Вуличний спортивний тренажер, мобільна баскетбольна стійка, п’ять гімнастичних матів, чотири комплекти комп’ютерів, дві класні дошки, фліпчарт, два стенди, кулер для води, лінолеум у дві класні кімнати та будівельні матеріали для ремонту коридору школи — усю цю допомогу Великозагорівській ЗОШ І-ІІІ ступенів на Борзнянщині надали Наталія і Олексій Солдати. 5 серпня минулого року в Донецькій області загинув їхній молодший син Олег. Йому було всього 27 років. Частину отриманої грошової компенсації від держави родина вирішила витратити на школу, в якій він навчався.
— Це було десь наприкінці 2022-2023 навчального року, — говорить директор Великозагорівської ЗОШ Анатолій Федорченко. — Наталія Іванівна і Олексій Григорович прийшли до нас у школу. Я спочатку подумав, що їм потрібна якась допомога, це ж батьки нашого випускника-героя, тож ми завжди їм раді і готові допомогти. Аж виявилося навпаки — це вони хотіли допомогти школі... Якщо чесно, стало не по собі, а на очі навернулися сльози. Олег був дуже хорошим хлопцем — веселий, товариський, завжди готовий прийти на допомогу. Навідувався до нас і після закінчення школи.
Ми намагалися переконати батьків залишити гроші в родині, бо добре знаємо, що вони їм самим потрібні: по-перше, в них є старший син Володимир, який живе з родиною в Києві, і його маленька донечка потребує постійної турботи та оздоровлення, а по-друге, і самим батькам Олега потрібне лікування — втрата сина підкосила їх. Та Наталія Іванівна і Олексій Григорович стояли на своєму. Домовились поговорити про це пізніше. Я вже й забув про їхню пропозицію, коли за тиждень вони нагадали — запитали, чи не продумали ми, що саме найбільш потрібне школі, і сказали, що готові витратити на її потреби близько 200 тисяч гривень. Для нашої школи ця сума не просто велика, а величезна!
На фото - Олег Солдат
У батьків же Олега була лише одна умова — серед придбаного обов’язково має бути спортивне обладнання та інвентар, адже Олег захоплювався спортом. Із того часу ми й почали потроху замовляти все те, чим зараз користуються наші школярі.
У Великозагорівській ЗОШ навчається 58 учнів. Вони із задоволенням займаються на сучасному спортивному майданчику, користуються новими комп'ютерами і часто зупиняються біля меморіальних дощок, з яких на них дивляться загиблі герої школи, серед них і Олег Солдат.
— І досі не всі односельці розуміють наше рішення, та ми на це не зважаємо. Хочемо, щоб син залишився в пам'яті великозагорівців не лише фотографією на меморіальній дошці, — ледь стримує сльози Наталія Іванівна.
— Володя теж підтримав нас, сказав, що ми — великі молодці. А головне — цьому дуже зраділа наша внучка Олександра. Вона завжди була улюбленицею Олега. Коли Сашуні виповнилося півтора року (зараз їй п’ять), ми на деякий час забрали її у Велику Загорівку — дітям у Києві треба було працювати. Тут же з нею завжди няньчився Олег. Любив її до нестями, душу був готовий віддати за неї, і Сашуня відповідала йому тим же. Тепер ми всі разом горюємо...
Олег Солдат закінчив школу у 2012 році, а вже 2013-го вступив до Збройних сил України — ніс службу у військовій частині смт Дружба на Ічнянщині. А коли в 2014-му на Сході почалася антитерористична операція, він потрапив на передову.
— Тоді Олег теж був на Донеччині, — розповідає Наталія Іванівна. — Щоправда, нам він мало що розказував. Зазвичай розмови були не дуже довгими — син казав, що в нього все добре, їсти є що, спати є де. Коли ж я намагалася розпитати трохи більше, відказував: «Не для тебе то, мамо».
У 2018 році він звільнився, але з роботою постійно не складалося, я добре бачила, що думками він не тут, що його все одно тягне туди, до побратимів. На Сході загинув його друг, і Олег часто казав, що ще повернеться туди й обов'язково відплатить росіянам за загибель товариша. Ось і повернувся...
У лютому 2022-го Олег Солдат одразу ж став на захист Батьківщини.
— І знову потрапив на Донеччину, — зітхає Наталія Іванівна. — Як і тоді, у 2014-му, розповідав мало, а 4 серпня зателефонував спочатку мені, потім — Володимиру, щоб... попрощатися. Їхній підрозділ був в оточенні під Павлівкою Волноваського району, й Олег розумів, що вирватися звідти навряд чи зможе...
Більше його голосу рідні не чули. 9 серпня їм зателефонували побратими сина і сказали, що 5-го числа він загинув. 14 серпня Олега Солдата поховали в рідній Великій Загорівці.
— Важко осягнути розумом, а тим більше відпустити серцем навіть ту людину, яку просто знав, з якою просто спілкувався, а що вже казати про рідних! Яку стійкість і силу духу треба мати, щоб після такої втрати думати ще й про потреби інших людей! — кажуть про родину Солдатів односельці.
А Олексій Григорович приніс у школу особливий експонат — штангу, яку його Олег купив собі у 2014-му і з якою займався ще будучи учасником АТО.
— Це своєрідний символ стійкості та мужності нашого земляка, пам'ять про якого має жити в наших серцях. На жаль, щодня ми втрачаємо цвіт української нації, частиною якого був і Олег Солдат, тож маємо невпинно дякувати тим, завдяки кому ми маємо можливість навчатися і працювати, просто жити, — сказав Анатолій Федорченко.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова, фото Анатолія Федорченка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Солдат, школа, допомога, інвентар, Федорченко