Рік, що минає, насичений «зальотами» поліцейських. Не всі капосні вчинки стали відомі. Кажуть, що деяким правоохоронцям вдалося не потрапити під дисциплінарне покарання чи кримінал, а написати рапорти за власним бажанням і звільнитися з органів внутрішніх справ. Проте не всім.
1. «Допитав» свідка, який вже два роки мертвий
28-річному Олексію Коваленку, колишньому оперуповноваженому Варвинського відділення поліції за службове підроблення суд дав 850 гривень штрафу.
Йому доручили допитати свідка у справі про угон транспортного засобу. Та опер не пішов. А сам написав покази, нібито надані свідком. Ще й розписався від його імені. І все б нічого, якби згодом не випливло, що той. кого начебто допитав Коваленко, майже два з половиною роки тому помер.
2. Поліцейські Микола Вінніченко та його товариш Олександр Гуза розбилися на «Жигулях»
7 серпня ввечері «ВАЗ-2104» рухався з боку Березни в напрямку Сновська. Там були 37-річний Микола Вінніченко, поліцейський Менського відділу поліції, і 39-річний Олександр Гуза. За десять кілометрів від стели, що розділяє Меншину та Сновщину, автівка виїхала на узбіччя і врізалася в дерево. Удар був такої сили, що обидва чоловіки вилетіли з автомобіля. Аварію побачив проїжджий, він і викликав поліцію.
Гуза загинув на місці, Вінніченка відвезли в Чернігів до лікарні. Тоді ходили чутки, що правоохоронець був нетверезим.
ДБР (Держбюро розслідувань) відкрило провадження за частиною g етапі 286 Кримінального кодексу «Порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть людини». Слідчий встановлює, хто саме з чоловіків перебував за кермом легковика.
Автомобіль записаний на дружину Вінніченка.
Напівсиротами лишилося двоє дітей Олександра Гузи.
3. Дмитра Манойлика та Святослава Дошка підозрюють, що «доїли» водіїв
28 вересня прилуцьких поліцейських Дмитра Манойлика та 'Святослава Дешка затримали слідчі територіального управління ДБР та співробітники департаменту внутрішньої безпеки. Слідчі вилучили чорнові записи та вісім тисяч доларів. Підозрюють, що поліцейські, нехтуючи своїми службовими обов’язками, систематично вимагали хабарі від водіїв за не притягнення їх до адміністративної відповідальності за керування транспортом у нетверезому стані. Працювали виключно у проміжках з 9.00 до 11.00, коли місцеві мешканці, які напередодні вживали алкоголь, ще мали ознаки сп’яніння. Замість принципового реагування поліцейські погрожували штрафом та позбавленням права керування. Вимагали від водіїв від 300 до 500 доларів за нескладання протоколів. Решту робочого дня займалися особистими справами. Кажуть, так себе поводили не без відома керівництва. Після затримання обох ДБРівці нагрянули і до кабінету начальника Прилуцького міськрайонного відділу поліції Назара Парація. Невдовзі він пішов з цієї посади. Нині в Прилуках керує Олександр Шульга.
4. Керівника патрульних Андрія Думича відсторонили
33-річного Андрія Думича, начальника управління патрульної поліції Чернігівської області, 33-річного Дениса Грищенка та 48-річного Олексія Зотова, двох його заступників, відсторонили від посади на час розслідування вбивства, що сталося в Чернігові в ніч проти 2 жовтня.
Тоді поліцейські Артур Єрохін та Володимир Савон (куми) увечері відпочивали в боулінг-клубі. Потім пішли до супермаркету «АТБ». Зустрілися з підлітками. Виник конфлікт. Почалася шарпанина. На підмогу хлопцю прибігли знайомі. Підігріті алкоголем сторони затіяли розбірки. Поліцію викликала і охорона супермаркету, і перехожі. П’ять разів приїздив наряд. Та не забрали нікого. Поговорили й поїхали. А невдовзі юнаки до смерті забили Артура Єрохіна. Володимира Савона'відлупцювали. Лише після того, як уже був труп, відреагували, почали шукати підозрюваних. Наслідок — четверо хлопців, котрим від 16 до 18 років, під слідством і їм загрожує по 15 років тюрми. Без батька лишилося двоє дітей Артура Єрохіна.
