Минулої зими в Грабівці Куликівської громади поліцейські затримали 59-річного Петра Дуброву, у будинку якого знайшли застреленим його товариша Володимира Чоботка (було 54 роки). Трупі із наскрізним вогнепальним пораненням голови лежав на підлозі посеред хати. Зброї в помешканні не було. Правоохоронці стали обшукувати двір і знайшли в колодязі незареєстровану гладкоствольну рушницю зі стріляною гільзою. З'ясувалося, що чоловіки разом випивали. Тож Дуброва, в якого до того ж була свіжа подряпина на обличчі, зразу ж став головним підозрюваним. Йому інкримінували ч.1 ст. 115 ККУ (умисне вбивство). Своєї причетності до трагедії Дуброва не заперечував. Однак, запевняв: постріл стався випадково, бо друг смикнув за рушницю. Слідчі не повірили підозрюваному і перекваліфіковувати справу не стали. Втім це зробив суд.
Обидва чоловіки родом із Грабівки. Виросли по сусідству і товаришували не одне десятиліття. Петро — учасник бойових дій, афганець. Має дружину і дочку, які живуть у Чернігові. А сам уже довгий час мешкав у батьківській хаті в селі. Володимир (у нього теж були дружина і дочка) жив у Чернігові, у село часто навідувався в гості до матері. У жовтні минулого року її не стало. На початку зими Чоботок приїхав у Грабівку на сороковини і вирішив трохи затриматися там. А вийшло так, що назавжди...
На суді Петро сказав, що того дня, 12 грудня, Володимир приходив до нього двічі.
Першого разу вранці, а вдруге — по обіді, щоб пом’янути матір. Сіли за стіл, випили, розговорилися. Чоботок згадав про рушницю, яку вони випадково знайшли в хаті. «Це було незадовго до трагедії. Я затіяв невеличкий ремонт, тож Володя прийшов помогти переставити меблі. Під диваном ми знайшли рушницю, яку, скоріше за все, залишили військові, котрі мешкали тут під час боїв на Чернігівщині.
Тоді особливої уваги ми на неї не звернули, а вже коли випивали, Володя попросив показати знахідку. Було близько п’ятої вечора, а то й пізніше, оскільки вже не було світла (через «віялові» відключення. — Авт.). На прохання товариша я пішов в іншу кімнату і приніс зброю. Тримав її в правій руці. І тут Володя різко смикнув рушницю на себе, а тоді відпустив. Від цього н втратив рівновагу, почав падати, а мій палець сприснув... пролунав постріл. А коли я підвівся, то побачив, що Володя лежить долі. Придивившись, помітив, що в нього прострелена голова, була кров Мене охопив шок. Я вибіг із рушницею у веранду, поставив її і випив склянку горілки. Після цього мене знудило і я вискочив блювати надвір. У цей час до мене прийшов знайомий, який обіцяв допомогти розібратися з електропроводкою. Разом із ним я зайшов у хату, де в калюжі крові лежав Володя, і попросив знайомого викликати «швидку». Втім зробити цього ми не змогли, бо набирали неправильний номер. Тож побігли до сусідки і про все розповіли їй. Вона передзвонила старості і фельдшерці. А вже вони — у поліцію і «швидку». Їхнього приїзду ми чекали в сусідки».
За навмисне вбивство Дуброві світило від 7 до 15 років тюрми. Однак своєї вини в інкримінованому злочині він не визнав і наголосив, що все це помилка, бо насправді мав місце нещасний випадок. Божився, що не мав ані конфліктів, ані сварок із Володимиром. Суддя поставив кілька уточнюючих запитань. Зокрема поцікавився, чому на першому допиті Петро говорив, що Володя потягнув рушницю за ремінь, а на суді стверджував, що за ствол.
Обвинувачений відповів, що точно не пам’ятає, як усе було, проте товариш точно смикнув за рушницю, а також сказав, що із самого початку хотів здати знахідку в поліцію, але «коли буде час, бо ще й місяця не пройшло».
На запитання, чому рушницю знайшли в колодязі, відповів: «Я залишив її у веранді не знаю, яким чином вона опинилася в криниці. Я рушниці не ховав».
Потерпілою стороною було визнано дочку загиблого — Христину. Вона просила максимального покарання для Дуброви. Сказала, що вона близько не спілкувалася з обвинуваченим, але бачила, як напідпитку він поводився агресивно, що чула, буцімто Петро мав «списки тих, кого хоче застрелити».
Проте коли суддя поцікавився, чи чула вона особисто погрози Петра на адресу батька чи ще когось, Христина відповіла: «Ні». І додала, що тато називав Дуброву другом, а про їхні можливі конфлікти їй нічого не відомо.
Односельці, які давали свідчення на суді, теж підтвердили, що сварок між чоловіками не було. Про «списки» чи погрози вони також ніколи не чули.
Важливими свідками виступили знайомий Петра (який того вечора прийшов допомогти йому з електропроводкою) і сусідка, до якої потім прибігли чоловіки.
Перший сказав:
— Коли я зайшов до Дуброви у двір, то Петро вийшов із дровника з відром дров і пояснив, що ходив по дрова. Ми зайшли з ним у хату, а там Володя лежить... Я був шокований побаченим. І Петро теж. Сказав мені: «Викликай «швидку», тут хтось був». Та набрати номер ніяк не вдавалося, тож ми побігли до сусідки Поки чекали на правоохоронців, я помітив у Дуброви садно на обличчі. Він сказав, що подряпався, коли набирав дрова.
А сусідка засвідчила, що того дня ніяких криків із хати Петра не чула.
І якщо слова знайомого Дуброви не сповна «стикуються» з версією обвинуваченого, то решта доказів все ж таки підтверджують його слова.
Зокрема в СІЗО Петра негласно прослуховували і є запис, на якому він проговорився співкамернику, що випадково застрелив друга, коли той потягнув за рушницю. А в протоколі огляду місця події зазначено, що в хаті був повний порядок, на столі все стояло на місцях, слідів волочіння не було. Суд усе це врахував. Крім того, вказав, що не було встановлено жодних мотивів, які б штовхнули Дуброву на вбивство. Також суддя зазначив, що згідно з показаннями свідків обвинувачений перебував у шоковому стані, а знайдена в колодязі рушниця сама по собі не свідчить про умисел на вбивство, бо Петро не перешкоджав знайомому зайти в хату і не намагався знищити сліди злочину, хоча й міг це зробити.
Отож, керуючись нормами Кримінально-процесуального кодексу, суд змінив кваліфікацію провадження на ч. 1 ст. 119 ККУ (вбивство з необережності). Вона передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі. Дуброві присудили 4 роки. Також суддя розглянув цивільний позов дочки загиблого. Їй засуджений має виплатити 450 тисяч гривень моральної шкоди (хоча просила 500 тисяч). Крім того, Христина просила компенсувати їй 50 тисяч гривень, витрачених поминальні обіди, однак суддя їй відмовив, бо за законом ці витрати не пов’язані безпосередньо із самим похованням. До тих пір, поки вирок не набере законної сили, Петро залишатиметься в Чернігівському СІЗО.
Джерело: газета “Гарт” від 07.09.2023, Юрій Нікітін
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.