GOROD.cn.ua

Усім «царям» назло, або спогади і роздуми про Крим

 

Нещодавно, «ревізуючи» книжкові полиці, натрапила на «Легенды Крыма», «Знакомство с Крымом», кольорову карту-путівник півострова. Книги й проспект я сама привезла з Південного берега Криму, повертаючись з його здравниць у 2007-му й 2012-му. Ті гостини в найпівнічні-ших субтропіках!.. Хіба вас забудеш? І хіба потьмяніє та казка у спогадах?..



Я так полюбила ту землю - край, де місцями море цілує гори, де переглядаються Велика й Мала Ведмедиці з їх земними символами - Аюдагом і Кастеллю, де серед невисоких гір схована Золота Колиска, де служила Іфігенія, білу мару якої, кажуть, бачать нерідко в місячні ночі й зараз. Де щоосені давали бал хризантеми... Де сходились шляхи народів, героїв і геніїв...

Я так мріяла, що ще не раз повернусь до Криму, де кількість пам’ятників і пам’яток на якусь там одиницю території досягала італійського рівня.

І де здоров’я само в тебе вливається вже з диханням. І що тоді обов’язково подарую собі те, що не змогла в попередні поїздки, - відвідаю Бахчисарай і Севастополь, Генуезьку фортецю в Судаку й Парадіз (Рай), проїдусь казковим трамваєм по Євпаторії, а з Сімферополя на Південний берег дістанусь не на таксі, а тролейбусом.

Я мріяла про це до лютого 2014-го, розкладаючи перед собою той кольоровий про-спект-путівник. А тоді. А тоді ті «зелені чоловічки» (ну, ми ж усі знали, хто вони насправді) Крим так нагло у нас відняли. Я сприйняла цей захват української землі і як крадіжку особисто в мене. І вже тоді знала, що нічого доброго Росія для Криму не зробить. Що тільки згубить родючі землі її скіфських степів, здравниці субтропіків й поставить під удар історичний спадок. Що буде весь півострів (а багато хто навіть з географів називає його островом) служити російською військовою базою.

Якраз світало. За вікнами потяга плив одноманітний пейзаж Сиваша. Молодий попутник, київський студент із Джанкоя, сказав мені:

- Ось зараз, зараз. Ось цей високий берег! Це вже Крим! Я ніколи не дозволяю собі пропустити цю «мітку» - з неї я вже на своїй Батьківщині. Нехай і малій.

Я йому дуже подякувала.

А детальне, піше, знайомство з Кримом починалось з Алушти, з її Професорського куточка. Кримська весна чарувала, а екскУрсій пропонувалось стільки, що голова обертом: на все не вистачить ні часу, ні грошей.

Але й не все, відверто кажучи, було в шоколаді. Продавці, що торгували сувенірною продукцією на набережній, вперто «не розуміли» української. Так само було й на ринку в Алушті. Звертатись російською попросили мене й у пансіонаті «Київ», куди й приїхала лікуватись. Я про ту просьбу частенько забувала, й повторювати, вже російською, доводилось.

Від Алушти я спершу була в захваті - Цей велетень Роман-Кош, як корона над містом! А воно таке древнє й таке молодесеньке від зелені, таке тісне й дзвінке! Такий захват був доки не проїхалась у громадській транспортині. Ні, тисняви не було - була «русская речь» в найганебнішому значенні цього словосполучення: матюк на матюкові, ще й матюком поганяє. В мене те, що називається, вуха зів'яли, й обличчя паленіло від сорому. Й хотілось вискочити з тролейбуса чимдуж! Оце так шана мові Пушкіна, Єсєніна й Леніна, яку нібито так шанують у Криму!

Другий тролейбус, яким каталась по Алушті, виявився таким же заматюкованим. Але тут вже захотілось просто сміятись. Наді мною нависли, хитаючись, дві моднєнні, показні «госпожи». Все при них: і босоніжки на шпильках, і манікюр з педікюром, і зачіски. і слово - через матюк. А про що говорили? Та про захист. кандидатських дисертацій. Тут справді - без коментарів.

Коли в пансіонаті лікарка спитала про враження від Криму, я й сказала, наскільки вражена алу-штинським лексиконом.

- Да здесь люди простые, русские без прикида. Только вот хорошо ли это?.

