Два роки позбавлення волі присудив Щорський районний суд військовослужбовцю Сергієві Скороходу з Чернігова, чиє необережне поводження зі зброєю призвело до загибелі його товариша. Трагедія сталася в ніч на 2 лютого цього року під час виконання бійцями завдання у прикордонні Чернігівщини.
Скороход має звання сержанта. Із серпня 2022-го служить в ЗСУ на посаді розвідника однієї з військових частин. На суді він розповів, що 1 лютого отримав наказ здійснити вихід уздовж кордону з росією (на території Сновської громади) з метою виявити мінні поля і позначити їх на карті. Із собою Сергій мав автомат Калашникова і пістолет ТТ 1946 року випуску. Разом із ним на бойове завдання направили молодшого інспектора Чернігівського прикордонного загону. Поставлене завдання бійці виконували до пізньої ночі й добряче промочили ноги та одяг. На зворотному шляху прикордонник запропонував Сергієві зайти в хату одного із сусідніх сіл, де, як він знав, можна було зігрітися і висушити речі. Близько 2-ї ночі бійці вже були там. У будинку знаходилися ще двоє наших військових. Тож Сергій поставив свій автомат біля ліжка, а сам узяв тепловізор і вийшов надвір перевірити, чи немає поблизу ворожих диверсантів.
Не помітивши нічого підозрілого, він повернувся в кімнату, підійшов до крісла і став знімати із себе ремінно-плечову систему. В цей момент у нього з-за пояса випав пістолет, вдарився об підлогу і вистрілив у прикордонника, котрий стояв у Скорохода за спиною. Куля влучила бійцю у праву поперекову ділянку і пройшла наскрізь, ушкодивши внутрішні органи. Той замертво впав на матрац. За словами Сергія, він кинувся надавати допомогу товаришу, однак зрозумів, що все марно, адже пульсу не було...
Двоє інших військових безпосередніми свідками трагедії не були. Один із них у цей момент був у коридорі, а другий якраз вийшов із будинку. Тож як усе було, вони достеменно не знають. Одразу після трагедії бійці доповіли про неї командуванню і викликали правоохоронців. Того ж дня Скорохода затримали і помістили під варту. І хоча Сергій із самого початку заявляв, що це нещасний випадок і що він не мав наміру нікого вбивати, слідчі спочатку інкримінували йому умисне вбивство (ч.1 ст. 115 ККУ). Проте після проведення балістичної експертизи (вона показала, що при падінні на підлогу з метрової висоти пістолет справді міг сам вистрілити) та експертизи змивів із рук Сергія, яка не виявила слідів продуктів пострілу (пороху, мастила, часток металу оболонки кулі), справу перекваліфікували за ч. 2 ст. 414 ККУ (порушення правил поводження зі зброєю, що призвело до смерті потерпілого). Стаття передбачає від 2 до 10 років позбавлення волі. З нею обвинувальний акт і передали до суду.
Сергій повністю визнав свою вину і розкаявся. Сказав, що дійсно порушив кілька правил поводження з пістолетом. Зокрема не розрядив його (тобто патрон залишався в патроннику, а курок перебував не на запобіжному, а на бойовому взводі). Крім того, за всіма приписами він мав зберігати пістолет у кобурі, проте носив його затиснутим під ремінно-плечової системою. Чому ж проявив таку недбалість? Скороход пояснив це тим, що кобура, яку йому видали разом з пістолетом, старого зразка і її кріплення не підходить до сучасної амуніції. Скористатися ж другою кобурою (яка кріпиться на ногу) він теж не міг, бо та має пластикові елементи, то риплять, а в умовах бойового завдання зайві звуки могли його видати.
На засіданні суду була присутня мати загиблого прикордонника, яка проходила у справі потерпілою. Сергій кілька разів просив у неї пробачення і раз за разом повторював про нещасний випадок. Говорив, що по можливості продовжуватиме надавати їй матеріальну підтримку (ще до суду він надіслав їй 20 тисяч гривень). Жінка підтвердила, що Скороход зробив грошовий переказ на її ім’я і вона в будь-який момент може отримати кошти у відділенні «Укрпошти». Однак заявила, що до винесення вироку забирати гроші не буде. У суддів вона просила для винуватця максимального покарання (10 років тюрми) і заявила про цивільний позов на 718 104 гривні (з них 68 104 гривень — матеріальні витрати, пов’язані з похованням і встановленням пам’ятника синові, і ще 650 тисяч гривень — моральна шкода).
Суд без вагань погодився стягнути з обвинуваченого матеріальну шкоду у повному обсязі (68 104 грн), а ось заявлену моральну компенсацію визнав завеликою і постановив виплатити потерпілій 400 тисяч гривень. У вироку йдеться, що ця сума є «співмірною і справедливою ціною за завдані страждання». Що стосується покарання для Скорохода, то суддя врахував його каяття і сприяння в розкритті злочину і присудив мінімум — 2 роки тюрми. Тепер у сторін є місяць, щоб оскаржити вердикт у Чернігівському апеляційному суді.
Юрій НІКІТІН, газета “Гарт” від 13.07.2023
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: прикордонник, вбивство, пістолет