Днями суди винесли два вироки душогубам з Чернігівщини — 37-річному Євгенові Понкратову і 58-річному Миколі Мацаю. Їхні кримінальні провадження між собою не схожі. Об’єднує їх лиш одне — жорстокість, із якою вони вбивали своїх жертв, і вирок у вигляді довічного ув’язнення.
Понкратов — чернігівець. Слідство і суди у його справі тривали довгих чотири роки. У червні 2019-го він побив до півсмерті свого 11-місячного сина Сашка, а потім задушив його. І все це на очах другого сина — Михайлика, якому тоді було всього 2 роки. Дітей Понкратову народила його співмешканка Лілія (їй 38), яка в той час фактично жила на дві сім'ї. Офіційно вона перебувала у шлюбі з іншим чоловіком. Певно, тому й записала синів на нього, а не на Понкратова. Правоохоронцям Євген розповідав, що за три місяці до трагедії він вигнав співмешканку і виховував дітей сам. Ліля ж зрідка навідувалася до них. Під час слідчого експерименту обвинувачений показав, що того ранку (22 червня) прокинувся разом із дітьми. Потім пішов у магазин. Купив хліба і чвертку настоянки. Повернувшись, нагодував дітей, а сам випив спиртне і покурив «хімку». У цей час заплакав молодший син, і так званий батько тричі вдарив його по голові — “щоб заспокоївся”. Після цього Понкратов ліг спати поряд з малим на дивані, кол и прокинувся, Сашко був уже мертвий.
Утім на тілі хлопчика нарахували сліди не трьох, а 65 (!) ударів (45 було завдано по голові і 20 — по тулубу). Та, за висновками експертів, бідолашне дитя померло навіть не від побиття, а від удушення.
Спершу Понкратова судив Деснянський райсуд Чернігова. Уже на першому засіданні обвинувачений змінив показання і заявив, що не чіпав сина. А вбити його, мовляв, міг... дворічний Михайлик. Бо, граючись, нібито міг залізти на брата і поплигати на ньому. Та судмедексперти зазначили, що дворічна дитина не здатна завдати стількох тяжких травм. Пізніше Понкратов висував різні версії, щоб виправдати себе. Починаючи з того, що ненароком міг придавити сина, коли спав, і закінчуючи тим, що дитину могли вбити Ліля, або її офіційний чоловік. Та жодна з цих версій не підтвердилася. Натомість співкамернику в СІЗО Євген проговорився, що того дня був накурений і нічого не пам’ятає. Припустив: його могло «клеманути» і він убив сина. У результаті Понкратова визнали винним і присудили йому 15 років тюрми. Такий вирок не задовольнив ані засудженого з його адвокатом (які вважали Євгена непричетним до вбивства), ані прокурора (який нарікав на м'якість вироку).
Обидві сторони подали апеляцію. У червні 2021 року справу переглянув Чернігівський апеляційний суд Вину Понкратова він визнав безумовно доведеною і задовольнив апеляцію прокурора — присудивши йому довічне ув’язнення. Невдовзі після цього його перевели із СІЗО у в'язницю — відбувати покарання. Втім із вердиктом засуджений не змирився і подав касаційну скаргу до Верховного Суду У ній він нарікав на те, що справу розглянули однобічно, а вирок суду є незаконним, бо нібито ґрунтується на припущеннях і недопустимих доказах. Через війну розгляд касації затягнувся майже на два роки. Та днями Верховний Суд нарешті поставив крапку в цій справі. Скарги засудженого та його захисника залишили без задоволення. Тепер єдине, на що може сподіватися Понкратов, — помилування Президента України. Проте просити його “довічникам” можна лише після 25 років ув’язнення.
А ось у Миколи Мацая з Лебедівки Чернігівського району, якого Козелецький райсуд недавно засудив за вбивство і розбій, іще «все попереду». Спробувати оскаржити довічне ув'язнення він може в Апеляційному суді, а потім, якщо знадобиться, то й у Верховному.
У грудні 2021-го Мацая затримали за те, що вбив сокирою свою односельчанку - 61-річну Катерину Ятченко. Чоловік періодично допомагав їй по господарству за гроші. Траплялося, що просив у борг. А повертати не хотів. Уранці 22 грудня Микола вкотре прийшов до пенсіонерки позичити грошей. Хоча з останнього разу ще не повернув 400 гривень. Жінка йому відмовила. Стався словесний конфлікт, під час якого Мацай надумав розправитися з пенсіонеркою і пограбувати її. Він дістав сокиру з мішка, який приніс із собою, і завдав бідолашній не менш ніж 10 ударів обухом по голові. Тоді кинувся в хату і забрав собі її мобільний телефон, планшет та павербанк. Розказують, що раніше Катерина Ятченко мешкала в Чернігові, та після виходу на пенсію перебралася в Лебедівку, у батьківську хату. На сполох забив її син, коли не зміг додзвонитися до матері. Телефоном він попросив двоюрідного брата (котрий мешкає в селі) сходити до неї. Той і знайшов закривавлений труп. Мацая вирахували швидко. За плечима в нього 7 судимостей за крадіжки, шахрайства, грабіж і викрадення авто. Востаннє він вийшов із тюрми в січні 2021-го — умовно-достроково. Жив сам. Батьки померли, із дружиною давно розійшовся.
На суді Мацай визнав вину лише частково і заявив, що не хотів нікого вбивати чи грабувати. Мовляв, того дня взяв мішок із сокирою, бо збирався їхати на підробітки. Але не мав грошей на дорогу. Зайшов до пенсіонерки і попросив 500 гривень у борг. А, за словами Мацая, жінка була не в настрої, обізвала його. Від почутого Миколу «перемкнуло» і він почав бити потерпілу сокирою. Скільки разів — не пригадав. Як і не зміг пояснити, навіщо забрав речі з будинку.
Враховуючи, що обвинувачений — рецидивіст, який вчинив особливо тяжкий злочин (і навіть не розкаявся), суд виніс йому найсуворіше покарання. Свого часу Мацай уже провів за ґратами майже 20 років. Тож до тюрми йому не звикати. Ось тільки довічне ув’язнення — це зовсім інше.
Джерело: газета “Гарт” від 19.05.2023, Юрій НІКІТІН
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.