Ця історія триває вже понад чотири роки, і ось нарешті в ній почав проглядатися логічний кінець. Можна навіть сказати, хепі-енд — будинок №29 на вулиці Добролюбова в Ніжині став комунальною власністю. І тепер лише війна заважає його мешканцям офіційно зареєструватися в ньому і приватизувати свої квартири. Втім про все по порядку.
***
Матеріал про боротьбу ніжинців з АТ «Укрзалізниця» за приміщення колишнього пункту технічного огляду станції Ніжин, яке підприємство свого часу добровільно віддало під житло, ми друкували 20 лютого 2020 року. Нагадаємо: пункт техогляду станції Ніжин із трьох будиночків розмістився між залізничними коліями поряд із вулицею Добролюбова. Ще у 2006 році начальник вагонного депо Дарниця Іван Кучерук звернувся до тодішнього голови Ніжинської міськради Михайла Приходька з проханням присвоїти цим будівлям поштову адресу, адже одна з них уже давно перетворилася на житлове приміщення. Адресу присвоїли, але одну на весь комплекс - вулиця Добролюбова, 29.
Звісно, віддали будинок пункту техогляду під житло людям тимчасово. Всі працівники «Укрзалізниці», які не мали власної оселі, стояли на квартирному обліку товариства, а в Ніжині саме почалося будівництво багатоквартирних будинків, тож пізніше всі мешканці будинку ПТО мали переселитися у власні квартири. В принципі, спочатку так і було — залізничники отримали власне житло і переїхали в нього, а в приміщення ПТО... заселилися їхні колеги. Дві родини — Журавлів і Юкових — живуть тут і зараз. Омріяні квартири дісталися далеко не всім, хто стояв у черзі...
— Я працювала на станції Ніжин, жила ж у Григоро-Іванівці Ніжинського району Так сталося, що в 1996 році мій будинок у селі згорів. Тодішній начальник станції Микола Носенко пішов мені назустріч — виділив оце приміщення, де я і живу із чоловіком. А ось зареєстрована в хаті, що згоріла. Хочу я лише одного — точно знати, що ніхто нас звідси не вижене, бо йти нам нікуди, - розповідає Надія Журавель.
Схожа ситуація і в родини Юкових. Працюють на залізниці Олександр та Олена давно: Олександр прийшов сюди в 1991-му, Олена — на рік пізніше, однак зібрати зі своїх зарплат суму, необхідну на купівлю житла, вони не можуть. Офіційно зареєстровані обоє в різних місцях, своїх же дочок — Амалію і Софію — зареєстрували у квартирі бабусі Наталії Волкової. Хоча їхня частина будинку на Добролюбова, 29 нічим не відрізняється від звичайних комфортних квартир (хороший ремонт, сучасні меблі, всі необхідні побутові вигоди), за документами він числився як нежитлове приміщення. Саме тому подружжя Юкових і вирішило боротися за свою домівку.
- Ми стільки років тут живемо! Стільки грошей вклали в облаштування цього помешкання. Поки працюємо, то ніхто не чіпає, а хто знає, що буде далі, — каже Олександр Юков. На отримання квартири вже й не розраховуємо. а тому дуже лячно, що на старості можемо опинитися на вулиці. Бо ж фактично живемо тут, як кажуть, на пташиних правах.
***
Здавалось би, в чому проблема? «Укрзалізниця» не користується цими приміщеннями. Майстерня, що поряд із будинком ПТО, закинута, видно, що сюди вже багато років ніхто навіть не заходив. Однак, коли справа дійшла до оформлення документів, виникли питання.
«Земельна ділянка, на якій розміщені будівлі на вулиці Добролюбова, 29, відноситься до земель товариства. Зазначений об'єкт нерухомого майна використовується у виробничій діяльності структурних підрозділів регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця». Будівлі внесені до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця». Згідно із ч. З ст. 10 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», товариство не має права бозоплатно передавати майно, внесене до його статутного капіталу, іншим юридичним чи фізичним особам», — відписали в АТ. Хоча... Як виявилося, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно об’єкт нерухомого майна на Добролюбова. 29 складається взагалі із двох (!) будівель - будівлі оглядачів вагонів і майстерні пункту техобслуговування. Будинку ж, у якому проживають Юкови і Надія Журавель з чоловіком, там взагалі немає!
Олександр та Софія Юкови у своїй квартирі
Обидві родини подали до Ніжинського міськрайонного суду заяви про визнання права власності на приміщення, в якому живуть, за набувальною давністю, однак нічого не вийшло. Будівля, хоч і стоїть на землі Ніжинської міської ради, має безпосередніх власників, до об’єктів комунальної власності не входить, а отже жодних маніпуляцій із нею міська влада провести не може. Принаймні так постійно говорили Юковим і Журавлям. Кілька років їхня справа блукала судами різних рівнів, однак так і не зрушила з місця. Аж поки... у Ніжині не змінилася влада.
— Попоходили ми в Ніжинську міськраду із проханням нам допомогти. Однак і тодішній міський голова Анатолій Лінник, і його заступник Григорій Олійник роками лише розводили руками, мовляв, приміщення не наше, а отже і зробити з ним ми нічого не можемо, каже Олександр Юков.
— Із тими ж запитаннями ми пішли і до нового очільника громади Олександра Кодоли. Якщо чесно, вже ні на що не сподівалися І тут виявилося, що розв'язати нашу проблему таки можна! Забігаючи наперед, скажу: наш будинок уже в комунальній власності! Проте сказати, що все було просто, не можна, адже для цього міськрада виконала чимало роботи.
— Дійсно, 12 травня минулого року на моє ім'я надійшов лист від Олександра Валерійовича Юкова з проханням прийняти будинок на вулиці Добролюбова, 29, у якому він проживає із 1996 року, у комунальну власність.
19 травня Управління комунального майна та земельних відносин міськради звернулося з листом до Департаменту майнової політики АТ «Українська залізниця» з проханням посприяти у прийнятті цієї будівлі в комунальну власність.
1 червня Департамент майнової політики АТ «Укрзалізниця» дав нам відповідь, що в товариства немає повноважень і правових підстав здійснювати дії щодо передачі в комунальну власність Ніжинської громади майна, яке не обліковується на його балансі. Тому 12 жовтня наказом відділу містобудування та архітектури «Про зміну адреси об’єктам нерухомого майна» будівлі на вулиці Добролюбова, 29 була присвоєна нова адреса — вулиця Добролюбова, 29-Б, а 21 грудня Ніжинська міська рада прийняла рішення «Про включення в перелік об’єктів комунальної власності Ніжинської територіальної громади в особі Ніжинської міської ради двоквартирного житлового будинку за адресою: м. Ніжин, вулиця Добролюбова, 29-Б», — пояснює ніжинський міський голова Олександр Кодола.
— 16 лютого цього року цей житловий будинок уже з новою адресою був внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно як комунальне майно Ніжинської територіальної громади.
- Ну хто б міг подумати, що на рішення цього питання потрібна лише, так би мовити, політична воля! Вперше на собі реально відчув, що влада може турбуватися про людей, — каже Олександр Юков. — Єдине - ми сподівалися, що офіційно зареєструємось тут, а потім приватизуємо свої квартири, але, на жаль, під час дії воєнного стану послуги з декларування чи реєстрації місця проживання тимчасово не надаються. Чекаємо. Втім радує вже й те, що виставити нас на вулицю «Укрзалізниця» не зможе. А там, дай бог. дочекаємось Перемоги і вже офіційно матимемо власне житло.
Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Ніжин, Укрзалізниця, будинок, Добролюбова, Юкова, Кодола