Відтепер сміття з подвір’я, опале листя, відходи з кухні та недоїдки з навчально-реабілітаційного центру №2 у Чернігові не їхатимуть на сміттєзвалище. А за допомогою компостного контейнера і каліфорнійських черв’яків перетвориться на біогумус.
Світлана Потоцька, голова ЧОО українського товариства охорони природи, кандидатка біологічних наук: «Черв’яки виділяють спеціальну речовину, яка не дає такого характерного запаху при гнитті органіки на сміттєзвалищі. Вони самі по собі стирильні і таким чином утворюється біогумус, який має дуже велику кільсть речовин, які потрібні для росту і розвитку рослин».
Такий компост разом з черв’яками ЧНРЦ №2 отримав завдяки співпраці з товариством охорони природи в рамках проєкту ПРОООН. Це не тільки виховна робота з дітьми, а й профорієнтаційна, кажуть у закладі.
Регіна Гусак, директорка ЧНРЦ №2: «У нас є такий навчальний предмет – квіткарство. А по-друге, наші учні-випускники зараз із задоволенням закінчують і здобувають професію озеленювач, тобто вони вже будуть працювати за цим фахом».
Ферми компостування нині дуже актуально, особливо в умовах міста. Оскільки гниття органіки на сміттєзвалищах несе цілу низку негативних факторів, серед яких і забруднення підземних вод. В компост може піти те, що інакше б згоріло у дворах недобросовісних містян та містянок, або ж поїхало на смітник. А так органічне сміття може ще й принести користь.
Світлана Потоцька, голова ЧОО українського товариства охорони природи, кандидатка біологічних наук: «При 5 тоннах органічної речовини, 3 тонни якісного біогумусу».
Регіна Гусак, директорка ЧНРЦ №2: «Тільки дві доби у нас облаштований цей компостер, а вже сусіди з приватного сектору цікавляться: «А чи можна і нам приносити своє листя, щоб ви з учнями компостували, а ми потім будемо теж це добриво використовувати».
Біогумус в навчально-реабілітаційному центрі планують використовувати на своїх клумбах. Але вже мають амбітні плани. Й навіть домовленості про розширення.
Регіна Гусак, директорка ЧНРЦ №2: «У нас є вже домовленості з АТП-2528 про те, що вони закуплять нам іще декілька компостерів. І ми вже на такій більшій основі будемо робити серйозний цей компост. І будемо допомагати і надавати цей компост нашому місту на наші міські клумби».
Ці черв’яки живучі й продуктивні. На зиму ж їх треба переставляти в тепліше приміщення, або просто накрити агроволокном.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.