31 березня мешканці будинку № 16 на вулиці 1-ї Гвардійської Армії у Чернігові (ОСББ «Гвардійка 16») спрямували колективні звернення керівництву ОВА, до міської ради, в обласну прокуратуру та Нацполіцію з проханням дати правову оцінку діям голови їхнього ОСББ Ніни Скачок і бухгалтера Катерини Макаренко.
Неналежне звітування за використання коштів, завищена вартість робіт у будинку, несвоєчасна оплата послуг, а головне несвоєчасне погашення кредиту, взятого на термомодернізацію будинку, що призвело до обмеження можливості використання коштів з рахунка ОСББ, - неповний список того, в чому мешканці 16-го звинувачують голову та бухгалтера.
***
А почалося все з наказу на примусове виконання рішення Господарського суду від 22 лютого минулого року. Із нього мешканні «Гвардійки 16» вперше дізналися, що із кредитом, узятим у 2019 році на термомодернізацію будинку, є проблеми - ОСББ заборгувало банку понад 600 тисяч гривень за оплату самого кредиту, понад 250 тисяч гривень за оплату відсотків за користування кредитом і ще купу дрібніших платежів. Як наслідок - судом було обмежено право використання рахунка ОСББ. Це дуже схвилювало людей, адже тепер розпоряджатися власними грошима, внесеними за квартплату, вони фактично не можуть. Окрім того, хоч використовувати кошти з рахунка ОСББ на оплату заробітної плати та компослуг у будинку дозволено, кілька місяців тому мешканці 16-го дізналися, що «Гвардійка 16» має борг ще й за електроенергію
- Рашисти обстрілювали мікрорайон, і наш будинок вцілів, так тепер свої доб'ють, бідкаються люди. Чи то через банальну халатність, чи то через продуману шахрайську схему, а в борговій ямі тепер цілий будинок! Звинувачувати голослівно ми нікого не хочемо, однак дуже вже багато брехні накопичилось навколо «Гвардійки 16», тому і просимо, щоб компетентні органи допомогли нам розібратися в ситуації. Нехай це виявиться неправдою, але дуже вже схоже на те, що з рахунком ОСББ прокручувалися якісь шахрайські схеми. Річ у тому, що 2019-го року об'єднання взяло кредит на термомодернізацію. Суми ми достеменно не знаємо й досі. На ці гроші було побудовано індивідуальний тепловий пункт й утеплено третій під’їзд.
— Сказати, що всі співвласники цього хотіли, ми не можемо. Більшість була проти, тож згоду на кредит бухгалтер отримала далеко не з першого разу. І досі дивуємось, як їй взагалі вдалося назбирати потрібну кількість голосів. Видно, дуже їй той кредит був потрібен, що так старалася. Із того часу в нас і почалися проблеми. Хоч ми і не фахівці, та вже кожному очевидно, що протягом довгого періоду тіло кредиту не погашалося зовсім, відсотки погашалися, мабуть, частково. Як результат - значна заборгованість, яка стала для нас справжньою несподіванкою Далі ж - арешт рахунка. Найбільше в цій ситуації обурює одне - нам ніхто не пояснює, звідки взявся такий борг, який довів справу до суду, як ми його тепер віддаватимемо і що буде з нашим рахунком далі. Хоча, в принципі, це для нас не дивина всі звіти про використання коштів нашого ОСББ можна назвати «аби було». Причеплять у під'їзді якийсь папірець із переліком робіт і сумами, а що саме там робилося, ким і як - не відомо. Коли ж хочеш дізнатися подробиці, то нема в кого - голова киває на бухгалтера, бухгалтер же на збори просто не приходить. А суми іноді ну дуже дивують... Навіть коли у нас робили ту термомодернізацію, ми поцікавились у хлопців, скільки коштує утеплення одного квадратного метра стіни. Виявилося, ціна була більш ніж вдвічі вищою, ніж середня в місті. Пояснень із цього приводу від Катерини Федорівни, яка наймала підрядників, ми так і не почули. Зате ще до обмеження рахунка всі наші прохання щодо покращень у будинку вона відхиляла, мовляв, усі гроші зараз ідуть на погашення кредиту. А воно, бачте, як ми його погашали..