З алуштинських красот рекламували Приморський парк. Я теж туди дійшла. і ледь не зомліла, тільки ступивши на центральну алею. З лайтбордів, встановлених, либонь, через кожні 10-15 метрів, дивився. Янукович. Тоді ще не президент, і вже не прем'єр, а скандально відомий лідер Партії Регіонів. Що своєю нахабною поведінкою на президентських виборах довів Україну до Помаранчевої революції. і він оце вітає ветеранів з прийдешнім Днем Перемоги?!. Якби й було у кого спитати про це неподобство, я б не змогла: мене просто заціпило.

Дійшла до моря, повертаюсь назад. і тут не вірю своїм очам: з кожного лайтборда усміхається інший Янукович. Віктор Вікторович. Ага, той, що у Верховній Раді засідав. А пізніше гасав на раллі й по новгород-сіверській багнюці. А потім пішов під байкальський лід.

Роздивляюсь борди з обох боків. Так і є: з одного - старший Янукович, з другого - його скандально відомий синок-депутат. Що хто хоче цим сказати? Про передачу традиЦій з покоління в покоління? Чи заявка на велике політичне майбутнє Віктора Вікторовича?

- Чого це у вас у Приморському парку Янукович на Януковичі? За що їм така шана? - запитую зі скепсисом в адміністраторки у пансіонаті.

- Так верят же в него люди! Он же поведет страну по нужному пути. А Вы, извините, откуда? С Черниговщины? Так, вроде бы, тоже Русь, только Киевская.

Далі продовжувати розмову тут, зрозуміла, сенсу нема.

Більше я до алуштинського центру з тихого Професорського кУточка не вирУшала. Насолоджувалась природою, їздила на екскурсії, у політбаталії намагалась не вступати. Ласувала чебуреками від татарочки, що смажила їх на узбережжі разом зі своїм чоловіком. Травень вже захазайнував субтропічною спекою, а вона, молодесенька, навіть юнесенька, вся загорнена в національне, традиційне: широка сукня - до п'ят, рукави - до долонь, хустка - зверху до брів, знизу - майже до губ. На чоловіка свого, що заправляє коло мангалу, дивиться аж побожно. А він - уже із рясною сивиною на скронях, у вусах і бороді, щось видає, що побував у бувальцях ще тих. А тло з пляжу і пляжників ще піддає парі колориту.

- Хотя бы какая-то польза от возвращения татар в Крым! -каже мені жінка, очевидно, місцева. - Чебуреки-то настоящие!.. А то никак в толк не возьму: зачем было Украине их возвращать?..

і переводить свої дУмки в інше русло.

- А её Ассоль зовут. Как из сказки.

- Мені теж вони здаються якимись з казки. Але іншої, жорстокої. Сподіваюсь на щасливий кінець.

Щось, попри всю кримську казку, що жила тут сама по собі, було в Алушті мені не так. А що - зрозуміла я вже в Києві, на залізничному вокзалі. Вийшовши на перон, я звідусіль почула свою калинову й солов'їну. Перегукувались різні говірки. Чула й наше, чернігівське, й чисте черкаське, й подільський мотив, і наче від гуцул. і я зрозуміла: отут я вже удома! А там, в Алушті, не було відчуття домівки. Там наче застрягли у часі.

Гурзуф мені сподобався куди більше. Над ним теж здіймався загадковий Роман-Кош (вони з Алуштою біля його, підніжжя, тільки з різних боків). Й найвища кримська вершина показує тут іншу свою красу.

А над морем Аюдаг - може, Ведмідь (тобто, Велика Ведмедиця), може, Свята Гора. А під ним -«Артек».

Гурзувіти (так себе називають мешканці Гурзуфа) мені імпонували більше алуштинців. На мою українську всі місцеві жителі реагували природно, жоден не виявив «нерозуміння». А деякі випадки розчулювали.

Санаторій «Гурзуфський» на той час уже був розділений надвоє. Його частину - добре, що меншу -«прихватизував» Микола Азаров - знаменитий прем'єр уряду часів Януковича (той самий, який так глумився над українською - от хто, людоньки, справжній клоун!). Приватизував разом з басейном санаторію, який відтоді «Гурзуфський» мав орендувати в господаря. і разом з. музеєм Пушкіна (в тому будинку двоє століть тому мешкав молодий поет разом з Раєвським). Вхід до музею з тих пір був тільки в певні дні і години, ще й у супроводі гідів або музейників.

Культпрацівники санаторію нам те все відверто виклали. Розказали, що в Новоріччя до свого санаторію (насправді маєточку) навідується Азаров. Інколи і влітку буває. Тоді басейн для пацієнтів санаторію не працює. З цієї причини «Гурзуфський» он будує свій басейн, вирубавши для цього майже всю «священную рощу», згадувану Пушкіним (тобто, маслиновий гайок). А як санаторій та віднята його частина, з іншою назвою, працює виключно у літні місяці. До речі, парк санаторію, колись єдиний, - це частина знаменитого Нікітського ботанічного саду.

