150 мільйонів гривень — саме таку суму збитків прогнозує цього року КП «Чернігівводоканал». А все через підвищення тарифів на електроенергію для промислових споживачів та скасування підвищення тарифів на водопостачання і водовідведення.
На фото - директор КП «Чернігівводоканалу» Сергій Малявко, скріншот з виступу на телеканалі "Новий Чернігів"
Нагадаємо: з 1 липня вартість послуг із централізованого водопостачання та водовідведення мала підвищитися — 29 червня відповідне рішення для 34 компаній (серед них і КП «Чернігівводоканал») затвердила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Однак уже 1 липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив міністру енергетики Герману Галущенку та Міністерству інфраструктури провести додаткові консультації з НКРЕКП про можливість перегляду цих змін.
— Під час війни ми маємо діяти єдиною командою, особливо в таких чутливих сферах, як енергетика і тарифоутворення, - пояснив Денис Шмигаль. — Ми робимо все можливе, щоб забезпечити соціальну справедливість — збільшуємо пенсії, виплачуємо субсидії вам, хто їх потребує, допомагаємо регіонам для сталості тарифів на тепло і гарячу воду. Тоді як полагоджені рішення комісії йдуть врозріз із політикою уряду.
Як результат — 3 липня Постанова НКРЕКП про зміну тарифів на водопостачання та водовідведення була скасована. Тарифи залишилися на тому ж рівні, на якому їх затвердили у 2021 році. Споживачі заспокоїлись, та у майбутньому непідняття тарифу може спричинити цілу низку проблем, які вплинуть на них.
— Єдиним джерелом фінансування діяльності водоканалів є плата споживачів за користування послугами водопостачання та водовідведення. Вартість таких послуг обмежена тарифом, який встановлює національний регулятор. Востаннє встановлення тарифу відбулося в грудні 2021 року. Збитки водопровідної галузі у 2022 році становили 4,4 мільярда гривень. Із початку цього року - вже 3,4 мільярда гривень. Встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, не допускається і може бути оскаржено в суді. Але ми всі прекрасно розуміємо, що в суді наші питання можуть вирішуватися роками, а нам треба працювати зараз і надавати визначені законодавством послуги відповідної якості. Ніхто не змінив вимог щодо, наприклад показників якості питної води з урахуванням реалій воєнного часу. А ці показники залежать від реагентів, які водоканали змушені зараз купувати за кордоном і їхня вартість відповідно збільшилася, — констатують в Українській асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» — Вже почалися арешти рахунків водоканалів. Запорізький обласний водоканал, Уманський водоканал та інші — на межі такого арешту. Ми попереджали, що не зможемо виконувати свою основну функцію, що будемо змушені не сплачувати за електроенергію, а це призведе до накопичення боргів перед постачальником і до відключень водоканалів від електроенергії, що означатиме припинення їх роботи, а отже і припинення надання послуг споживачам.
— Держава, в особі органу НКРЕКП, підвищує тариф на електроенергію для промислових споживачів майже вдвічі з 1 липня, проте чомусь забуває, що тариф на воду прямо пропорційно залежить від тарифу на електроенергію, — говорить і директор КП «Чернігівводоканалу» Сергій Малявко — Так, новий тариф на водопостачання та водовідведення був скасований. Якщо взяти до уваги 2023 рік, розрахунково ми отримаємо збитки близько 150 мільйонів гривень.
«Укрводоканалекологія» уже забила на сполох:
— Щоб водоканали могли продовжувати свою діяльність, необхідно терміново знайти рішення щодо їх фінансування. Треба приймати економічно обґрунтований тариф зі спрощенням механізмів дотації відповідних верств населення.
Подивимось, яке рішення знайде уряд і наскільки вигідним воно буде для споживачів і водоканалів.
Катерина ДРОЗДОВА, газета “Гарт” від 20.07.2023
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: збитки, Чернігівводоканал, Малявко