20 грудня, після завершення всіх підготовчих процедур, у Деснянському райсуд! Чернігова нарешті стартував розгляд резонансної справи про потрійне вбивство киян: Миколи (йому було 30 років) та Вікторії (28) Череванів і їхнього 4-річного сина Богданчика, яких розстріляли в травні цього року поблизу Садового на Менщині. Обвинувачених — 22-річного Святослава Гончарова, 27-річного Олександра Черниченка та 20-річну Альону Ярмолу - на засідання доправили із Чернігівського СІЗО, де її утримують уже восьмий місяць. Усі очікували почути, як «заспіває» трійця у світлі недавніх заяв Гончарова і Черниченка про відмову від своїх попередніх свідчень. Утім слова їм так і не дали. Точніше до цього не дійшло, бо через російську кібератаку перестала працювати система судового відеоконференцзв’язку і засідання довелося перервати.
Початок розгляду було призначено на ранок. Першими до суду з’явилися Гончаров, Черниченко і Ярмола (звісно ж у супроводі конвоїрів, котрі доправили їх з ізолятора). Слідом прибули адвокати обвинувачених і прокурор. Потерпілих (у справі їх троє — батьки загиблого Миколи і старша сестра покійної Вікторії Валентина) на слуханні не було. До суду надійшла заява про розгляд провадження без їхньої участі. Інтереси потерпілих представляв столичний юрист Георгій Мойсей. До Чернігова він не приїжджав, підключився до засідання через Інтернет — за допомогою системи відеоконференцзв'язку.
Після того як головуючий суддя відкрив засідання, прокурор почав зачитувати обвинувальний акт. У ньому трійці інкримінують одразу сім статей Кримінального кодексу. Крім групового вбивства, ідеться про бандитизм, незаконне поводження зі зброєю, «наркотики», викрадення й умисне знищення чужого майна (автомобіля Череванів, який зловмисники відігнали на пів кілометра від місця злочину спалили). Також прокурор озвучив, що Гончаров є уродженцем села Соснівка Сосницької громади, однак зареєстрований у Чорнотичах (тієї ж ТГ). Останнім часом він проживав у Житомирі і з березня 2022 року перебував на військовій службі в одній із частин Головного управління розвідки. Саме у Гончарова, за версією слідства, «виник злочинний умисел, спрямований на протиправне особисте збагачення шляхом здійснення нападів на власників транспортних засобів, що користуються автодорогою поблизу села Хлоп'яники Корюківського району». Щоб реалізувати задумане, він купив у невстановленої особи автомат Калашникова і рушницю ТОЗ-8М із набоями та створив банду, до якої залучив своїх знайомих — Черниченка і Ярмолу. При цьому чітко розподілив ролі.
— Гончаров, як організатор банди, мав здійснювати керівництво групою, визначати об'єкти посягань і місця скоєння злочинів, брати участь у підготовці та вчиненні нападів, забезпечувати контроль за дотриманням конспірації, збирати й аналізувати інформацію щодо об’єктів нападу, забезпечувати групу зброєю і розподіляти здобуте майно та гроші між учасниками банди. Черниченко мав здійснювати прикриття організатора, стежити за навколишньою обстановкою, брати участь в активному перекритті дороги і, перебуваючи в засідці, повідомляти про проїжджаючі автомобілі. Ярмола мала забезпечувати банду машиною марки Audi Q7 (що був у її користуванні), здійснювати перевезення учасників групи до місць вчинення злочинів, брати активну участь у перекритті дороги, здійснювати спостереження за навколишньою обстановкою, а в разі викриття групи — негайно повідомляти про це Гончарова і Черниченка. Протиправна діяльність була єдиним джерелом доходу для Черниченка і Ярмоли та лопатковим джерелом для Гончарова, — сказав прокурор Олександр Матвієнко.
За чутками, якраз біля вищезгаданого села Хлоп’яники банда вперше пішла «на діло». Розказують, що там зловмисники завалили дорогу гіллям і заховалися в кущах, розраховуючи, що хтось із водіїв зупиниться. Однак усі проїжджаючі машини об’їхали перепону. План провалився. І Гончаров буцімто вирішив діяти по-іншому — заманив Череванів на Меншину під приводом продажу неіснуючої автівки. Чи дійсно все так і було, стане відомо вже на наступних судових засіданнях, коли буде озвучено всі з’ясовані слідством факти. Оскільки цього разу прокурор так і не дочитав обвинувального акта до кінця. Річ у тім, що пропав відеозв’язок із представником потерпілих. А зачитувати обвинувачення без нього було не можна.
Спершу судді подумали, що зв’язок зник через перебої з Інтернетом, тому оголосили технічну перерву. До зали покликали фахівця-комп’ютерника. Поки той намагався чимось зарадити, журналісти поцікавилися в Гончарова, чи шкодує він про скоєне. Та Святослав мовчки проігнорував запитання. Його адвокат теж не став відповідати, пославшись на те, що підзахисний заборонив йому давати будь-які коментарі для ЗМІ.
Близько години присутні очікували, що вдасться налагодити відеоконференцзв’язок, аж поки не з’ясувалося, що виною всьому російська кібератака, внаслідок якої проблеми із системою спостерігаються в судах по всій Україні. Тому головуючий суддя прийняв рішення відкласти засідання на 4 січня 2024 року. До цього часу обвинувачені залишатимуться в СІЗО.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: кібератака, Черниченко, Ярмола, Черевань, вбивство