Озброївшись такою обіймою «найкорисніших» знань, виходжу на набережну, витягую мобілку і дзвоню чоловікові:

- Доброго дня! Тобі вітання від Ведмедя, ондечки лежить за Ада-ларами. А я ось за десяток метрів від хвіртки з прохідною санаторію, що належить Азарову. Його приватний басейн - на території нашого санаторію. Так, «Гурзуф-ського». Басейн колись йому, санаторію, і належав, доки на нього лапу не наклав Азаров. Тепер Азаров у ньому купається взимку Перед цим водУ зливають, басейн дезінфікують, драять. А зараз там купаюсь я. Уяви, як мені пощастило: басейн, де плаває сам Азаров, не може ж бути не найкращим! А над дорогою між азаровським санаторієм і морем - високий засклений перехід. Це щоб Азарову, як захоче влітку скупнутись у морі, не завдавали незручностей своїми питаннями й проханнями люди.

Вимикаю мобілку - і бачу, що неподалік молода пара, певно, закохані, чекають на мене.

- Извините, будьте добры. Но мы должны сделать замечание. Вот Вы говорили по телефону наичестейшую правду. Всё, до капельки, правда! Но не делайте так больше - не говорите о таких вещах на улице. Ни с кем-то, ни по телефону. Нам порою кажется, что уши здесь имеют не только стены, но и скамейки, деревья, заборы. Вот позвонили бы родным, когда вернулись в номер. Или рассказали бы обо всем «сольном крымском», когда вообще возвратились домой.

Наскільки ж я була розчулена і вдячна!..

Дораховував свої останні календарні листочки листопад. А на Південному березі Криму ніби теплий вересень. Десь ще зовсім літо, десь золота осінь. Щоб перечитувати «Евгения Онегина» (така природна тут забаганка), я вибрала місце під пам'ятником Пушкіну, поставленому, як казали, на місці, де він любив відпочивати. Звідси було видно море і проглядавсь через паркову зелень той будинок, де спинявсь поет. Цвіли чорнобривці, а платан, що пам'ятав ще Олександра Сергійовича, розчепірив свої дужі, тепер золоті, величезні долоні. Читати Пушкіна в такому місці - якої ще розкоші?

Сюди, на гойдалки, приводила молода вродлива гурзувітка свою донечку. Слово за слово - і ми розговорились. Спершу про те, хто ж таки спадкоємець Київської Руси. Й у цьому вона сприйняла мою позицію: таки ж Україна! Далі вона спитала мене, що вже я побачила в Криму і куди ще планую навідатись.

- У Бахчисарай і недалекі звідси палаци - Лівадійський та Александрівський.

- А, не ходіть у ті палаци!..

- Чому? - здивувалась я.

- Мій чоловік працює в туристичній сфері. і він дуже не любить кримських палаців. Каже, що там і досі царям служать.

В один з наступних днів я вирушила до Александрівського палацу - і була вражена тим, наскільки ж правими були та молода жінка і її чоловік.

Палац-замок, звісно ж, сподобався. Збудований уже останнім російським імператором, а названий в честь його батька

- Александра Мі. і ніхто ніколи з царської сім'ї цього палацу не удостоїв своїм візитом - на цьому літня екскурсоводка наголосила кілька разів і з таким жалем! Здавалось, що це її особиста як не трагедія, то драма.

- Вот здесь, - показувала на білу стелю, - были когда-то золоченые гербы Российской империи и Романовых.

- А почему же их не возобновили? - спитав один екскурсант.

- А Вы сами разве не догадываетесь? - іронічна посмішка застигла у вустах музейної працівниці. - Ответ же навиду! Все потому, что все теперь совсем другому государству принадлежит. Что им до нашей истории, они пишут «свою», - наголосила зі скепсисом на останньому слові.

- А то нічого, що це «чужоє вам государство» поставило тут, у Криму, на такий рівень тУристичну інфраструктуру? Стільки палаців, а ще більше храмів і монастирів повернули в життя, відродили! Стільки туристичних стежок! і це вже після 91-го року, - кажу обурено.

Як не дивно, мені ніхто не заперечив. А одна жінка сказала:

- Які герби тут мають бути, це питання спірне. Точніше, неоднозначне.

Та жінка дігнала мене по дорозі до траси.

