«Газ під ключ»: етапи підключення до газових мереж. Як обрати ефективне обладнання.
Вторник, 13 Апреля 2021 15:03 | Просмотров: 2486 | Обновлено 13 Апреля 2021 15:42
АКТУАЛЬНО
У попередній публікації «Газ «під ключ». Зручно, вигідно, безпечно» ми писали про перші кроки для тих, хто вирішив газифікувати свою нерухомість – від приватного будинку до промислового об’єкта. У цій статті розповідаємо про етапи підключення до газових мереж. Їх 2: будівництво зовнішніх і внутрішніх мереж газопостачання.
Газові мережі зовнішнього газопостачання – це мережі від місця забезпечення потужності до точки приєднання об'єкта або земельної ділянки замовника. Простіше кажучи – це відрізок труби від газопроводу, до якого під’єднується споживач, до лічильника. Газові мережі внутрішнього газопостачання – це мережі від точки приєднання об'єкта або земельної ділянки замовника до його газових приладів включно або до системи газоспоживання третіх осіб (замовників, споживачів). Це мережі, які йдуть від лічильника до газових приладів.
Кожен клієнт, з поданням заяви про приєднання до газових мереж, має визначитися з обладнанням, яке планує використовувати. Персональний менеджер у 104 ua Клієнтському просторі допоможе розрахувати необхідну потужність споживання газу та навантаження на газорозподільні мережі, підібрати ефективне газове обладнання.
Будівництво зовнішніх мереж передбачає:
- Отримання технічних умов – вихідні дані для проектування мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання;
- Проектування зовнішніх мереж газопостачання (від місця забезпечення потужності до точки приєднання з внутрішніми газовими мережами);
- Монтаж зовнішніх мереж газопостачання;
- Введення в експлуатацію зовнішніх мереж газопостачання;
- Пуск газу у зовнішні мережі газопостачання.
«При замовленні у оператора ГРМ відразу всього комплексу робіт з будівництва зовнішніх та внутрішніх мереж газопостачання замовник знає, скільки коштів та часу знадобиться на газифікацію. Крім того, проектування та монтаж зовнішніх і внутрішніх мереж відбувається одночасно – а це значно скорочує терміни газифікації, адже фахівці проводять усі роботи паралельно», - каже директор з капітального будівництва АТ «Чернігівгаз» Сергій Дорошенко.
Будівництво внутрішніх мереж передбачає:
- Проектно-кошторисні роботи виконуються відповідно до визначених в технічних умовах вихідних даних для проектування газових мереж внутрішнього газопостачання;
- Будівельно-монтажні роботи;
- Введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання;
- Пуск газу у внутрішні мережі газопостачання – передбачає 100% будівельну готовність і підключення встановленого газового обладнання. Розводки опалення може не бути, але обладнання має бути встановлено і підключено. Тому що перевіряється герметичність системи, фіксується відсутність витоку газу – отже, клієнт може споживати газ безпечно.
Коли зовнішні та внутрішні мережі збудовані, клієнт підписує в 104 ua Клієнтському просторі договір на розподіл газу. Після чого здійснюється пуск газу, і клієнт може ним користуватись.
З яких матеріалів будуються газові мережі клієнта?
По розташуванню відносно поверхні землі газопроводи поділяють на підземні та надземні. Матеріали обираються залежно від технічних умов об'єкта. Надати вичерпну інформацію про види матеріалів та їх характеристики і, враховуючи пріоритети клієнта, визначити, з яких труб будувати газові мережі, можуть персональні менеджери.
Металеві труби. Основною перевагою є стійкість до механічних пошкоджень. Недолік – низька антикорозійна стійкість (схильні до впливу блукаючих струмів) та невеликий термін експлуатації без ремонту і реконструкції. Для металевих газопроводів потрібно робити електрохімічний захист: встановлювати протектори, або станції катодного захисту. Термін експлуатації сталевого газопроводу без ремонту і реконструкцій ≈ 25 років. Металеві труби використовуються, якщо газопровід необхідно прокладати у складних інженерно-геологічних умовах - там, де запасу міцності поліетиленових труб буде недостатньо, або якщо він належить до газопроводів високого тиску 1 категорії.
