GOROD.cn.ua

Товкти просо в ступі, носити воду коромислом – у Батурині запрацював інтерактивний музей

Чому якщо товкти просо в ступі, це може замінити кардіотренування, а якщо носити воду коромислом – це робить ходу більш граційною. Сьогодні в Батурині відкрили новий музей «Козацький Двір». Його ідея – відобразити побут заможної козацької родини, яка жила півтори сотні років тому. Музей інтерактивний – можна не просто побачити, як люди жили раніше, а й спробувати попрацювати, як це робили вони.



«Такий собі тренажер – так жінка мала зробити 600 разів, щоб змолоти, наприклад мак на пиріжки і тримала себе в формі. Це на ноги – такі кардіонавантаження», – розповідає Марина Хармак, співробітниця заповідника «Гетьманська столиця».

Марина Хармак показує, як працює ступа. В такій товкли зернові. Каже, сторіччя тому фізичні вправи жінкам замінювала робота по господарству.

«Ручний млин також буде атракцією. Кожен відвідувач зможе змолоти борошно. На млині теж, до речі, потрібно гарну фізичну силу мати,щоб змолоти».

Знаряддя селянської праці розмістили в клуні на «Козацькому дворі». А в коморі – атракції з меншим фізичним навантаженням для господині, каже співробітниця музею Оксана Ломко.

«Вона сюди заходить, робить все, що їй потрібно, і потім повертається до світлиці, до головного будинку. Тут можна побачити і сито, і мірник для борошна, відра, глечики».

В музеї показаний побут родини заможної, тому кухонне начиння – різноманітне, каже Оксана, і його багато. Зі вмісту комори також можна зрозуміти, які напої та наїдки вживали в козацькій родині.

«Можете бачити зубрівку, яка і зараз досить популярна. Сивуха, калганівка, настоянка на вишнях. Тут було сало, підвішена ковбаска».

«Світлиця – це найголовніша кімната будинку. Тут є два головних місця: це покуть, де проходило все життя, від народження, всі свята, і тут проводили з земного життя. Навпроти, по паралелі. Наступний відомий об’єкт – піч. Вона давала тепло, була годувальницею».

За задумкою музейників, у хаті відтворений побут батуринської козацької родини кінця ХІХ століття, а її господарі були людьми заможними і патріотичними.

Близько опівдня поріг нового музею в Батурині переступили перші відвідувачі. Лесю зацікавило, як це носити воду коромислом. Спробувала.

«Несе Леся воду в даний момент. Галі я співчуваю, яка носила воду коромислом. Чудовий музей, всім рекомендую. Експонати дуже, антураж природний і інтерактивність, бачите яка», – розповідає про враження Леся Шовкун, відвідувачка.

«Пишаюся своїм народом, який все це зберіг, який це все продукував і доніс до нашого часу», – говорить Ірина Лобовик, відвідувачка музею.

Ідея створення музею у співробітників Гетьманської столиці з’явилась у 2015 році. Через шість років її вдалось реалізувати, каже Тетяна Кербут, головна архітекторка заповідника «Гетьманська столиця».

«Ми не показували історію українського козака, який є складовою української держави і без якого ця держава не могла б існувати. Саме тому ми впевнені, що турист сюди піде, і він захоче побачити життя простого українського козака».

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Батурин, музей «Козацький Двір», UA: Чернігів