— Цей випадок перший у моїй практиці. І не лише в моїй: шукаючи схожі, я переглянув чимало справ щодо військових з усієї України — таких не виявилось, — говорить адвокат Ростислав Соботник.
Суд відбувся 12 квітня в Коропі. Свідки приїжджали з гарячих точок. Вони підтвердили, що уродженець Шабалинова (на Коропщині) Владислав Володимирович Донець, 1984 року народження, був їхнім бойовим побратимом. Загинув 11 квітня минулого року в них на очах.
Читайте також:
Загиблий азовець Владислав Донець повернувся з Польщі, аби захищати Україну
Батьки захисника сиділи в залі. Володимирові Петровичу 64 Надії Михайлівні 62. За рік вони прийняли стільки горя. що вистачило б на все життя. А тепер ще й суд...
Посивіла змучена мати світлішає поглядом, тільки згадуючи про сина:
- Він з дитинства був бійцем. Ніколи не жалівся. Не просив захисту. Усі свої проблеми розв'язував сам. Ще підлітком завів спеціальний зошит, куди записував, як виживати в екстремальних умовах. Любив працювати з металом. Хотів стати ковалем.
І таки став ним. Правда, після школи вступив до Київського автодорожнього університету. Та провчився два з лишком роки і кинув. Повернувся до Шабалинова. З нуля зробив кузню. Його шоломи, кольчуги, арбалети купували не лише в Україні, а й за кордоном.
Одружився. Народилися син і дочка - зараз їм 16 і 13. Та щось у їхніх із невісткою стосунках не склалося — сім ’я розпалася.
Друга дружина, киянка, за словами Надії Михайлівни, переманила Владислава в столицю. Та він і там умудрився спорудити кузню. У нього було багато друзів — таких же одержимих роботою з металом ковалів.
Коли один із найкращих загинув в АТО, Владислав пішов воювати замість нього. Контракт підписав у 2018-му. На три роки. Був танкістом (у нього й позивний Танчик). Повернувся на початку літа 2021-го. Побув кілька місяців і поїхав на заробітки в Польщу — зварювальником.
Повернувся на другий день після повномасштабного вторгнення.
— 24-го телефонує: “Мамо, я їду додому. Захищатиму Україну, своїх дітей”. Планував заїхати до них у Дніпро, побачитися, віддати гроші, які заробив. Та вийшло зовсім інакше.
З дороги Владислав часто дзвонив батькам чи надсилав повідомлення (мати перечитала їх десятки разів — пам'ятає всі дати і тексти). Так вони дізналися, що син доїхав автобусом тільки до Житомира. Везти пасажирів далі водій відмовився — уже йшли бойові дії. Добратися до Києва Владу допомогли на поліцейському посту — посадили в машину з тероборонівцями.
У повідомленні від 26 лютого Владислав написав. що його зарахували в полк Азов. 3 березня надіслав фото, де він за кермом автомобіля. Їхали захищати Бучу. Після цього Влад не виходив на зв'язок цілих чотири дні. Виявилося, він був на завданні. Після зіткнення з ворогом три доби пішки йшов до бази. Знав, що батьки не знаходять собі місця, і повідомив, що живий, при першій же нагоді — з чужого телефона.
Надсилав вісточки звідусіль, де був, — з Ірпеня, Ворзеля, Василькова, Горенки, Мощуна...
— Востаннє ми з ним говорили 8 квітня Владислав тоді був у Запорізькій області, — витирає сльози Надія Михайлівна. Здається, вже виплакала всі, де тільки й беруться...
Далі — тиша і невідомість. Спочатку думали: знову на завданні, телефон брати із собою заборонено, дасть про себе знати, як тільки зможе. Хоча б голос його почути, хоча б слово..
Та минув місяць, повернуло на другий, а звісток не було. Ні від Владислава, ні від його командирів. Коли чекати і мучитися від невідомості вже не було сил, батьки розмістили оголошення про розшук сина в соціальних мережах.
— Невдовзі нам подзвонила незнайома дівчина. Каже: “Мій хлопець знає про Владислава. Зателефонуйте йому. Дала номер. Чоловік одразу набрав. Я все зрозуміла по його очах — нашого сина більше немає...