Коли почалося службове розслідування, під «роздачу» потрапили двоє патрульних — 26-річний Дмитро Канцеляренко та 29-річний Юрій Гайовий, які приїздили на виклик. їх звинувачують у залишенні в небезпеці (стаття 135 Кримінального кодексу). Обом загрожує до двох років ув’язнення.
Патрульні опинилися під слідством тому, що потрапили на відеокамери. А інші екіпажі, які приїздили і «ні хріна» не зробили, — ні. Відбулися отриманням «звіздюлей».
У Чернігів з Івано-Франківська прислали нового очільника патрульної поліції Миколу Прищепу. Він покидцо в. о. Та, кажуть, Думич уже не повернеться до Чернігова. Бо за цей рік багато «косяків» щодо служби було в його підлеглих. То чоловіка в квартирі в Чернігові застрелили, бо кинувся на них з ножем. То постанов понави-писували нібито за порушення правил дорожнього руху, які потім суди повідміняли.
І самій патрульній доводилося скасовувати свої постанови, бо водії оскаржували їх. То двох патрульних, Максима Кравця та Павла Макуху, у Чернігові впіймали при отриманні хабаря у 12 тисяч гривень.
5. Правоохоронці не знайшли адресу. Тим часом чоловік убив дружину
У селі Кладьківка на Куликівщині без матері залишилося четверо дітей: старшокласник Максим, 9-річний Іван, семирічна Катя та дворічний Захар.
13 листопада їхню матір, 32-річну Ірину Крутько, у хаті забив до смерті співмешканець, 45-річний Сергій Хаустов, батько найменшої дитини. Він часто ревнував дружину і завжди знаходив привід повчити життю. Торік на добу зачинив у погребі. Не раз жінка ходила в синцях. Раніше через це домашнє насильство до них двічі приїздила поліція. Та, кажуть, згодом жінка забирала заяви, і Хаустов уникав покарання. Діставалося від вітчима Вані і Каті. Він не любив їх, називав «щенками». Старший Максим живе в бабусі. Отож йому було спокійніше, ніж сестрі та брату.
Увечері, коли Хаустов почав лупцювати Ірину, Максим о 20.00 подзвонив у поліцію. Сказав, що вітчим б’є маму. Назвав село, прізвище і адресу: Щорса, 31. Поліцейські о 20.48 заїхали в село. За їх версією, вони заходили в три хати, де горіло світло. Адресу, де мешкає така родина, їм не підказали. Як виявилося, вулицю Щорса перейменували. Хоча в Кладьківці — до 300 жителів. І всі про всіх усе знають. Та й багатодітних родин не так уже й багато. До того ж поліція вже була в будинку сім’ї Крутько-Хаустова. Покаталися селом хвилин 20-25, увімкнули проблискові маячки і поїхали з Кладьківки. А тим часом Хаустов продовжував бити дружину. Примушував саму змивати кров. А коли непритомніла, відливав водою. І все при дітях. Після від’їзду поліції побиття тривало ще чотири години. Якби правоохоронці зайшли до хати і забрали негідника, жінка залишилася б живою. А так, о пів на другу ночі Хаустов подзвонив колишньому сільському голові, що вбив Ірину, і щоб його не шукали. А ексголова вже повідомив поліцію.
— 15 листопада ДБР внесло до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформацію за фактом службової недбалості (частина 2 етапі 367 Кримінального кодексу) правоохоронців, котрі виїхали на виклик дитини, але так і не доїхали до місця призначення, — повідомила Наталія ІУІЕЛЕНЬ, прессекретар територіального управління ДБР в Києві. — Слідство направило запит до Національної поліції, яка має надати повну інформацію про екіпаж, аудіозапис виклику на лінію «102», про трекінг маршруту поліцейських та іншу, — додала вона.
У ТЕМУ
Маленька дівчинка знайшла в пісочниці пістолет Макарова, сидить, грається...
Повз неї проходить поліцейський, і вона питає:
— Дядечку, це не ваш пістолетик?
Поліцейський, не дивлячись, відповідає:
— Ні, дівчинко, це не мій пістолетик. Я свій пістолетик загубив!
«ВісникЧ» №50 (1857) від 16 грудня 2021, Валентина Остерська
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.