Маєш дітей чи не маєш, ніхто не знає, де будеш доживати віку. Можливо, у соціальному закладі «Гуртожиток Турбота» в селищі Лосинівка Ніжинського району.
Параска: «Заміж вийшла після 40 років»
У двомісній кімнаті з металопластиковими вікнами на ліжку сидить 89-річна Параска Мозгова з села Данине Ніжинського району. Розповідає:
— Сім’я в нас працьовита була. Батько змалечку привчав до діла. 14-річною вже пішла до колгоспу. Дуже мені хотілося купити ловку кофтинку, — мружить очі і поринає в спогади Параска Василівна.
Ходила в ланку, у передовиках значилася. Заміж замолоду так і не вийшла.
— Певно, багато хлопців хотіли на вас женитися?
— Я була похвальонна дєвочка. Хотіли, та, видать, не судьба. Так і прожила з батьком і матір’ю. Усе в роботі і в роботі. Уже було за сорок, як вийшла заміж. Микола майстровитий був, не п’яниця.
Дітей Бог не дав. Ми прожили 14 щасливих років. Уже більше 20 років, як нема мого Миколи. Більше ні з ким і не сходилася. Ночі довгі, стільки всього думала-передумала. А що зміниш, коли вік позаду. Ще як хоч трохи здоровилося, по двору тупала. Мене обслуговувала соцпрацівниця. Як уже зовсім немічна стала, два роки тому привезли сюди. Хата стоїть закрита. Тут і тепло, і їжа смачна, свіжа, і люди турботливі. І покупають, і розважать. А що мені ще треба.
— А рідня?
— Були два брати, померли. Є племінник у Ніжині, рідко приїздить. На роботі ж, — виправдовує бабуся.
Анатолій: «Привів молодицю, а брат із сестрою сказали: «Вона тобі не підходить»
72-річний Анатолій Самойленко до телевізора ходить, у курсі всіх новин. Та й без діла сидіти не може. Просить у працівниць: «Дайте хоч балкон підмету».
— Вийдеш, балкон великий, повітря чисте, пташки співають — краса, — усміхається Анатолій Федорович. — Працював на ніжинському механічному заводі експедитором. Розвозив продукцію по цехах. Дуже гарно співав народні пісні і в самодіяльності, і так, для душі. І дівчата були, тільки до одруження не доходило. Якось сестра сказала: «Ти егоїст, живеш для себе».
Нас батько зробив аж восьмеро. У живих нині лише я та Оксана, сестра, їй 85 років. Живе в Німеччині. Ще в радянські часи, коли мешкала в Казахстані, вийшла заміж за тамтешнього німця Крамера. Вони вже давно до Німеччини виїхали. І дочка її там із сім’єю живе. Інші племінники приїздять мене провідувати, привозять продукти. Хоча тут, у гуртожитку, харчів вдосталь. Тричі на день годують. М’ясо постійно дають. Уранці — суп, бутерброди, чай. В обід — капусняк, борщі, друга страва. Сьогодні, наприклад, гречка з котлетою. Увечері — молочне, печиво, булочки. Ото, буває, на вечерю в меню запланована якась страва, а мені захочеться дерунів або картоплі в мундирах.
Попрошу дівчат, зготують, принесуть. Якщо заманеться цукерок чи ще якихось минтусів, прохаю директора купити. Гроші ж від пенсії залишаються.
— Я ж тут лише кілька років. До цього жив у Вертіївці в терцентрі для одиноких та престарілих. Та його влада закрила. Ми тоді попоплакали. Сподіваюся, у голови Лосинівки вистачить мудрості, аби зберегти цей соціальний гуртожиток, — продовжує Самойленко.
Тут мені і увага, і догляд. І на операцію в обласну лікарню звозили (сеча не йшла). Зараз все чікі-пікі. І товариша знайшов. Сусіда по кімнаті. Я йому і одяг давав. У мене ж речей багато. Зараз того чоловіка на літо забрали.
— Федоровичу, своя хата у вас була?
