Щось давно не видно буслів на стовпах край дороги. Тільки спустілі гнізда. Чи не зарано полетіли, через раптове похолодання?
— Ні, все вчасно, — не згоден зоолог Андрій Сагайдак, директор природничого центру «Міжрічинська пуща». 15 років Андрій Васильович був директором «Регіонального ландшафтного парку «Межирічинський». — Білі лелеки (вони ж бусли) відлетіли в серпні. Бачив велике скупчення 15 чи 18 серпня біля села Отрохів (на Козелеччині). Бусли перед відльотом групуються. Пролітали над нами зграєю, вони не шикуються в ключ. Хоча в цьому році через холоди пташенята лелек вивелися дуже пізно. Перший виліт зазвичай в районі свята Петра і Павла, 12 липня. А цей рік лелеченята вперше вилітали з гнізда на початку серпня, а в середині вже й полетіли.
Решта птахів більш-менш ще на місці.
— А качки? На них зараз відкрите полювання.
— Качка перелітна. Під час міграції мисливці відрізняють нашу качку і північну. Кажуть, північний крижень (підвид дикої качки. — Авт.) жирніший. Але з півночі качки ще не потяглися, вони з’являються, коли вже морозить ночами. Зараз перше похолодання було малотривалим, тепла осінь ще буде.
Інші види качок — лиска, чирянка мала і велика, широконоска — вже починають збиратися у зграї на великих водоймах, готуються. Качки дуже довго тримаються — і аж коли водойми беруться льодом — тоді відлітають остаточно. Далеко не летять, можуть зимувати на півдні України або в Європі.
Сірих гусей, що гніздяться в нас, у верхів’ях Київського водосховища, тут вже нема. З початком сезону полювання (7 серпня) починають відкочовувати на південь.
Лебеді виводяться тут, на заводях водосховища, придес-нянських озерах. Вони ще на місці, молоді навіть не перелиняли з сірого в біле. На незамерзлих водоймах можуть триматися до снігу або зимувати на технічних теплих водоймах, ще як і люди їх підгодовують...
Журавель сірий у нас гніздиться. Відлітають набагато пізніше. А навесні будуть у нас першими, на початку березня.
А лелекам треба комахи, миші, жаби — тому покидають Україну до холодів. Лелеки зимують на африканському континенті, деякі летять аж до Південної Африки. Повертаються в квітні, по одному чи парами.
Журавлі відлітатимуть в середині жовтня, на Покрову. Їх відліт попереджає про серйозні похолодання. Полетіли ключі журавлів, гусей, і через добу-дві можуть з’явитися перші сніжинки. Коли вже холодно, і ми бачимо в небі ключі, то з Білорусі, Прибалтики скандинавські журавлі пролітають над нами. В Межрічинському знаходяться долини двох річок — Дніпра і Десни, і вони слугують для птахів міграційними коридорами. Особливо водоплавні переміщуються вздовж великих річок.
Чаплі також відлітають пізно. У нас їх кілька видів: сіра, біла. Є ще нічна чапля — бугай, камуфляжного забарвлення,-
Червонокнижні — сірий журавель і чорний лелека. Бачив позавчора двох. Вже гнізда покинули, але ще тут. І прилітають вони пізніше за білих, пізніше починають гніздитися. Чорний лелека живиться не на полях, як білий, а на мілководних озерах.
Територія «Регіонального ландшафтного парку «Межирічинський» — 76 тисяч гектарів. Знаходиться між Київським водосховищем і річкою Десною. Тягнеться від селища Десни до Гончарівського.
Олена Гобанова, «ВісникЧ» №37 (1844) від 16 вересня 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.