Ох і прохолодний якийсь квітень у цьому році! Тиждень залишився до його закінчення, а справжнє тепло ніяк не приходить! У минулі роки наче не таким був середульший місяць весни. Хоча… За останні 20 років по Чернігівській області протягом вегетаційного періоду середня місячна температура повітря здебільшого була близькою до норми та вищою за норму, і лише у 10 випадках – нижчою за норму. Найтепліше було у квітні 2001, 2008, 2012, 2016 та 2018 років, коли середньомісячна температура повітря перевищувала середні багаторічні значення на 2-5º, а найхолоднішим видався квітень 2003 року, коли середньомісячна температура повітря була нижчою за середні багаторічні значення на 2-3º. Чи поб’є рекорди квітень 2021-го? Побачимо.
А поки-що констатуємо факти, надані відповідними службами. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, з початку цього тижня на погоду області впливав циклон, який з Туреччини переміщався на західні райони європейської території Росії. Тому на Чернігівщині йшли невеликі та помірні дощі, а температура повітря вдень не перевищувала 8-12º тепла. Вночі четверга на погоду впливав теплий сектор північного циклону, тому у південно-західних та південно-східних районах пройшов помірний дощ, вітер переважав південно-західний. Чи теплішатиме нарешті? Синоптики спрогнозували наступне.
23 квітня по Чернігівській області буде хмарна погода з проясненнями, вночі короткочасний дощ, вдень – місцями короткочасний дощ, місцями гроза. Вітер дутиме західний 7-12 м/с. Температура: вночі 3-8º, вдень 7-12º тепла. По Чернігову також буде хмарна погода з проясненнями, вночі короткочасний дощ, вдень без істотних опадів. Вітер західний. Температура: вночі 5-7º, вдень 9-11º тепла.
На вихідних, 24 та 25 квітня, буде хмарна погода з проясненнями, вночі без істотних опадів, вдень невеликі опади. Вітер північно-західний 7-12 м/с. Температура: вночі заморозки до -5º, вдень 4-9º тепла.
26 та 27 квітня буде без істотних опадів, лише вдень 26 квітня очікуються невеликі опади. Температура: вночі заморозки 0-5º, вдень 26 квітня 4-9º, 27 квітня 7-12º тепла.
Народний календар
22 квітня вшановується пам'ять святого мученика Вадима, архімандрита. У давнину цього дня розпочинався вигін худоби в поле. Була й традиція у селян обходити джерела і проговорювати: «Підземна водиця, відкриваємо тобі шляхи зовнішні». Наші пращури примітили: якщо до цього дня ще не встановилась стабільна тепла погода, то можна було очікувати сухого літа.
23 квітня відзначається день пам'яті святих мучеників Терентія, Помпія та ін. У цей день у давнину спостерігали за сонцем і примічали: якщо сонце зійде червоне у туманному серпанку, то рік буде хлібородним, якщо «викотиться з-за гори» – доведеться переорювати озиме поле і пересівати його яровими.
24 квітня вшановується пам'ять святого мученика Антипа, єпископа Пергамо-Асійського. Антипа називали Половодом і казали: «Антип без води і холод – засіки без зерна і голод». Із цих спостережень випливало: якщо до цього дня води було мало, то весна затяжною буде, а літо поганим.
25 квітня вшановується пам'ять святого мученика Василя, сповідника, єпископа Парійського. З цього дня вже ставало набагато тепліше, земля прогрівалася, сохла, тому в народі говорили: «Василь землю парить». Наші пращури спостерігали за вербою: якщо вона вже розпушилась, то сильного холоду більше не буде.
26 квітня – День пам'яті Чорнобильської трагедії. Відзначається день пам'яті святої мучениці Фомаїди Єгипетської. У народі Фомаїда вважається приборкувачкою пристрастей. В народі цей день називали Фомаїдою-Медункою, бо о цій порі особливо рясно зацвітала в наших лісах дивовижно красива квітка – медунка.
Диво дивне, дивина –
Де поділася весна?
Ми гуртом її шукали
І до сонечка гукали:
«Подивись-но з висоти,
Де нам весноньку знайти?»
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.