У листопаді 2021-го Деснянський райсуд Чернігова виніс вирок організованій банді — Сергієві Корніцькому (зараз йому 44 роки), Анатолієві Луню (39) і Ярославові Рожнову (25), які в липні-серпні 2019-го скоїли серію гучних злочинів. На їхньому рахунку розбійний напад на таксиста, викрадення кількох автомобілів, крадіжки, незаконний обіг зброї та наркотиків. А на совісті Луня ще й холоднокровне вбивство подружжя Сидоренко-Пацкан. Кожен зі злочинців отримав покарання: Луню присудили довічне ув’язнення, а Корніцькому і Рожнову - 14 і 13 років тюрми відповідно. Своєї причетності до резонансних злочинів засуджені не визнали і подали апеляцію (окрім Рожнова). Через війну перегляд справи затягнувся більш ніж на рік. Та днями Чернігівський апеляційний суд нарешті виніс свій вердикт.
Зліва направо: Рожнов, Лунь, Корніцький
За інформацією слідства, організатором банди був Анатолій Лунь. Він родом із Рудки Чернігівського району. Раніше вже мав судимість за вбивство і крадіжку. З тюрми вийшов у червні 2019-го (після 12 років відсидки) і за місяць після звільнення знову взявся за кримінал — викрав автомобіль ВАЗ-2115. Після цього сколотив банду, до якої увійшли двоє його знайомих — уродженець Ялти Сергій Корніцький (з ним Лунь сидів у в'язниці) і колишній атовець Ярослав Рожнов із Боромиків Чернігівського району. Спершу трійця збиралася промишляти лише викраденням автомобілів. Для цього розподілили ролі. Лунь, будучи лідером, мав вибирати машини, відганяти і обкрадати іх. Рожнов на своєму BMW — підвозити спільників до місця злочину і разом з Коряцьким буги «на стрьомі».
На фото - BMW Ярослава Рожнова
Уперше трійця пішла на діло 21 липня, викравши в Чернігові «Деу Матіз». Машину відігнали в лісосмугу до Рудки, де обікрали і залишили на зберігання. На додачу в селі викрали ще й «Ниву». Згодом Лунь вирішив озброїти банду і придбав дві гранати, два автомати і пістолет із набоями. Випробувати «ствол» вирішили в ніч на 1 серпня, вчинивши розбійний напад на таксиста. Під час поїздки бандити розстріляли з пістолета водія Олександра Пікалова (він дивом вижив після шести влучань) і викрали його машину «Деу Нексія». Її відігнали в ліс біля Боромиків. Ще за два дні здобиччю злочинців став викрадений «Пежо 405». Опісля вони надумали вчинити розбійний напад на підприємця в Кобилянці Чернігівського району. Навіть навідалися туди на «розвідку», втім напередодні запланованого злочину в Рожнова зламалася машина. До того ж. побоюючись, що на його слід вийшла СБУ Ярослав відмовився від участі. Лунь із Корніцьким вирішили діяти самі. Анатолій спробував позичити машину в товариша, але не зміг. Тоді вирішив «роздобути її силою» — взяв пістолет і направився до пішохідного мосту на Десні, куди часто приїжджають відпочивальники (крім того, це недалеко від будинку, в якому Лунь із Корніцьким винаймали квартиру). На березі річки Лунь побачив «Ланоса» і чотирма пострілами застрелив його власників - 41-річного Олексія Сидоренка і 30-річну Валерію Лацкан. Викрадену машину душогуб підігнав до згаданого будинку, звідки Корніцький (який не знав про вбивство) виніс приготовлену сумку з автоматами і гранатами. Зловмисники рушили в Кобилянку, проте не доїхали. Ще в Чернігові (біля Красного мосту) іх зупинили і скрутили спецпризначенці. А пізніше в Боромиках заарештували і Рожнова.
На суді першої інстанції трійця заперечувала свою причетність до скоєного. Лунь пояснював, що опинився в машині вбитого подружжя випадково. Мовляв, знайомий попросив його відвезти сумку з речами «Ланосом», який він заздалегідь залишив біля пішохідного мосту. Корніцький розказував, що з усіх злочинів, що їм інкримінують, він мимоволі став свідком лише одного - нападу на таксиста. Втім його буцімто вчинили не знайомі йому люди. Рожнов - єдиний, хто визнав себе винним. Але не в серії автовикрадень і нападі на таксиста, а лише в зберіганні конопель, які знайшли в нього під час обшуку. Проте показання Олександра Пікалова (котрий упізнав зловмисників), відбитки пальців, вилучена зброя, десятки відео-записів, свідчення співкамерників Луня та Корніцького із СІЗО (яким вони проговорилися про злочини) та ще багато іншого вказували на беззаперечну вину обвинувачених. Зрештою ватажку банди присудили довічне, а Корніцькому і Рожнову — значні тюремні строки. Після цього засуджені намагалися оскаржити вирок.
До Чернігівського апеляційного суду надійшло одразу 5 скарг: три - від адвокатів і ще по одній - від Луня і Корніцького. Рожнов апеляції не подавав (лише його захисник, який просив скасувати вирок по всіх інкримінованих Ярославу статтях, окрім незаконного зберігання наркотиків). Скарги двох інших засуджених зводилися до того, що справа буцімто сфабрикована, а всі докази — штучно створені. Вони вимагали скасувати вирок і закрити провадження (або відправити його на повторний розгляд).
На засіданні Корніцький вів себе спокійно, а ось Лунь намагався тиснути на суддів вигукував: «Що ви тут судилище влаштували? Хочу повторний допит Пікалова! Чому Рожнова не доправили на суд?»
Та за законом Ярослава й не мали доправляти, бо він цього сам не хотів (тим паче питання про призначення йому більш суворого вироку не ставилося). А в повторному допиті Пікалова не було необхідності, оскільки суд дослідив його показання з наявних матеріалів справи. У підсумку колегія суддів дослідила провадження і дійшла одностайного висновку — залишити апеляційні скарги без задоволення, а вирок першої інстанції — без змін. Своє рішення Апеляційний суд детально обгрунтував в ухвалі на 46 сторінках. Вирок набрав законної сили. Щоправда, засуджені ще можуть подати касацію до Верховного Суду. На роздуми вони мають три місяці. Один з них вже висловив такий намір і попросив Деснянський суд надати йому можливість ознайомитись з усіма матеріалами справи, аби підготувати касаційну скаргу.
Газета “Гарт” від 09.02.2023, Юрій НІКІТІН
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.