GOROD.cn.ua

У історичному музеї презентували нове видання Літопису Самійла Величка

Більше тисячі сторінок стилізованих під стародрук – один з монументальних творів козацької історіографії XVII-XVIII століть. Нове видання Літопису Самійла Величка презентували в чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського.



Олена Багро, кандидатка історичних наук, дослідниця історії Гетьманщини: «Працювали з 2009 року. Це було дуже довго, якийсь період без нас – до 2012, а потім буквально з 2019, буквально за півтори роки, ми це все мали опрацювати, набрати, звірити текст з тим, що було ХІХ столітті та з оригіналом».

Написаний канцеляристом війська Запорозького Літопис охоплює події 1620-1700 років. Тут вміщені унікальні документи та свідчення доби козаччини. Для роботи над такими цінними матеріалами залучили одразу дві команди науковців, одна з яких працювала в Петербурзі.

Андрій Бовгиря, старший науковий співробітник інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук: «Вони досліджували оригінал, його структуру, його фізичний стан в філіграні, аналіз паперу, навіть аналіз воску, пилку, який попадав в процесі написання цього твору 300 років тому. Робився хімічний аналіз, і це допомагало визначати вік рукопису, особливості його компонування та інше. В Києві ми працювали над сканами».

За словами Андрія Бовгиря дослідники не планують зупинятися лише на одному томі літопису. Вже триває робота над другим.

Олена Багро, кандидатка історичних наук, дослідниця історії Гетьманщини: «Цим Літописом ми зробили його так би мовити фізичне, основне тіло, тепер нашим завданням є дослідження. І планується другий том. Я думаю, він буде не менший по об’єму, ніж цей, в якому будуть власне дослідження ідеології, способи дослідження висвітлення історичних подій, аналіз почерків».

Ознайомитись з Літописом Самійла Величка можна у чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Літопис Самійла Величка, історичний музей, «Дитинець»