Обурюють і махінації з оплатою електроенергії. Бухгалтер запевняє, що всі послуги оплачує вчасно, навіть надсилає голові ОСББ якісь сумнівні квитанції, а згодом ми дізнаємося, що борг і досі є, ще й зростає! Це тільки верхівка айсберга. Щоб розповісти про всі проблеми нашого будинку не вистачить, мабуть, і години. Тож у нас і виникло цілком закономірне запитання: куди діваються гроші, які ми сплачуємо як квартплату? Невже їх не вистачає ні на що? Чи ж їх просто витрачають не на будинок, а на особисті погреби?
- Головою ОСББ я працюю вже п’ять років - із того часу, як ми організували «Гвардійку 16». Уже не раз просила замінити мене, бо вік і здоров'я не дозволяють активно займатися керівництвом, але ж бажаючих немає, — розводить руками Ніна Скачок. — Із самого початку, коли мене обирали головою, я попереджала, що не компетентна в економічних питаннях, а тому нам потрібен хороший бухгалтер. Катерина Федорівна була бухгалтером в ОСББ сусіднього будинку, там все було добре організовано, ось ми і вирішили запросити її до себе. Якщо чесно, до цього часу нічого протиправного в її діях я не помічала. Документацію вона завжди пред’являє вчасно, коли прошу, завжди оперативно на телефон надсилає квитанції та чеки, які цікавлять людей. Щодо кредиту. Коментувати цю тему я не можу, оскільки не є фахівцем у таких справах. До речі, з того часу, як у нас з 'явилася проблема з тим кредитом, ані бухгалтер, ані я зарплати не отримуємо. І я дуже вдячна Катерині Федорівні, що в такий нелегкий час вона не залишила нашого ОСББ, бо з таким ставленням людей могло б бути усяке. Щодо перевірок, то я тільки рада, якщо вони будуть. Хвилюватися мені нічого, жодної вини за собою я не відчуваю. Нехай незалежні експерти зроблять висновок, що так чи не так із нашими рахунками.
Чекає на перевірку і Катерина Макаренко. Вона впевнена, що ії вини в проблемах 16-го немає:
- Якби мене попросили охарактеризувати ситуацію з «Гвардійкою 16» одним реченням, я б сказала: «Цьому будинку просто не пощастило...» Перший кредит на термомодернізацію 16-го був узятий у 2018 році. Ми запланували замінити всі вікна і двері в місцях загального користування. Усе закінчилося дуже добре - оскільки тут проживало багато пільговиків, які отримували субсидії (а чим більше таких людей, тим більша компенсація від держави), відшкодування коштами Фонду енергоефективності, ОДА та міської ради досягло майже 95%. Залишок, який мало покрити ОСББ, вийшов дуже маленьким до 10 тисяч гривень, а тому цей кредит швидко закрився. Тарифу ніхто не підвищував, додаткових грошей не збирав, тож більшість людей поставились до цієї ініціативи позитивно. У 2019 році деякі будинки встановили собі індивідуальні теплопункти (ІТП). Того ж року в березні пройшли перші збори мешканців «Гвардійки 16», на яких третій під'їзд дуже просив зробити утеплення. І причина на те була вагома - несуча стіна третього під'їзду була немов павутиння, в деяких місцях панелі просто скришилися. Я одразу забила на сполох, бо ж хто не пам'ятає ситуації з гуртожитком на Попудренка! А тут вона могла повторитися - будинок зводився у 1986 році після Чорнобильської аварії нашвидкуруч і з матеріалів, які були в наявності, тому про якість говорити, думаю, не варто. Планувалося, що почнемо утеплення ми з третього під'їзду, а в подальшому закриємо будинок під ключ. Однак довго ми не могли зібрати більшості за це рішення. Я вже фактично відмовилась від нього, коли на чергових зборах ми несподівано назбирали необхідну кількість голосів. Тоді ми прорахували одноразовий внесок: для всіх мешканців будинку на встановлення ІТП (без нього про відшкодування не могло бути й мови), і для третього під 'їзду окремо плюс утеплення.
