24 лютого цього року кардинально змінило наше життя — кожен у буквальному сенсі на собі відчув, що таке війна. Однак замість паніки, на яку розраховували рашисти, українці об’єдналися і почали активний спротив - хто на полі бою, а хто і в тилу. При цьому люди не шкодують ні сил, ні засобів заради наближення Перемоги, часто віддаючи найдорожче. Так, 75-річна прилучанка Ганна Голуб для допомоги ЗСУ вирішила віддати на благодійний аукціон сімейну реліквію — кролевецький рушник, якому 130 років!
Ганна Голуб передає родинний рушник Ользі Радаєвій
Скажемо зразу, розповідати про це Ганна Іллівна не дуже хотіла.
— Це ж не заради якоїсь вигоди чи слави, — пояснила. - Просто дуже хочеться чимось допомогти нашим хлопцям. Час від часу ми жертвуємо кілька десятків гривень, бо на більше з наших пенсій, на жаль, не розщедришся, але ж то таке... їм на передовій стільки всього потрібно! І всяка техніка, і зброя, і якісне обмундирування. Бо як подивишся, як молодих воїнів ховають... — Ганна Іллівна змахує сльозу. — Усе віддав би, щоб вони жили.
На старовинний рушник у скрині батьківської хати жінка натрапила два тижні тому.
— Моя мама померла дуже рано, мені 12 років лишень виповнилося. Разом із батьком і мачухою ми жили в Шевченковому нашого ж району. Коли не стало і їх, ми з чоловіком щороку їздили з Прилук у село город обробляти. Та останніх два роки сили вже не ті, буваємо там рідко. А до рідної ж хати тягне... І на кладовище до батьківських могил сходити хочеться. Ось два тижні тому й поїхали. Сіла я в хаті, відчинила скриню й почала перебирати речі. Кожна ж - це часточка мами, мачухи, батька... Хоч вони й були звичайними колгоспниками, якихось дорогих речей не нажили, та навіть і це нехитре добро для мене має величезне значення. Отак вкотре дістала я рушники, стала переглядані, аж бачу: на одному, кролевецькому, дата вибита - 1892. А я ж якось і уваги на це ніколи не звертала...
Кроловецькі рушники — дуже відомий вид тканих рушників, для яких характерне поєднання білого і червоного кольорів. Зазвичай на білому тлі густими червоними паралельними смугами ткався багатий орнамент — умовними знаками ткачі зображували навколишній світ. Почали виготовляти такі рушники ще в XVI столітті на Кролевеччині (Сумська область), звідки власне й пішла їхня назва.
— Забрала я той рушник додому. А за кілька днів випадково по місцевому телебаченню почула, що прилуцька волонтерка Ольга Радаєва збирає експонати для аукціону, гроші з якого підуть на допомогу ЗСУ. Ось і вирішила віддати той рушник, - посміхається Ганна Іллівна. — Нехай послужить нашим воїнам!
Волонтер благодійної організації «Мистецькі барви» працівниця Прилуцького міського будинку культури Ольга Радаєва з радістю прийняла цей щедрий подарунок.
— 24 лютого кожен із нас якоюсь мірою став волонтером, — констатує вона. — Так і ми задумались: а що можуть зробити артисти? Ми не вміємо воювати, не маємо навичок ведення дипломатичних переговорів, та ми можемо заробляти своїм талантом. Тому й почали об'єднувати артистів, музикантів, поетів та інших творчих людей з усієї України задля допомоги військовим. Так і виникла ідея з благодійним аукціоном. Приємно, що люди дуже активно до неї долучилися. Місцеві майстри і майстрині приносили різні вироби, створені власними руками, продавці пропонували товари зі своїх магазинів, фотографи дарували сертифікати на фотосесії, багато відомих людей надали для аукціону свої речі. Першим лотом, який ми продали, була джинсівка Володимира Шумка (актора «Жіночого кварталу». — Авт.). На ній він намалював портрет Тараса Шевченка зробив патріотичний напис. Разом із вишитим рушником нашої прилуцької майстрині Галини Сич ця джинсівка поїхала до Америки.
— Отакої! Перший же аукціон — і переможці одразу зі США?
— Кожні три дні ми публікуємо по три лоти на сторінках нашого Будинку культури в інстаграмі й у фейсбуці, - пояснює Ольга. — Ну а потім ці повідомлення поширюються різними групами. Зірки також робили репости на своїх сторінках. Отак інформація про наш аукціон дійшла до інших країн.
Рушника Ганни Голуб на аукціон поки що не виставили, але й він цілком може опинитися в будь-якому куточку світу. Як-не-як це старовинна річ, яка прикрасить навіть найкращу колекцію старожитностей.
Куди ж підуть гроші від продажу всіх цих цікавих речей? БО «Мистецькі барви” - із цим давно визначилась. Кошти мають піти на автівку Volkswagen Т4, яка служитиме одному з підрозділів ЗСУ, що зараз несе службу на Сході України. Серед захисників цього підрозділу чимало прилучан.
— Вартість цієї машини близько чотирьох тисяч доларів, - каже Ольга. — Поки що ми назбирали не дуже багато. Втім у нас не продано ще й четвертої частини лотів, тож сподіваємось, що скоро своєї мети ми таки досягнемо.
Якщо ви хочете підтримати прилуцьких волонтерів, але не маєте підходящих речей для їхнього аукціону, свою посильну допомогу можете перерахувати на картковий рахунок БО «Мистецькі барви» у ПриватБанку № 4246 0010 0098 2805.
— За будь-яку допомогу ми будемо дуже вдячні. Адже все це для наших захисників! — говорить Ольга Радаєва.
Джерело: газета “Гарт” від 11.08.2022, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.