Днями Ріпкинський районний суд засудив до трьох років позбавлення волі мешканця села Новоукраїнське Ріпкинської громади Віктора Велігорського, котрий не прибув до військкомату за бойовою повісткою. Від початку повномасштабного вторгнення росії це перший на Чернігівщині випадок, коли за ухилення від мобілізації присудили реальний, а не умовний строк.
Ні для кого не секрет, що в Україні триває загальна мобілізація. У містах і селах працівники ТЦК (по-старому — військкоматів) та уповноважені на це особи роздають повістки військовозобов’язаним чоловікам. Тих, хто не має відстрочки і протипоказань за станом здоров’я, призивають на військову службу. Втім ще донедавна не розголошували навіть приблизної кількості мобілізованих із нашої області. Аж поки у червні цього року в Чернігівській ОВА не відбувся брифінг начальника Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Олега Гончарука. На ньому він розповів, що в складі Сил оборони України проходять службу понад 22 тисячі наших земляків.
Водночас понад 20 тисяч мешканців Чернігівщини є ухилянтами, котрі отримали повістку для уточнення облікових даних або ж для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), проте не з'явилися до військкомату. Їм загрожує адміністративна відповідальність (штраф у розмірі 1700 гривень). Кримінальна ж настає, якщо призовник пройшов ВЛК й отримав так звану бойову повістку (тобто мобілізаційне розпорядження з направленням до військової частини), але проігнорував її.
На тому ж таки брифінгу головний військком області повідомив, що було відкрито 38 кримінальних проваджень щодо ухилянтів і всіх обвинувачених засуджено до умовних строків. Нагадаємо, що це дані станом на червень. Зараз же суди Чернігівщини винесли вироки в кримінальних справах уже 45 ухилянтам. Із них 44 отримали типові вердикти - від 3 до 5 років тюрьми з іспитовим строком в один або два роки. А ось Велігорському присудили строк без випробувального терміну. І тепер він має відправитися за ґрати.
Вікторові 42 роки. Односельці розказують, що своєї сім’ї він не має. Живе з матір'ю. Підробляє різноробочим на фермі в сусідніх Вербичах. Першу повістку отримав іще в червні минулого року. Тоді ж приїхав із нею у військкомат, уточнив дані і пройшов комісію. Медики виявили у Віктора порушення функцій хребта і визнали його «непридатним до військової служби в мирний час й обмежено придатним у воєнний». Зразу після комісії бойової повістки йому не вручали. Її дали в березні цього року. Згідно з нею Віктор мав прибути на призовну дільницю для відправки у військову частину, проте, як ви вже здогадалися, у вказаний час не з’явився. Після цього військкомат звернувся в поліцію. Там відкрили кримінальне провадження за статтею 336 ККУ (ухилення від мобілізації в особливий період), що передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі. Завершивши слідство, справу передали в Ріпкинський райсуд.
На суді Велігорський захищав себе сам — без адвоката. Він повністю визнав свою вину, розкаявся і попросив суворо його не карати. Судді також були представлені позитивна характеристика за місцем проживання і дані про те, що раніше Віктор не притягався до кримінальної відповідальності. Враховуючи це, прокурор заявив про можливість виправлення обвинуваченого без ізоляції від суспільства. Про це йшлося й у висновку органу пробації. Однак суддя з такою позицією не погодилася і заявила: «В умовах військових реалій, зважаючи на те, що свідомі громадяни України, захищаючи державу, гинуть на полі бою й отримують каліцтва, призначення іспитового строку особі, що всіляким чином намагається уникнути мобілізації, буде вкрай несправедливим та певною мірою зневажливим щодо захисників України».
Каяття Віктора суддя теж вирішила не брати до уваги. «У поведінці обвинуваченого не вбачається критичної оцінки своєї злочинної бездіяльності та бажання виправити ситуацію, адже з березня 2023 року і до часу розгляду кримінального провадження судом минуло 4 місяці, протягом яких обвинувачений так і не з’явився до призовної дільниці», — ідеться у вироку.
У результаті Велігорського визнали винним і присудили йому З роки тюрми. За законом тепер у нього є 30 днів, щоб оскаржити це рішення в Чернігівському апеляційному суді. Телефоном ми запитали у Віктора, чи збирається він це робити, проте від коментарів засуджений відмовився.
P.S. На відміну від Чернігівщини, в інших областях України кільком ухилянтам уже призначали реальні тюремні строки. Але таке рішення було обґрунтоване тим, що засуджені вже були раніше судимі і не визнали своєї вини.
Джерело: газета “Гарт” від 03.08.2023, Юрій НІКІТІН
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Велігорський, повістка, строк