Владик загинув ще 11 квітня під селом Новозлатопіль Запорізької області. Той хлопець — синів побратим - розказав: «Наша колона потрапила в засідку. Командир наказав відходити. Проте Владислав зі своїм кулеметом залишився на дорозі прикривати нас. Таким було його рішення. Знав, що вціліти під вогнем противника нереально. Загинув рятуючи побратимів».
Вони намагалися забрати його тіло, та не змогли, бо почався шалений артобстріл. Скільки воно пролежало — невідомо. А може, й досі ще десь там...
Куди тільки не зверталися батьки по допомогу, щоб повернути сина додому і поховати в рідній землі. Вдалося зв'язатися з помічником командира тієї частини, де служив Влад.
Він сказав, що Владислав - герой і його мають представити до нагороди. Обіцяв, що, коли звільнять територію, де він загинув, тіло привезуть у Шабалинів. Ми сподівалися: будемо ходити до сина хоч на могилу. Але так і не дочекалися його усе, що купили для похорону, і досі не знадобилося.
- Владислав Донець не призивався через наш військкомат, та після звернення батьків ми зв'язалися з полком “Азов”. Там повідомили, що тіла немає і де воно знаходиться, не відомо, — розказали в Коропському центрі комплектування.
Не дав результатів і розшук, організований патронатною службою “Янголи Азову”. Ніби не було солдата. Наче не захищав країни в ті півтора місяця.
У батьків не було ніяких документів. Тільки довідка з військової частини від 22 червня — про те, що Владислав Донець був залучений командиром частини до виконання завдань з оборони держави у період введення воєнного стану в Україні. Через відсутність лікарського свідоцтва (чи хоча б фельдшерської довідки) про смерть вони не мали змоги здійснити державної реєстрації смерті сина.
У поліції порушили кримінальне провадження не щодо загибелі захисника, а щодо його зникнення. Священники відмовлялися правити заупокійну службу. Навіть меморіальну дошку з його прізвищем на шкільній стіні без відповідних дозволів не можна було встановити. Дошку виготовили за сприяння патронатної служби.
— Адвоката знайшла теж служба. Ростислав Володимирович — із Києва. Дуже нам допоміг, - говорить Надія Михайлівна. — Ми безмежно вдячні йому. «Янголам Азову», директорці Шабалинівської ЗОШ Юлії Дубатовк — вона не стала чекати дозволів: розмістила на стенді, присвяченому загиблим захисникам-шабалинівцям (це Ігор Довгий та Олег Дожук. — Авт.) фото і нашого сина. І слова щемні були сказані про нього на шкільному мітингу.
Фото Владислава є на стенді і в селищній раді.
— Як так могло статися, що участь у бойових діях загиблого на очах у побратимів героя довелося доводити в суді? - запитую адвоката.
— Такі, як Владислав Донець, пішли захищати країну в перші дні повномасштабної війни — не чекаючи повісток, не витрачаючи часу на підписання контрактів — поспішали виконати свій обов'язок. У військові формування їх оформляли вже потім - заднім числом.
На суді свідки пояснили, що всю їхню групу було оформлено і зараховано до військової частини лише 11 квітня (це підтверджується військовими квитками). Владислав загинув саме цього дня. Його не оформили.
— Пояснили, що документи, які він подавав, були втрачені. — додає Ростислав Соботник.
Тільки на суді батьки дізналися, що їхній син, коли воював у Київській області, входив до складу диверсійно-розвідувальної групи. А про смерть під Новозлатополем — від очевидця: один зі свідків розказав, що через поранення в живіт Владислав втратив дуже багато крові. Коли побратими наблизилися, щоб забрати Владислава. пульсу в нього вже не було — він перевіряв особисто. Та винести полеглого побратима з поля бою не змогли — противник почав несамовитий безупинний обстріл.
...Рішенням Коропського районного суду від 12 квітня факт смерті Владислава Донця було встановлено - з уточненням, що він загинув під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
Тільки через рік рідні змогли відновити добре ім’я свого солдата. Тепер вони можуть отримати потрібні довідки, а діти — розраховувати на виплати за загиблого батька
Джерело: газета “Гарт” від 27.04.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.