скількись їх покосили. Виявивши дистанцію і напрям, де перебуває противник, я вийшов в ефір, хоч і знав, що нас будуть прослуховувати, назвав координати. Наша мобільна група підтримки накрила обидві ворожі. Плюс ті почали косити одні одних, бо ця група із засідки не знала, що ми з тих позицій вийшли, а їхні зайшли. За ці буквально секунди нам вдалося вийти.
Нас «вів» їхній дрон, по нам постійно працював міномет, тільки ми сідали перевести дух. Кілометри два-два з половиною ми пройшли, знайшли іншу позицію, і я дав команду залягти, а сам із напарником пішов у розвідку. Як саме Дмитра поранило, я не бачив.
— Хлопці казали, що, коли вони перепочивали, у нього ноги заніміли, він трішечки припіднявся, і в нього поцілив снайпер, — додає Лариса.
— Мабуть, так і було. Інші хлопці були недосвідчені, вони вперше побачили зблизька таку картину, розгубились, кинулись врозсипну. Вернувшись, я почув, що Дмитро стогне. Поповз до нього. З гарячки спробував його потягти, але зрозумів, що не вийде. Позрізав із нього амуніцію, та він лежав головою до дерева, яке заважало його витягти. Спробував не тягти, а перекотити. Теж не вийшло. Покликав напарника, з ним намагалися тягти, бо треба було забрати Дмитра з лінії вогню. Хоч нам і була команда на евакуацію самим, я молодим хлопцям сказав: «Без Дмитра звідси не підемо». Вони намагалися наламати деревини, щоб зробити ноші. Але ніяк не вдавалося, у хлопців паніка... Я розумів, що якщо ми довго будемо на цьому місці копатися, то покосять нас усіх. Ми мусили Дмитра залишити. Там був молодий медик Сергій, він увів його в медикаментозну кому.
Я добрався до суміжного підрозділу, через їхній штаб запросив евакуацію для Дмитра. Однак мені відповіли, що будь-яка техніка, яка підійде близько, буде підірвана ворогом.
Чотири години Грек чекав евакуації Дмитра, наполягав на ній.
— Коли нам на зміну підійшли хлопці, я попросив їх, щоб у будь-якому разі витягли Дмитра. Врешті-решт вже наш командир зв’язався з іншими підрозділами, і нам дали гарантію, що по нього виїде техніка, коли стемніє.
Із кулею в голові й на морозі Дмитро Жуков пролежав десь дев’ять годин.
— Коли я йшов, то сказав йому: «Дімончику, до зустрічі». Хоча, чесно кажучи, розумів, що надії мало. Найбільше я турбувався, що буде гіпотермія (переохолодження. — Авт.).
— У документах написано, що чоловік зазнав поранення о 12-й дня, а в перший медичний пункт потрапив аж о 22.30! — уточнює Лариса. — Та, слава Богу, жодного обмороження у нього не було. Он де його комплекція стала у пригоді.
— Уже коли мене забрали в госпіталь, там розказали: твій клієнт живий, у реанімації. О, думаю, ще один плюсик у карму, — попри все пережите усміхається Грек. До слова, плюсик навіть не один, адже лише в ту добу, ще до оточення, йому вдалося витягти й відправити на евакуацію всіх сімох поранених і вивести з оточення 18 чоловік, включаючи Дмитра. — Коли згодом я побачив його по телебаченню (про Жукових робило сюжет «Суспільне Чернігів». — Авт.), ще більше порадів його успіхам.
На марафон «Єдині новини», де Дмитро Поляк розказав про порятунок Дмитра Жукова, він прийшов із метою зібрати гроші на так званий логістично-евакуаційний дрон, що коштує 200-250 тисяч гривень.
— Якби тоді, коли з Дмитром таке трапилося, був цей дрон, то була б зовсім інша історія. Дуже багато наших хлопців лишається там, ми навіть тіл не можемо витягти. Противник спеціально не добиває поранених, бо чекає, поки по них прийде евакуаційна група, і тоді накриває уже всіх. А цей дрон низький, він не боїться РЕБІв, оператор керує ним дистанційно.
Тоді глядачі настільки перейнялися історією нашого земляка і його рятівника, що протягом передачі зібрали навіть не на один, а на два таких дрони.
ПІСЛЯ ЗУСТРІЧІ
Попри контузію, часткову втрату слуху і зору Дмитро Поляк служить далі. Зараз на ротації в Києві. Його дружина з маленьким сином — у Чорноморську на Одещині.
— За весь цей час бачив їх усього двічі. Старший мій син теж уже служить, військовий офіцер, заступник по тилу.
А Дмитро Жуков продовжує свою боротьбу.
— Діма налаштований працювати і дуже позитивний, — говорить Лариса. — Якби він жалівся, нив, що все погано, що життя скінчилося, то і в мене був би такий настрій. Але в нього постійно якісь приколи, жарти, тож і я не розслабляюся, — сміється Лариса. - Ще є кілька медзакладів, куди ми плануємо поїхати. До вересня у нас все розписано. Поки Дімина права рука не почне працювати так, як має, ми з лікарень не підемо. За мовлення я переживаю не так, поступово відновимо і його. Він і раніше віршів мені не читав, переживемо й надалі без них. Головне — що ходить і аби запрацювала рука.
10 березня Дмитрові буде 45. Я сказала, що приїду на ювілей, і взяла з нього обіцянку, що тоді він мені все розкаже сам.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Жуков, Поляк, порятунок, військові, реабілітація