Із 28 червня до 1 липня в мексиканському місті Гвадалахара проходив фінал Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «Informatrix-2023». Участь у ньому взяли понад 20 країн світу, в тому числі і наша. Українська команда, до якої входив 21 учасник, представила свої проекти майже в усіх категоріях, щоправда дистанційно. Як результат - 14 нагород: три золотих, п’ять срібних і шість бронзових... Серед нагороджених є і наш земляк - 14-річний випускник 9-А класу Ніжинської гімназії №3 Артем Крисько. Його проект «Демонстраційна електромеханічна модель системи виявлення та знешкодження повітряних цілей типу БПЛА «ANTI SHAHED»» отримав срібну медаль від журі конкурсу. Передувала ж цьому довга і наполеглива робота.
Зліва направо: Наталія Яременко, Артем Крисько, Микола Галан та Олена Даниленко
- Технікою та комп’ютерними технологіями Артем захопився ще у п’ятому класі. Шукав відповідну друковану літературу, матеріали в Інтернеті, спілкувався з однодумцями на форумах і в чатах... Із початком же повномасштабно- го вторгнення росіян він почав активно використовувати свої знання для допомоги нашим захисникам.
- Мої батьки - активні учасники Благодійного фонду «Стронг Ніжин». Вони постійно збирають необхідні речі для військових, плетуть сітки, виготовляють окопні свічки. Тато займається ремонтом автівок. Я ж допомагаю в ремонті іншої техніки - безперебійників, інверторів, - говорить Артем. - А у вільний час втілюю в життя свої ідеї.
Для цього вдома він створив цілу майстерню. Ось тільки до минулого року про його винаходи мало хто знав. Аж поки таланти свого учня не помітили вчителі.
- Так сталося, що на початку навчального року обидві підгрупи 9-А класу з інформатики дісталися мені. І я одразу ж звернула увагу на Артема. Було видно, що він має глибокі знання, які перевершують шкільну програму, і дуже нестандартно мислить, - згадує вчитель інформатики Наталія Яременко. - У гімназію я прийшла лише минулого року. До цього 33 роки віддала позашкіллю. Оскільки там оцінок, як у школі, немає, свої досягнення діти старалися показати на різних конкурсах. Та і врешті-решт це не просто результативно, а й завжди цікаво та пізнавально. Саме тому і в гімназії я почала залучати учнів до такої діяльності. Перший же конкурс, у якому взяв участь Артем, став для нього переможним.
У листопаді минулого року Національний центр аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова, що у Дніпрі, проводив Всеукраїнський конкурс комп’ютерної графіки «Україна космічна». Свою роботу, яка називалася «Спогади про “Буран”», туди відправив й Артем.
У графічному зображенні, створеному за допомогою засобів комп'ютерного ЗD-моделювання, Артем втілив ідею комп’ютерної моделі відомого космічного апарата - орбітального корабля багаторазового використання «Буран», що був призначений для виконання низки завдань за програмою «Енергія» - «Буран» 1988 року. Саме для перевезення різних частин ракети-носія «Енергія» і космічного корабля «Буран» на космодром «Байконур» був розроблений найбільший у світі транспортний літак АН-225 “Мрія”. На рахунку «Мрії» з «Бураном» - 14 польотів загальною тривалістю понад 28 годин, - розповідає Наталія Георгіївна. - Так, із розпадом Радянського Союзу цей масштабний і пафосний проект, що вважався черговим переворотом в історії освоєння космосу, було закрито, зате українська «Мрія», створена в рамках цієї програми, аж до повномасштабного вторгнення продовжувала дивувати світ своїми досягненнями. Оцю історію і взяв за основу своєї роботи Артем. І судді віддали йому друге місце у напрямку «Космічна техніка. Моделювання».
Потім було ще кілька конкурсів, на які Артем відправляв свої проекти. І знову здобував перемоги!
У другому семестрі навчального року в Ніжинську гімназію №3 прийшов новий учитель інформатики - Микола Галян. У підгрупі 9-А, де був Артем, продовжив викладати він.
- Взагалі взяти участь у конкурсі «Infomatrix-2023» мені порадила Наталія Георгіївна, а продумували проект ми вже цілою командою - разом із нею та Миколою Сергійовичем. Ідея про систему виявлення та знешкодження повітряних цілей виникла спонтанно, буквально за два тижні до національного відбору, - каже Артем. - І ми почали втілювати її в життя. Адже актуальність її очевидна.
Сьогодні Україна чи не щодня потерпає від нищівних повітряних атак з боку країни-агресора. ЗСУ мають у своєму активі низку сучасних систем протиповітряної оборони різного радіуса дії, в тому числі від західних союзників України. Ефективність збиття крилатих ракет і «літаючих мопедів» під час масованих атак наша ППО тримає на рівні 70-80%. Та зараз нашим військовим необхідні но-ві високотехнологічні можливості із протидії загрозі з неба. Тому метою мого проекту було створення демонстраційної версії сучасної ППО, яка б дозволяла наочно ознайомитися з основами роботи інформаційних систем контролю над повітряним простором та засобами реагування на ворожі цілі. Для цього був застосований мехатронний підхід до проектування керованих технічних комплексів, який полягає в синергетичному об’єднанні вузлів точної механіки з електронними, електротехнічними і комп’ютерними компонентами.
До речі, на самому конкурсі презентацію свого проекта Артем робив англійською. І хоч її він знає досить добре, тут йому допомогла заступник директора з навчально-виховної роботи Ніжинської гімназії №3 Олена Даниленко.
- Наші учні - наша гордість, - каже вона. - А тому в кожному ми намагаємось відкрити отой прихований потенціал і допомогти його розвинути.
У подальших планах Артема - вдосконалення проекту і розроблення іще кількох нових цікавих винаходів. Однак це він робитиме вже як учень Ніжинського ліцею при Ніжинському державному університет імені М. Гоголя - саме туди
Артема зарахували на навчання після закінчення 9 класу.
- Ми впевнені, що в майбутньому він буде відомим конструктором, - каже Наталія Яременко. - І ми про нього ще обов'язково почуємо!
Катерина ДРОЗДОВА, газета “Гарт” від 13.07.2023
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.