Наприкінці серпня цього року ДП «Чернігівторф» очолив новий директор — Олександр Старченко, який почав активно готувати технічну документацію заводів, що входять до складу підприємства, — Ірванцівського (Новгород-Сіверський paйон) та Смолинського (Чернігівський район). Це стало першим реальним кроком до майбутньої приватизації підприємства, яке включили в перелік об'єктів на приватизацію ще у 2019 році. Недавно директор «Чернігівторфу» змінився, однак курс свого попередника на приватизацію він планує продовжувати. Радості ці дії у торфовиків не викликали...
На фото - Смолинський торфобрикетний завод, фото зі сторінки заводу у Фейсбук
— Ні для кого не секрет, що ми проти приватизації, — говорить директор Смолинського торфозаводу Валентина Огієнко. — Торфозаводи — це стратегічні підприємства, тож керувати ними (тим паче у воєнний час) мають державні органи влади, а не приватні особи. Тим більше громада, на території якої розміщений наш завод (Гончарівська ТГ. — Авт.), готова забрати його в комунальну власність і модернізувати виробництво.
За цей рік наш завод уже виготовив близько 10 тисяч тонн торфобрикету. Влітку ми працювали на максимумі потужностей, взимку обсяги реалізації через вищу, ніж у конкурентів, ціну трохи впали й обсяг виробництва відповідно теж. Зараз ціну знижено, але про збитки мова не йде. Та й взагалі наш завод може бути прибутковим (якби не штучні борги, він уже був би таким), а в майбутньому ми могли б ще й збільшити кількість робочих місць, запропонувати покупцям нову продукцію. І все це у комунальній власності.
— На жаль, свого часу по торфовидобувній галузі, можна сказати, пройшлися трактором, намагаючись її оптимізувати, - говорить начальник Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Валерій Йовенко. — І скільки б окремі заводи не говорили про прибутковість, цифри кажуть про протилежне: ДП «Чернігівторф» постійно генерує збитки і заборгованість із заробітної плати.
Якщо взяти до уваги три квартали цього року, лише остання із двох мільйонів 460 тисяч гривень зросла до двох мільйонів 630 тисяч. Якщо й далі не вживати ніяких реальних заходів, така діяльність рано чи пізно призведе до банкрутства підприємства. Де-факто його вже можна було б починати. Ось тільки всі ми розуміємо, що на сьогодні продукція ДП «Чернігівторф» дуже важлива для України.
Крім того, банкрутство підприємства стане великим ударом по колективах заводів, тож їх однозначно треба зберегти і модернізувати. Останнє — річ складна. Такого обладнання, яке є зараз на заводах, не виготовляють ні в Україні, ні в Європі. Його свого часу виготовляли в росії. Так, наші умільці знаходять шляхи подовження його життя, однак... Радикальне переоснащення й оновлення можливе лише через інвестиції, а власного інвестиційного капіталу підприємства не мають. Єдиний вихід — приватизація. Впевнений, попри те, що Ірванцівська ділянка зараз доволі небезпечна, інтересанти на це підприємство будуть. Щодо комунальної власності... Передати будь-який із цих двох заводів громадам неможливо, адже Закон України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» містить норму, якою передбачено, що підприємство державної власності, як і об'єкт нерухомості державної власності, не може бути передане до комунальної власності, якщо воно мінімум двічі не пропонувалося до приватизації конкурентними способами і не було продане.
— Якщо чесно, побоювання працівників заводів нам не дуже зрозумілі, — додає заступниця начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Ольга Титаренко. — За законом про приватизацію представники заводу входять до аукціонної комісії Із правом дорадчого голосу для розробки умов продажу підприємства.
Вони мають право запропонувати все, що вважають за потрібне. Наприклад, коли проходила приватизація Чернігівського ЕТЦ, до складу комісії входив юрист підприємства і, за його проханням, в умовах продажу були передбачені всі умови колективного договору, всі соціальні виплати, які працівники отримували до приватизації. Тобто якщо люди вважають, що треба залишити якісь певні умови, вони мають прийти і повідомити нам про це. Всі пропозиції ми обов’язково розглянемо. Та й... Підприємство має 56 мільйонів гривень боргів. Плюс його стартова ціна становитиме 25 мільйонів гривень. Якщо покупець не сплатить боргів, із ним просто буде розірвано договір купівлі-продажу. То чи знайдеться бажаючий заплатити такі гроші для того, щоб потім здати підприємство на металобрухт чи закрити? Ясно, що за таких капіталовкладень інтересант, якому це підприємство дістанеться, точно буде інвестувати в нього. І люди першими виграють від цього.
Та є нюанс. Поки триває воєнний стан, виставити «Чернігівторф» на торги неможливо, адже один його структурний підрозділ — Ірванцівський торфозавод — у зоні бойових дій. То що ж далі?
— Зараз я хочу провести внутрішній аудит підприємства і побачити реальну картину. Зробити фінансову аналітику за цей і минулі роки, подивитися, куди йдуть кошти з реалізації продукції (стосується це більше «Смолинторфу», адже після прильоту 8 лютого Ірванцівський торфозавод і досі повноцінно не відновив своєї роботи. Авт.), прорахувати прибутки і втрати, бо розпоряджаються грошима заводи напряму, — окреслює найближчі плани в.о. директора ДП «Чернігівторф» Віталій Тітаренко. — Мене дивує, що попри прибутковість, про яку говорять на одному із заводів, немає резервного фонду, нічого не вкладається у виробництво.
Яким би це виробництво не було, туди треба вкладати гроші, тоді буде і якість, і прибуток. З Ірванцівським заводом після обстрілу ситуація складна, варіанти її покращення ми шукаємо, а ось «Смолинторф» — підприємство перспективне. Там достатній обсяг виробленої сировини, є попит на продукцію. Воно може працювати і буде працювати! Основне завдання — зберегти потужності підприємства, колективи (на Ірванцівському заводі працює 32 людини, на Смолинському — 62. — Авт.) і підготувати заводи до торгів, бо приватизація однозначно буде. Чекаємо на результати аудиту, а потім робитимемо висновки і будуватимемо плани. Можливо, будуть і кадрові зміни.
— Аудиту ми не боїмося. Кадрових змін — теж. І готові всіляко співпрацювати з новим керівництвом «Чернігівторфу», — каже Валентина Огієнко. — Але також маємо свої умови — не роздувати штату ДП «Чернігівторф», на зарплати якого працюють звичайні торфовики, і сприяти розв’язанню проблем наших заводів. Хоч і від ідеї про комунальну власність не відмовляємось. Ми вже кілька разів пропонували реальний вихід із ситуації — роз'єднати заводи на дві окремі одиниці і таки знайти якийсь механізм для їх передачі громадам. Лише люди, які працюють на заводах, які живуть у селах, де вони збудовані, будуть зацікавлені в їхньому збереженні і розвитку. Борги ж самого ДП «Чернігівторф» (а саме вони у загальній заборгованості найбільші) можливо покрити за рахунок площ «Чернігівторфу» — їх і можна виставити на приватизацію.
Ми обов’язково простежимо, що ж буде із чернігівськими торфозаводами далі, адже Віталій Тітаренко — уже 30-й (!) очільник «Чернігівторфу». Його плани щодо виведення торфозавод і в із кризи доволі амбітні, і хотілося б, щоб їх вдалося реалізувати, адже в період воєнного стану і загрози блекаутів важливість торфовидобутку значно зросла. А вже після Перемоги приватизувати і відродити заводи зможуть і самі громади, принаймні така можливість за законом у них є.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Чернігівторф, Йовенко, Старченко, торфозавод, приватизація