Волонтери з Мюнхена розшукують рідних 79-річно- о мешканця Кудрівки (на Сосниччині) Павла Хареби. Він приїхав у місто 8 серпня. Автобусом — як пасажир. На початку поїздки казав, що хоче відвідати могилу батька, який був льотчиком, і що на вокзалі його зустрінуть. У кінці — що не пам’ятає, чому приїхав. Телефона не мав. Із речей — тільки невеликий поліетиленовий пакет. Його відвезли у волонтерський табір для біженців.
Багато хто із земляків припускає: «У старого перемкнуло в голові». І тільки ті, хто знає його краще, переконані: Павло Опанасович вирушив за кордон, щоб здійснити мрію всього свого життя.
Останніх небагато: чоловік не любить відкривати душу. Розказував, що був льотчиком, працював на шахті. Про дружину, дітей не згадував. І вони за майже ЗО років (у Кудрівку повернувся в 90-х) нічим не нагадали про себе.
Про нього в селі говорять: дід на своїй хвилі. На приватизованих двох гектарах землі Павло Опанасович посадив парк, город теж засадив деревами. Не все прийнялося, але дещо росте. І не дай боже комусь зламати чи пошкодити деревце — вибігав із палкою, лопатою. Когось начебто навіть побив.
До холодів завжди ходить босоніж. «Ходить» — ключове слово.
Громадським транспортом не користується. Треба в Сосницю — йде 20 км (в один кінець) пішки.
— З одного боку, правильний чоловік, — кажуть у Кудрівці. - Не п'є, не курить. А з іншого — такий дивак. Воду визнає тільки з річки. Фільтрує, переганяє її, заготовляє на зиму.
Ще більше розмов було, коли дізналися, для чого односелець постійно купує тоненькі зошити в клітинку. Як виявилося: робить креслення літака.
— Це дійсно так, — підтверджує місцева староста Тетяна Гончаренко, якій Павло Опанасович показував свої розробки. — Звертався кілька разів і щодо створення льотного гуртка в селі. Мовляв, футболу — більш ніж треба, а для майбутніх льотчиків нічого немає. Був згоден стати інструктором.
На думку Тетяни Станіславівни, свою поїздку до Німеччини Павло Хареба спланував заздалегідь.
— Він постійно повторював, що на батьківщині від його проекту відмахуються. Казав: «От якби мені за кордон».
Оформив закордонний паспорт, купив квиток — і в дорогу. Навіть воєнний стан був на руку — серед біженців багато людей похилого віку. І ніяких ковідних довідок не треба.
Ще одна причина, яка могла підштовхнути до поїздки, — в авіаконструктора почав падати зір: імовірно, хотів презентувати свої креслення, поки ще трохи бачить.
Подбав і про спілкування. Спеціально звертався до фахівця з німецької мови, щоб той написав на окремих аркушах фрази на зразок «Мені потрібна допомога».
— Німецької Павло Опанасович не знає, зате літературною українською володіє чудово. Із сусідами спілкується нашим сільським суржиком, а прийде до старостату — тільки чистою українською, — говорить Тетяна Гончаренко.
Було в сільського авіаконструктора й прагнення освоїти комп'ютер. Та не вийшло: у місцевого юнака, до якого він звернувся по допомогу, забракло терпіння на надто повільні, як він вважав, темпи навчання дідуся.
Багатьом спроби Павла Хареби втілити в життя свою мрію видаються смішними. Та чоловікові ніколи не було до того діла. Літак — сенс його життя.
Зараз він усе ще в Мюнхені. Як розвиваються події, поки що не відомо. Єдина близька родичка Павла Опанасовича в Кудрівці — племінниця. Ладнають вони між собою не дуже. Забирати дядька з Німеччини вона не збирається.
Джерело: газета “Гарт” від 18.08.2022, Марія ІСАЧЕНКО, с. Кудрівка на Сосниччині. фото із соцмереж
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.