Поліетиленові труби почали використовувати у кінці 80-х років. Вони не потребують електрохімічного захисту. Термін експлуатації - до 50 років. Мають обмеження по тиску. Можуть використовуватися тільки для будівництва газопроводів низького, середнього тиску і високого тиску 2 категорії. Приватні домоволодіння - об'єкти низького і середнього тиску, тому тут для монтажу підземних газопроводів широко використовуються поліетиленові труби вітчизняного виробництва. Недолік поліетилену – низька стійкість до механічних пошкоджень.
Для внутрішніх систем теплопостачання найчастіше використовуються пластикові труби: пропілен або поліетилен. Зшитий поліетилен (PEX) - дуже міцний і стійкий до високих температур, підходить також для монтажу теплої підлоги. Поліпропіленові труби мають велику товщину стінки, прошарок алюмінію або мінеральних домішок (наприклад, базальту). Труби з таких матеріалів можна монтувати у стіни. Система опалення може бути виконана також зі сталевих або мідних труб. Різниця - у ціні і зносостійкості. Мідь, як правило, використовують у заміських будинках, у яких взимку, якщо нема потреби вмикати опалення, у систему заливають антифриз. Поліетиленові труби не дуже «люблять» антифриз, а мідь витримує всі ці сполуки без проблем.
Як підібрати ефективне і «розумне» газове обладнання?
При підборі газового обладнання для опалення та гарячого водопостачання необхідно врахувати:
- Систему опалення (поверхнева, радіаторна, повітряна);
- Матеріал теплових мереж;
- Загальну опалювальну площу;
- Тепловтрати (вентиляція, вікна, двері, утеплення стін, стелі будинку та матеріали, з яких збудовано будинок);
- Кількість постійно проживаючих мешканців;
- Добові витрати гарячої води одним мешканцем (л/доба);
- Бажану температуру гарячої води (30-45 °С);
Потужність обладнання має відповідати потребам споживання газу. Якщо споживання мале – немає сенсу ставити потужне обладнання, і навпаки. Надавати перевагу краще обладнанню від провідних виробників, експлуатаційний термін якого становить не менше 10 років, та які здійснюють гарантійне сервісне обслуговування. Також не варто брати котли «з пробігом» - ви можете зекономити на вартості котла, але не на газі, адже б/в прилади втратили як мінімум 20-30% потужності. Така економія зрештою обернеться більшими витратами. Крім того, на роботу котла впливає і PH води. В Україні є міста з високою жорсткістю води, яка викликає швидку появу вапняних відкладень у теплових мережах та у котлах. Тут найкраще встановлювати газове обладнання, теплообмінники якого виконані з нержавіючої сталі або міді, і надавати перевагу котлам з роздільними теплообмінниками. Аби забезпечити безперебійну роботу системи, існують спеціальні фільтри, систему пом'якшення.
Для того, щоб газове обладнання працювало як єдина «розумна» система, варто встановити додаткові автоматизовані прилади. Наприклад, пристрій дистанційної передачі даних (показників лічильника) – модем. Для уникнення аварійних ситуацій встановлюється клапан-відсікач і сигналізатор газу. Сучасні котли обладнані Wi-Fi модулями. Якщо споживач підписав договір на сервісне обслуговування з оператором ГРМ, при виникненні помилки у роботі котел подає сигнал оператору сервісного центру з зазначенням коду помилки. Це дозволяє фахівцям своєчасно зреагувати і запобігти можливим негативним наслідкам.
Який лічильник обрати?
Підбір вузла обліку залежить від підбору газового обладнання і його потужності за мінімальним і максимальним значенням. Мінімальне споживання – коли, наприклад, на плиті горить одна конфорка, і лічильник має фіксувати це мінімальне споживання газу. Або ж максимальну межу - коли у будинку увімкнене усе газове обладнання. При виборі лічильника потрібно керуватися максимальною потужністю всього обладнання.
Отримати всі консультації з газифікації та підбору обладнання, а також замовити необхідні послуги можна у всіх 104 ua Клієнтських просторах, які обслуговують споживачів АТ «Чернігівгаз», а також за номерами телефонів 067 244 9657 (з питань газифікації), 067 65 64 104 та (0462) 61 62 04 (контакт-центр).
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.