- Ви праві в тому, хто тут більше відродив. Я не кримчанка, я із Рівненщини, але жила тут, у Мас-сандрі, У 80-их. і от приїхала - і Криму не впізнаю. Хіба тоді був такий вибір куди поїхати, що подивитись?

Пару політичних суперечок було у мене у своєму ж номері. Кімнату у старовинному корпусі, архітектурній пам'ятці, ми ділили з тезкою, Галиною Петрівною, із Сімферополя (колись я опишу її долю - вона важка і цікава). В неї було дуже багато претензій до України. і якби не Янукович, тоді президент, на її думку, все б давно заграбастала Америка. А до Януковича багато бід Українці натворили.

- От як можна було повертати в Крим татар? Це ж добре, що в цьому санаторії їх працює мало. А як це, що податки з Криму йдуть у Київ?.. Нехай і не всі, так що? А як це, що в школах тепер не вчать Чернишевського й Герцена? і нащо змушують усіх учити українську мову?..

Зміна була «шахтарською», тобто більшість відпочивальників - із шахт Донбасу. Після вечері вони збирались біля фонтана Нюкти і співали:

- Вышел в степь донецкую Парень молодой.

Звичайно ж, співав кожен про себе. Хоча одна жінка з тих же країв, сказала, що то вони Януковича уславлюють. і те їй подобалось...

Ті з шахтарів, з ким познайомилась, мені запам’ятались тільки добрим. Сергій, забійник із печально знаменитої шахти імені Засядька, розказував, як нехтують на шахтах безпекою. і казав:

- І при чому тут Київ? - а на нього всі кивають! У шахт є й адміністрація, й господарі. Могли б і не гнатися за надприбутками.

Іван Петрович - людина рідкісної професії: він визначав і розмічував, де в глибині копальні прокладати «нові коридори». і заодно пасічник, і майстер зробити з меду продукцію. Скільки медів він привіз до санаторію: акацієвий, з різноцвіту, липовий, гречаний, з буркуну й конюшини, соняшниковий. Щоб пригощати всіх, кого тільки можна. Баночки з медами залишав на столі в їдальні. і спробуй не пригостись - образиш Івана Петровича так, що дуже буде тобі за свою черствість соромно!

Від Івана Петровича я привезла додому маленьку баночку горіхів у перетертому меду й рецепт гарячої зимової окрошки. Це, може, солянка, а може, різновид розсольника - але як не назви, все одно надзвичайно смачно!

Як вони всі тепер? У себе удома чи завіяні вітром війни на інші українські терени? Яким богам тепер моляться? Невже новому цареві з Московії?

А вся Росія - а дійсно, правильніше все ж таки казати б Московія, а де-факто це і є царство, Московське царство - «такоє гасударства, где без гасударя ну никак». Після путчу серпня-1991 яке восхваляння було династії Романових, яка «реабілітація»! «Червоних царів» лаяли нєдовго, і щось дуже стрімко над Росією «свежий ветер пролетел». Єльцинська відлига заморозилась путінською тиранією - видно, вона росіян більш влаштовує. Цей «звір огидної породи, Лох-Нєсс холодної Нєви», як його охарактеризувала Ліна Костєнко. А ще давно вона нас застерегла:

Колись у греків Янус був дволикий,
А в цих орел двоглавий - заклює!

Післязавтра - хороше свято, День соборності України. З тих пір, як у 90-их утвердилось у нас, воно сприймалось як день єднання Східної й Західної України. Сьогодні мости треба наводити не по Дніпру чи Збручу. Сьогодні «водорозділ» іде по так званій «лінії розмежування» на Донеччині, Луганщині. Сьогодні злуки з «материковою Україною» чекає захоплений «старшим братом» Крим. Як боляче, що Україна не єдина! На мапі, на терені і в умах. Як тривожно, що «нєситим оком» «цар» зазирає й на всю Україну, а від російського народу, серед якого, певно, в кожного з нас є кровна рідня, нам, українцям, підтримки фактично ніякої.

Тож будьмо пильні. і мужні.

Оце недавно я збагнула прохання до мудрих покійної мужньої росіянки Валерії Новодворської: «.А Україну бережіть. Україна - це надія людства.». і знову -через дев’ять років! - розгорнула перед собою карту-схему туристичного Криму. Й дозволила собі помріяти: настане день - і я знову вирушу на Сімферополь, а звідти тролейбусом кудись на Південний берег - нашого, знову вільного, українського Криму (а мрії, думки - вони ж матеріальні!). і там уже ніде, в жоднісінькому куточку, не служитимуть царям.

Районна газета «Сіверський Край» №3 (11599) від 20 січня 2022, Галина Незабудка

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Крим, Україна