GOROD.cn.ua

Друга черга «єВідновлення»: понад 100 заяв за кілька днів

 

Ось і стартував другий етап державної програми «єВідновлення». Нарешті свої заяви на відшкодування мають змогу пода­ти всі українці, чиє житло було повністю зруйноване внаслідок агресії рашистів. Цього люди чекали понад рік. Але... у такої гарної ініціативи, як і завжди, є своє підводне каміння.



Друга черга «єВідновлення» працює у двох ва­ріантах: перший — отримання коштів на відбудову (будівництво но­вого) житла, другий — житловий сертифікат (держава профінансує купівлю нового житла). Щоб отри­мати цю компенсацію, потрібно сформувати відповідну заяву в застосунку «Дія» або ж подати її че­рез органи соціального захисту чи нотаріуса. Усі ці заяви мають опра­цювати спеціальні комісії, створені в громадах. Саме вони обстежува­тимуть зруйноване житло і прийма­тимуть рішення щодо надання ком­пенсації.

- Фактично другий етап відбу­ватиметься у дві фази. Перша коли громадяни за заявами будуть отримувати житлові сертифікати на придбання об'єктів нерухомості. Друга фаза — компенсація за зая­вами у вигляді грошових коштів.

Зараз реалізується перша фаза дру­гого етапу. Ті громадяни, які плану­ють відбудовувати оселі за кошти компенсації, зможуть подати зая­ви трохи пізніше, — наголошує в. о. начальника Управління містобу­дування та архітектури ОДА Сер­гій Куреня.

Однак навіть перша фаза на Чернігівщині має свої складно­щі. Заяви на відшкодування в на­шій області вже подали близь­ко ста власників знищених домогосподарств. Більшість із них — мешканці Чернігова та Іванівської громади. Здавалось би, що простіше — прийом заяв, обсте­ження і рішення комісії, на підставі якого система генерує сертифікат, який його власник зможе протягом п’яти років обміняти на квадрат­ні метри в будь-якому населеному пункті, де збирається жити. Однак власники зруйнованого житла, які й так немало чекали на розроблен­ня самого механізму відшкодуван­ня, скаржаться, що в самих грома­дах оформлення відповідних доку­ментів зовсім не в пріоритеті. Час­то тут затягується оформлення на­віть тих, які відносяться до першого етапу «єВідновлення».

- Про яку швидкість оформлен­ня документів може йти мова, якщо фахівці, які за це відповідають, ма­ють іще цілу низку завдань, — ка­жуть учасники програми. — Як за­вжди, треба не один день оббивати пороги, щоб справа якось зрушила з мертвої точки.

- На відновлення пошкодже­ного майна мешканці Чернігівщини отримали понад 17 мільйонів гри­вень. Іще 1900 заяв зараз у роботі. І понад половина з них протермінована, — констатує начальник Чер­нігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

— У нас є громади (наприклад Киїнська, Іванівська), де документи оформляються дуже швидко, та, на жаль, в інших (як-от Киселівській, Чернігівській) ситуація набага­то гірша. Комісії мають створюва­тися органами місцевого самовря­дування. У свою чергу ми надали їм всю можливу допомогу мето­дичну, роз'яснювальну. Щоденно в нас відбувається спілкування з громадами, які дотичні до відновлення (а таких в області 38). Громада має виділити людей, які повний робо­чий день займатимуться питаннями фіксації і підтвердження збитків щоб люди якомога швидше отри­мали компенсацію.

У Чернігові, на­скільки я знаю, взагалі створили цілий відділ. Однак результати, які є сьогодні, мене не влаштовують. Та ще більше вони точно не влаштову­ють тих людей, які подали заяви на відшкодування. Дивіться самі. Про­грама на відшкодування за зруйно­ване житло є також у 38 громадах, але станом на 1 серпня в них бу­ло створено лише 18 комісій. Це свідчить про те, що питанню від­новлення зруйнованого та пошкодженого майна місцеве самовря­дування відводить неналежну ува­гу. Так, найбільше руйнувань у нас зазнала Чернігівська громада, але при цьому там найнижчий відсо­ток опрацювань заяв, що надійшли. Висновок - треба пришвидшитись.

У кожній громаді ведеться статис­тика, із кожним головою спілкують­ся як мої заступники., так і я. І ми вже розробили шляхи покращення цієї роботи. Бо виходить, що в де­яких громадах її організували нор­мально, а в деяких формально. Та­кого не має бути. Держава створи­ла всі інструменти, щоб відшкоду­вання люди отримали. Питання за­раз лише до швидкості опрацювання заяв. І з себе я теж цього питан­ня не знімаю, бо відповідаю за кож­ну громаду.

Ну що ж, чекатимемо, поки пер­ший власник зруйнованого жит­ла проведе нам екскурсію новою домівкою. А ще краще, коли таких буде багато. Бо, за підрахунками Управління містобудування і ар­хітектури Чернігівської ОВА, до реєстру пошкодженого або зруй­нованого майна в області уже вне­сено майже п’ять тисяч об’єктів житлового фонду. Насправді ж та­ких понад 10 тисяч. Зараз влас­ники такого житла мають змогу по­дати заяви на відшкодування од­разу за двома чергами «єВіднов­лення». Із додатковою інформаці­єю, як це зробити, можна ознайо­митись на сайті «єВідновлення», поставити свої запитання операто­рам Спеціальної урядової гаря­чої лінії за номером 1545 (кноп­ка 2) або ж звернутися по консуль­тацію в чат-ботах Viber, Telegram або Facebook урядового контак­тного центру

Джерело: газета “Гарт” від 10.08.2023, Катерина ДРОЗДОВА

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: відбудова, житло, Чаус, громади