17 жовтня 2019 року був узятий кредит, причому на матеріалах ми не економили, бо ж чекали на відшкодування, а тому все було найвищої якості. Необхідні роботи виконали вже до кінця грудня У січні 2020 року нам прийшла перша компенсація від держави у розмірі 40%. Це було не те, на що ми сподівалися. Річ у тому, що в цей час у державі почалися проблеми із субсидіями, їх перепризначали, а тому субсидіантів у будинку не вистачило, щоб отримати очікувану компенсацію в 70%. У міській раді теж бракувало коштів на свою частку відшкодування, бо рік виявився дуже плідним на такі проєкти. Міськрада почала кидати додаткові гроші на компенсацію, однак їх не вистачало. Наприкінці 2020 року залишилося 15 будинків, які недоотримали компенсації. Тоді в міській раді диференційовано прорахували відсоток відшкодування і закрили його коштами, які ще лишалися. Це також була не та сума, на яку ми чекали, однак тоді раділи і цьому, адже в нас просто не вистачало оборотного активу, щоб закривати тіло кредиту.
Місячний платіж складав 57 тисяч гривень, а надходження з будинку - 45 тисяч. І з них же ще треба було відняти обов'язкові платежі. Платили скільки могли, однак жодного разу не покрили відсотка і тіла кредиту. Минув рік, і тоді всі зрозуміли, що ситуація складна. Крім того, в будинку почала зростати заборгованість. Зараз вона складає 310 тисяч гривень. Порахуйте. яку частину кредиту ми могли б погасити цими коштами. Тому ОСББ було навіть вигідно, щоб цією справою зайнявся суд. Так, із січня у нас є обмеження використання коштів, але заробітні плати робітникам виплачуються, податки також, а відсотки вже не зростають. Звісно, зараз ми не проводимо жодних ремонтних робіт, ми урізали всі видатки, які тільки можна було урізати, але іншого виходу немає. Взагалі ж, якщо говорити про перспективи, то є два варіанти розвитку подій: перший - нічого не змінювати. Люди просто сплачуватимуть квартплату, з рахунка щомісяця списуватимуться гроші за кредит, і борг поступово закриється. За рік-півтора це можна буде зробити. Другий варіант підвищити тариф на 1-2 гривні, щоб усі були спроможні платити таку квартплату, і тоді це буде швидше. До речі, питання з підвищенням тарифу тут постало не сьогодні. 5 гривень за квадратний метр — де дуже низька оплата на сьогодні. Середній тариф у чернігівських будинках такого типу — 8 гривень. В цьому ж він давно не змінювався, а видатки ростуть. Однак, дивлячись на настрої людей, я розумно, що на підвищення тарифу вони не підуть.
І це таки правда.
- Може, квартплата у нас і невелика, та, зважаючи, як нею розпоряджаються, більше платити ми не згодні, — кажуть люди. - У різних питаннях щодо нашого будинку накопичилось чимало дрібної брехні, а вона породжує велику недовіру (про всі озвучені людьми проблеми ми не розповідаємо, бо на це просто не вистачить газетного полотна. — Авт.). Ось скільки разів Катерина Федорівна переконувала нас, ще з оплатою тієї ж електроенергії у нас повний по рядок, і що? Борг є і далі зростає.
І тут дійсно виникають запитання. Ще під нас нашої розмови з Ніною Скачок вона в телефоні показала нам квитанцію з проплатою суми боргу «Гвардійки 16» за електроенергію. Квитанція датувалася 24 квітня, але була дещо несхожою на оплату з рахунка ОСББ. Катерина Макаренко пояснила, що оплатила борг із власного рахунка. Однак дивним чином ці гроші й досі до постачальника не дійшли. Зараз за електроенергію ОСББ винне майже 11 тисяч гривень.
- Ну от яка довіра до слів людини тут може бути? Навіть паперам її ми вже не віримо, бо можуть виявитися підробкою, як та квитанція, - нарікають мешканці будинку. — Якби ми бачили, куди реально йдуть наші гроші, то без проблем погодились би на підвищення тарифу, а так... Нехай пройде перевірка, фахівці вивчать усі документи нашого ОСББ і зроблять свої висновки, тоді й вирішуватимемо, що робити далі. Якщо чесно, з бухгалтером ми точно хочемо попрощатися. Однак тоді, коли вона закриє усі справи, які почала, бо ж яка свідома людина візьметься за наш будинок, коли в нього такі проблеми?
Зараз ситуацію з «Гвардійкою 16» вивчає поліція — за фактом порушено кримінальне провадження за ч. 2 ст. 191 ККУ (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем). Усі ж сторони конфлікту очікують на результат. Кожен на свій. Чекаємо на нього і ми.
Джерело: газета “Гарт” від 01.06.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.