Чернігівська письменниця Олена Печорна не стримує радості, днями вийшла друком її нова книга "У затінку земної жінки", над нею авторка працювала близько року, у своєму романі Олена через своїх героїнь поєднала два часових простори: сучасність та роки Другої світової війни.
- Мені дуже хотілося показати, знаєте, оту жіночу суть в різні епохи. Головна героїня сучасності - Жанна, журналіст, вона дуже успішна жінка, яка зробила себе. Проте так склалися обставини, що вона мусить приїздити до Куликівської ОТГ, лишається в Куликівці, і отримує замовлення написати про ось цю жінку, австрійку з українською долею Франциску Франсівну Пономаренко. В її житті зараз дуже непростий період і як відповіді на питання сучасності, вона знаходить у минулому.
Поштовхом для написання книги стала історія реальної жінки австрійки Франциски Пономаренко, яка у часи Другої світової війни врятувала українське село. Вона одна з центральних героїв книги.
- Ця австрійка, то так склалася доля, закохалася в нашого українця, горбівчанина, Захара Пономаренко, він був полонений у часи Першої світової війни і вони там познайомилися в Австрії, створили сім'ю, народилися дітки. А потім приїздив сюди сім'єю, показати своїм батькам, познайомитися. І тут народжується ще один синочок, а оскільки це вже була Українська Радянська Соціалістична Республіка, дитину просто не випустили, тому що він був як громадянин Радянського Союзу і зрозуміло що перед нею постав вибір, або повертатися до свого родинного гніздечка. Але залишити сина вона не змогла, вона лишилася тут і здавалося відчай. Я уявляю наскільки це була прірва цивілізаційної між Австрією того часу, це був далекий навесні 1923 року. І Україна де тиф, ну порівняти тут складно. Я уявляю що вона відчувала, але вона лишилася і потім колись прийшов цей цикл у роки Другої світової війни. Чому у затінку? Тому що у затінку її серця сховалося ціле село, вона просто його врятувала.
Щоб написати книгу Олена Печорна особисто їздила у село Горбове, де донині працює школа, в якій викладала Франциска Франсівна.
- Ми заїхали одразу на кладовище, побачили могилу Францискі Франсівни, я ще брала фотопарат, трошечкі фотографувала. Відвезли на те місце де був будинок, в якому вона жила, там вже його немає. Проте показали схожі будиночки, які лишилися десь так, щоб я хоча б приблизно уявляла, а також показали будиночки її донечок. На жаль їх уже немає в живих. Проте я постоїла, відчула оцю енергію.
В якості ілюстрації до роману увійшли документальні світлини Франциски Пономаренко та її родини. Перший наклад книги становить близько три з половиною тисячі примірників. Роман можна буде купити у книгарнях Чернігова вже у серпні.
Джерело: телеканал «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.