11 травня з робочим візитом у Чернігові перебував міністр енергетики України Герман Галущенко. Він провів робочу нараду з енергетиками та представниками місцевої влади, нагородив тих, хто зробив значний внесок у відновлення енергетичної інфраструктури області, і, звісно ж, поспілкувався із журналістами. Мабуть, нікого не здивує, що більшість запитань, адресованих міністрові, стосувалися Чернігівської ТЕЦ.
Чернігвська ТЕЦ, фото Укрінформ
Із 2000 року Чернігівська ТЕЦ перебуває в оренді ТОВ фірма “ТехНова”. Термін дії договору оренди спливає менш ніж за три місяці — 20 серпня. Не раз Чернігівська міськрада заявляла, що більше передавати в оренду ТЕЦ не збирається, — підприємство має повернутися під контроль громади. А після повномасштабного вторгнення і в самій «ТехНові» почали говорити про передачу ТЕЦ місту, причому передачу дострокову, — підприємство зазнало значних пошкоджень під час активних бойових дій на території області, тож його безперебійна робота опинилася під загрозою.
— Чернігівську ТЕЦ обстрілювали з перших днів повномасштабного вторгнення російських окупантів на територію України. Єдиний майновий комплекс зазнав значних пошкоджень і руйнувань. Згідно з висновком незалежної експертизи Інституту теплоенергетичних технологій Національної академії наук України склад обладнання, що лишився неушкодженим, не дозволяв ЄМК працювати в штатному режимі, а сума збитків сягнула 803-х мільйонів гривень. Такі витрати не були передбачені жодною ремонтною чи інвестиційною програмою і виявилися непосильними для ТОВ фірма «ТехНова», — пояснили на підприємстві.
Достроково розірвати договір мали 31 березня цього року, після закінчення опалювального сезону, однак цього не сталося: 17 березня міська рада скасувала це рішення, мотивуючи його тим, що не отримала належного звіту про стан майна, яке «ТехНова» повертає громаді. Було також озвучено, що орендарі накопичили борг у розмірі близько 2,3 мільярда гривень і, згідно з українським законодавством, він може лягти на міський бюджет.
Із тих пір питання роботи ТЕЦ зависло в повітрі: «Тех-Нова» вважає договір оренди Чернігівської ТЕЦ припиненим іще з 31 березня, та КП «Теплокомуненерго», яке створили спеціально для управління цим підприємством, і досі не взяло її на баланс. А тим часом уже зараз має тривати активна підготовка до наступного опалювального сезону.
На робочій нараді, куди, до речі, був запрошений, але не прийшов, і директор КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірма «ТехНова» Дмитро Аркатов, Герман Галущенко зазначив:
- Головне для нас зараз — щоб цей об'єкт функціонував, щоб він був максимально реконструйований, щоб його потужність була збільшена і щоб він здійснював безперебійну роботу протягом наступної зими.
Щодо боргів...
- Борг там великий. Є борг за вугілля, за газ... Цей борг був згенерований за час, коли ТЕЦ не перебувала у власності міста, а тому буде некоректно перекладати його на місто просто за фактом передачі підприємства. Місто, безумовно, не може закривати борги приватників. Ситуація складна, але будемо дивитися, є чимало механізмів, як вирішити це питання. Переконаний, що це станеться найближчим часом, — зазначив міністр.
На це дистанційно одразу ж відреагував в. о. чернігівського міського голови Олександр Ломако, подякувавши міністру за підтримку позиції міської ради щодо Чернігівської ТЕЦ та накопичених орендарем боргів, і... КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірма «ТехНова»: «Г08 фірма «Тех-Нова» вдячне Герману Валерійовичу Галущенку за особливу увагу та час у щільному графіку, приділені обговоренню питання Чернігівської ТЕЦ.
Варто зазначити, що в повідомленні (інформації журналістів, які висвітлювали приїзд міністра. — Авт.) маніпулюють цифрами заборгованості Чернігівської ТЕЦ із посиланням на заступника чернігівського міського голови.
Нагадаємо, що згідно із Законом України «Про теплопостачання» майновий комплекс Чернігівська ТЕЦ передається на баланс нового балансоутримувача разом із кредиторською та дебіторською заборгованістю За рахунок надходжень від дебіторської заборгованості здійснюється розрахунок із боргами - кредиторською заборгованістю. Станом на 17 березня цього року керівництво міста має у своєму розпорядженні фінансову звітність ТОВ фірма «ТехНова», оцінку орендованого майна та рецензію на оцінку, яка замовлялась Фондом комунального майна міста Чернігів.
«ТехНова» попросила журналістів не поширювати неправдиву інформацію щодо роботи ТЕЦ, однак реальної суми свого боргу так і не озвучила. Отож перипетії навколо підприємства тривають. Громадськість чекає на аудит, споживачі ТЕЦ і досі сидять без гарячої води (про це ми вже писали в попередніх номерах нашої газети), як проходить підготовка до наступного опалювального сезону, не відомо.
- Процес підготовки до наступного опалювального сезону розпочнеться планово, — запевнив Олександр Ломако.
Джерело: газета “Гарт” від 25.05.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.