Ось і стартував другий етап державної програми «єВідновлення». Нарешті свої заяви на відшкодування мають змогу подати всі українці, чиє житло було повністю зруйноване внаслідок агресії рашистів. Цього люди чекали понад рік. Але... у такої гарної ініціативи, як і завжди, є своє підводне каміння.
Друга черга «єВідновлення» працює у двох варіантах: перший — отримання коштів на відбудову (будівництво нового) житла, другий — житловий сертифікат (держава профінансує купівлю нового житла). Щоб отримати цю компенсацію, потрібно сформувати відповідну заяву в застосунку «Дія» або ж подати її через органи соціального захисту чи нотаріуса. Усі ці заяви мають опрацювати спеціальні комісії, створені в громадах. Саме вони обстежуватимуть зруйноване житло і прийматимуть рішення щодо надання компенсації.
- Фактично другий етап відбуватиметься у дві фази. Перша коли громадяни за заявами будуть отримувати житлові сертифікати на придбання об'єктів нерухомості. Друга фаза — компенсація за заявами у вигляді грошових коштів.
Зараз реалізується перша фаза другого етапу. Ті громадяни, які планують відбудовувати оселі за кошти компенсації, зможуть подати заяви трохи пізніше, — наголошує в. о. начальника Управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня.
Однак навіть перша фаза на Чернігівщині має свої складнощі. Заяви на відшкодування в нашій області вже подали близько ста власників знищених домогосподарств. Більшість із них — мешканці Чернігова та Іванівської громади. Здавалось би, що простіше — прийом заяв, обстеження і рішення комісії, на підставі якого система генерує сертифікат, який його власник зможе протягом п’яти років обміняти на квадратні метри в будь-якому населеному пункті, де збирається жити. Однак власники зруйнованого житла, які й так немало чекали на розроблення самого механізму відшкодування, скаржаться, що в самих громадах оформлення відповідних документів зовсім не в пріоритеті. Часто тут затягується оформлення навіть тих, які відносяться до першого етапу «єВідновлення».
- Про яку швидкість оформлення документів може йти мова, якщо фахівці, які за це відповідають, мають іще цілу низку завдань, — кажуть учасники програми. — Як завжди, треба не один день оббивати пороги, щоб справа якось зрушила з мертвої точки.
- На відновлення пошкодженого майна мешканці Чернігівщини отримали понад 17 мільйонів гривень. Іще 1900 заяв зараз у роботі. І понад половина з них протермінована, — констатує начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.
— У нас є громади (наприклад Киїнська, Іванівська), де документи оформляються дуже швидко, та, на жаль, в інших (як-от Киселівській, Чернігівській) ситуація набагато гірша. Комісії мають створюватися органами місцевого самоврядування. У свою чергу ми надали їм всю можливу допомогу методичну, роз'яснювальну. Щоденно в нас відбувається спілкування з громадами, які дотичні до відновлення (а таких в області 38). Громада має виділити людей, які повний робочий день займатимуться питаннями фіксації і підтвердження збитків щоб люди якомога швидше отримали компенсацію.
У Чернігові, наскільки я знаю, взагалі створили цілий відділ. Однак результати, які є сьогодні, мене не влаштовують. Та ще більше вони точно не влаштовують тих людей, які подали заяви на відшкодування. Дивіться самі. Програма на відшкодування за зруйноване житло є також у 38 громадах, але станом на 1 серпня в них було створено лише 18 комісій. Це свідчить про те, що питанню відновлення зруйнованого та пошкодженого майна місцеве самоврядування відводить неналежну увагу. Так, найбільше руйнувань у нас зазнала Чернігівська громада, але при цьому там найнижчий відсоток опрацювань заяв, що надійшли. Висновок - треба пришвидшитись.
У кожній громаді ведеться статистика, із кожним головою спілкуються як мої заступники., так і я. І ми вже розробили шляхи покращення цієї роботи. Бо виходить, що в деяких громадах її організували нормально, а в деяких формально. Такого не має бути. Держава створила всі інструменти, щоб відшкодування люди отримали. Питання зараз лише до швидкості опрацювання заяв. І з себе я теж цього питання не знімаю, бо відповідаю за кожну громаду.
Ну що ж, чекатимемо, поки перший власник зруйнованого житла проведе нам екскурсію новою домівкою. А ще краще, коли таких буде багато. Бо, за підрахунками Управління містобудування і архітектури Чернігівської ОВА, до реєстру пошкодженого або зруйнованого майна в області уже внесено майже п’ять тисяч об’єктів житлового фонду. Насправді ж таких понад 10 тисяч. Зараз власники такого житла мають змогу подати заяви на відшкодування одразу за двома чергами «єВідновлення». Із додатковою інформацією, як це зробити, можна ознайомитись на сайті «єВідновлення», поставити свої запитання операторам Спеціальної урядової гарячої лінії за номером 1545 (кнопка 2) або ж звернутися по консультацію в чат-ботах Viber, Telegram або Facebook урядового контактного центру
Джерело: газета “Гарт” від 10.08.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.