— Аякже. Уже було за 60, коли молодицю привів. Прожили десь рік. Брат прийшов, вигнав. Сказав: «Вона тобі не підходить». І сестра теж саме сказала. Звісно, співмешканка була жінка суто городська, на городі нічого не вміла. Мені говорила: «Я прийшла з тобою жити, а не помагати». Так і не з’явилося в мене сім’ї.
Допоміг племіннику будинок і гараж звести. А потім вирішив — не хочу бути нікому обузою, обтяжувати. Хату продали. Племінники провідують, та і без того нудьгувати ніколи. Захотів — почитав, тут бібліотека велика. Утомився читати, пішов до телевізора, показує 105 каналів. Дивись, що душа бажає. Захочеться погомоніти — до дівчат (так називає чоловік співробітниць). А як дівчат забалакаю, то можу і до далеких родичів сходити, вони неподалік живуть.
Віра: «Дочкам треба до пенсії доробити»
81-річна Віра Лаврінець з села Галиця Ніжинського району — ще одна мешканка гуртожитку. За її проживання сплачують діти. В її одномісній кімнаті власні телевізор, сучасна пластикова тумбочка з шухлядами, відро-туалет.
— 38 років відпрацювала фельдшером, а тепер сама час від часу потребую медичної допомоги,— киває на тумбочку, заставлену коробочками з ліками, Віра Степанівна. Звідси мене і в лікарню до Ніжина возять. Чоловік помер чотири роки тому. А сама не здужаю себе обходити, — викладає свою історію пенсіонерка. —
Дві дочки з сім’ями в Києві живуть. Одна фармацевт, друга завскладом. В однієї двокімнатна квартира, в іншої трикімнатна. Та я до столиці не хочу. Що там, з п’ятого поверху глянути, та й усе. Ні діти, ні я не винні, що так склалося. Дочці Світлані 58 років. Якби була на пенсії, то приїхала б у Галицю. У нас же в хату і газ, і вода проведені. Наталії 53 роки. Обом треба до пенсії доробити. І вони, і внуки зайняті, а мені що, днями самій сидіти? Ще й тривоги там без кінця і краю. Дзвонять мені щовечора. А приїздять раз на місяць-два.
У мене ж все є. Пенсію витрачаю на ліки, памперси, усе, що захочу.
— Чого не вистачає?
— Дому. Хоча тут не сумно. Читати люблю, та через катаракту очі швидко стомлюються. Усе тут добре, шкода, що здоров’я в мене немає. Уже вмирати треба.
— Та ну вас, — махаю на Степанівну рукою. — Доки мати жива, доти і ми — діти, скільки б років нам не було.
— Воно то так, — із сумом зітхає старенька.
Якщо самотні — 70% від доходу, є діти - 9 759 гривень
— Навіть під час вторгнення ми працювали. Коли по телевізору за кілька днів до початку широкомасштабної війни сказали, що не варто бігти все скуповувати, відразу зрозумів — треба! Я відповідальний за людей. На той час у нас перебувало їх дев’ятеро, зокрема двоє важких лежачих. Купив 49 хлібин, поклали їх до морозилок. Ящиками тушонку, інші продукти купив. Завдяки цьому під час окупації в нас не виникло проблем з харчуванням, — розповідає 31-річний Ярослав Ступак, директор Центру надання соціальних послуг Лосинівської селищної ради (гуртожиток — структурний підрозділ центру).
— Через Лосинівку в бік Києва йшла колона російської техніки. Танки, БТРи, «Смерчі», цистерни з пальним. Ми тільки дивилися у вікна і рахували. Нарахували 3 640.
Завдяки ЗСУ продовжуємо працювати. Створені умови для того, щоб пожильці почувалися комфортно. Є душова кімната, кухня, їдальня, усе необхідне. Чекаємо для постійного або тимчасового проживання пенсіонерів, осіб з інвалідністю, які потрапили в складні життєві обставини. Для людей, котрі мають дітей, плата за місяць — 9 759 гривень 39 копійок. Для жителів Лосинівської громади, у кого немає дітей, — 70 відсотків від доходу (пенсія, пай). Для мешканців інших громад — сто відсотків.
Доки готувався матеріал, у гуртожитку з 1 червня з’явилося ще двоє мешканців.
Валентина Остерська
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Лосинівка, гуртожиток, старенькі, пенсія